chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jaki materiał wybrać do konstrukcji dachu - mokrą tarcicę (AD) czy drewno suszone komorowo (KD)?

24.10.2024
Wybór odpowiedniego materiału do konstrukcji dachu to kluczowa decyzja – więźba dachowa może stanowić nawet 60% całej konstrukcji budynku. Dlatego warto przyjrzeć się, z czego jest ona wykonana. Najlepszym materiałem do dachów, stropów, ścian oraz budownictwa szkieletowego jest drewno suszone komorowo. Dlaczego właśnie ten rodzaj drewna cieszy się tak dużym uznaniem w budownictwie? Co sprawia, że wyróżnia się na tle mokrego drewna sezonowanego? Odpowiedzi udziela Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.

Chemia budowlana - Fot. JAF Polska
Fot. JAF Polska

Mokra tarcica AD a drewno suszone komorowo KD


Drewno mokre, czyli tarcica AD (air-dried), to materiał suszony naturalnie na powietrzu, który niesie za sobą liczne ryzyka konstrukcyjne. Choć jego cena może być atrakcyjna, to nie spełnia norm budowlanych. Brak standaryzacji parametrów wytrzymałościowych oznacza, że nie można go bezpiecznie wykorzystać w budowie. Dodatkowo, tarcica AD dostępna jest głównie w długościach 3-4 metrów, a jej podatność na odkształcenia, pękanie i gnicie sprawia, że jest materiałem o niskiej jakości, nieodpornym na warunki atmosferyczne i biologiczne.

Z kolei drewno suszone komorowo KD (kiln-dried) to zupełnie inna jakość. Jest to certyfikowany materiał o wilgotności nieprzekraczającej 15%, dzięki czemu jest zabezpieczony przed owadami, grzybami i pleśnią. Jak wyjaśnia Wojciech Sroka z JAF Polska, drewno KD jest odporne na zagrożenia biologiczne, a jego nośność jest znacznie większa niż w przypadku tarcicy AD:
- W postaci struganego drewna klejonego, KVH może osiągać długość do 13 metrów, a większe elementy są dodatkowo klejone, co gwarantuje ich stabilność i trwałość. Każdy element drewna KD podlega ścisłej kontroli jakości, co potwierdzają certyfikaty zgodne z europejskimi normami budowlanymi.
Chemia budowlana - Fot. JAF Polska
Fot. JAF Polska

Gama możliwości i wyboru


Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna suszonego komorowo. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest drewno świerkowe klasy C24, stosowane w konstrukcjach dachów, stropów i ścian. Każdy kawałek drewna jest precyzyjnie oznakowany i spełnia normy budowlane, a jego wilgotność wynosi od 15 do 18%. C24 to idealny materiał do budownictwa szkieletