chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak dobrać klej do płytek

04.05.2009
Od 1 maja 2009 roku obowiązuje w Polsce najnowsza wersja normy europejskiej EN 12004:2007, klasyfikująca kleje do płytek ceramicznych. Wszystkie kleje, oferowane na rynku, muszą spełniać jej wymagania. Ta sytuacja powoduje, że wiele wyrobów istniejących na rynku do tej pory zniknie lub zmieni swoje opisy i wyróżniki w tym kleje do płytek.

Chemia budowlana - Dzięki przezroczystej szklanej szybie, ułożonej zamiast płytki, można obserwować, jak zachowuje się klej samorozpływny (o właściwościach tiksotropowych) – pod wpływem docisku sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią. Fot. ATLAS
Dzięki przezroczystej szklanej szybie, ułożonej zamiast płytki, można obserwować, jak zachowuje się klej samorozpływny (o właściwościach tiksotropowych) – pod wpływem docisku sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią. Fot. ATLAS
Najważniejszą zmianą, którą wprowadza nowa norma, jest obowiązkowe określenie klasy reakcji na ogień. Klasa reakcji na ogień określa też pośrednio typ kleju, ponieważ żaden klej wysokoelastyczny o zwiększonej przyczepności – a więc zawierający dużą ilość dodatków chemicznych – nie powinien mieć klasy mniejszej niż A2. Oznacza to, że łatwo będzie zweryfikować tzw. elastyczność.
Kolejną zmianą dla każdego kleju do zastosowań wewnętrznych jest określenie przyczepności nie tylko w warunkach znormalizowanych (jak do tej pory), ale również przyczepności po zanurzeniu w wodzie (próbki do badania przechowuje się przez 21 dni w wodzie). Pozostałe wymagania dotyczące przyczepności, czasów otwartych, obniżonego spływu pozostają niezmienione i nadal będą obowiązywać.
Jak jednak – poza sprawdzeniem zgodności wyrobu z normą – odpowiednio dopasowywać kleje do różnego rodzaju płytek? Czynniki, którymi należy się kierować przy wyborze kleju, to przede wszystkim: nasiąkliwość, miejsce użytkowania okładziny oraz rozmiar płytek.

Nasiąkliwość
Niską nasiąkliwość zapewnia płytkom mała porowatość, warstwa szkliwa lub impregnat. Od stopnia nasiąkliwości zależy też, czy płytka podatna będzie na przebarwienia, a co za tym idzie, czy będzie wymagać kleju, wytwarzanego na bazie białego cementu. Klejami, które należy stosować w przypadku płytek o dużej nasiąkliwości są Atlas Plus Biały – idealny do mocowania marmuru i innych kamieni naturalnych i syntetycznych – oraz Atlas PROgres Mega Biały, który przeznaczony jest do klejenia płytek gresowych. Nie spowodują one przebarwienia płytki, a dodatkowo można je stosować na trudnych podłożach. Przy mniej kłopotliwym podłożu do płytek gresowych o dużej nasiąkliwości można stosować również Atlas PROgres Standard Biały.

Miejsce użytkowania
Stopień elastyczności kleju, jaki zastosujemy, zależy m.in. od tego, czy płytki będą kładzione na ściany czy na podłogi, na zewnątrz czy we wnętrzach, na typowych podłożach czy na podłożach narażonych na mechaniczne lub termiczne odkształcenia. Do płytek podłogowych o małej i średniej nasiąkliwości można zastosować podstawową Zaprawę Klejowa Atlas, która jest mrozo- i wodoodporna i nadaje się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane stosowanie kleju wysokoelastycznego.
Jeżeli zależy nam na czasie i gdy wyłączenie z ruchu danej powierzchni na dłuższy czas jest kłopotliwe, należy zastosować klej szybkowiążący, na przykład Atlas Mig, a jeśli mamy do czynienia z gresem – Atlas PROgres Express. Oba umożliwiają ruch pieszy już po czterech godzinach od ułożenia płytek.
Jeżeli decydujemy się na układanie płytek na trudnym podłożu, konieczne będzie zastosowanie wysokoelastycznego kleju jak Atlas Plus, czy w przypadku gresu – Atlas PROgres Elastyk. Wszystkie wymienione wysokoelastyczne kleje nadają się do tak trudnych podłoży, jak płyty OSB, płyty g-k, lastryko. Klej Atlas Plus można też stosować na starych okładzinach metodą płytka na płytkę.
Przeczytaj również: Mapei na ogrzewanej podłodze
REKLAMA:


Rozmiar płytki
Powoli odchodzi się od klasycznych rozmiarów płytek 30 na 30 cm. Modne są kafle większe, co najmniej 40 na 40 cm. Zmiany sięgają jednak dalej. Coraz bardziej popularne stają się prostokąty, i to o niebanalnych wymiarach – na przykład 30 na 90 cm – a nawet większe. Taka duża powierzchnia płytek wymusza użycie klejów samorozpływnych o właściwościach tiksotropowych, które gwarantują, że pod wpływem docisku klej sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią. W przypadku klejenia płytek w miejscach o dużych obciążeniach, dokładne wypełnienie klejem przestrzeni pod płytką nie narazi jej na spękanie. Wysokoelastycznymi, samorozpływnymi klejami są Atlas Cal N oraz kleje do gresu Atlas PROgres Mega i Atlas PROgres Mega Biały.

Chemia budowlana - Jak dobrać klej do płytek
Dariusz Grygiel
GRUPA ATLAS

WAŻNE!!!

Klasyfikacja klejów
Parametry, jakie powinien posiadać klej, określa najnowsza Norma Europejska 12004:2007. Zgodnie z tą normą, kleje dzieli się ze względu na typ i ze względu na klasę. Typy klejów to: C – cementowe, D – dyspersyjne, R – na bazie żywic reaktywnych. Natomiast klasy są następujące: 1 – kleje normalnie wiążące; 2 – kleje o podwyższonych parametrach, spełniające wymagania dodatkowe dotyczące przyczepności; F – kleje szybkowiążące; T – kleje o zmniejszonym spływie; E – kleje o wydłużonym czasie otwartym.
* * *
Parametry, które są badane i mają wpływ na zaklasyfikowanie kleju, to przyczepność (określa siłę potrzebną do oderwania płytki od podłoża po utwardzeniu kleju), spływ (określa odcinek, o jaki może obsuwać się płytka, przytwierdzona do pionowej powierzchni wymaganą ilością kleju) i czas otwarty (określa maksymalny czas na osadzenie płytki w warstwie kleju, gwarantujący zachowanie wymaganej przyczepności).
* * *
Zgodnie z normą EN 12004:2007, o klasie kleju świadczy również obowiązkowe oznaczenie reakcji na ogień, które określa możliwe zachowanie się wyrobu w przypadkach pożaru. Klasyfikacja od A (brak lub nieistotny wpływ na rozwój pożaru) do E (bardzo duży wpływ). Klasa F obejmuje wyroby niemieszczące się w klasyfikacjach lub niesklasyfikowane.
* * *
Dodatkowe parametry, które mogą być badane w klejach, to oznaczenie odkształcenia poprzecznego – określa ono dopuszczalną wielkość ugięcia powierzchni z utwardzonym klejem bez jej uszkodzenia. Oznaczenie S1 zakłada dopuszczalne ugięcie w przedziale 2,5-5 mm, a S2 oznacza kleje o dopuszczalnym ugięciu powyżej 5 mm. Atlas, jako jedna z nielicznych firm na rynku, wszystkie swoje kleje produkuje zgodnie z wymaganiami najnowszej Normy Europejskiej EN 12004:2007.



Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Najnowsze na forum
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 706
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby
data » 16.04.2024, 18:58
Szukasz inspiracji na zdrowy i aktywny styl życia? Portal Kobietadoskonala.pl oferuje mnóstwo praktycznych porad zdrowotnych, które pomogą Ci
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 706
Re: Szkolenia
data » 16.04.2024, 18:56
Szukasz efektywnych technik sprzedaży? Projekt Gamma ma szkolenia, które pomogą Ci osiągnąć sukces w sprzedaży. Wejdź i zobacz:
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 706
Re: szkolenia i kursy
data » 16.04.2024, 18:55
Szukasz możliwości rozwoju w HR? Projekt Gamma oferuje szkolenia, które pomogą ci zdobyć nowe umiejętności. Sprawdź
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 706
Re: Nowa łazienka
data » 16.04.2024, 18:40
Dla tych, którzy poszukują odpowiednich uszczelek do swojej kabiny prysznicowej, polecam zerknąć na stronę
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 467
Re: Urzadzanie sypialni
data » 16.04.2024, 17:41
Szukając wysokiej jakości i elegancji w zakresie łóżek warto zapoznać się z ofertą przygotowaną przez
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt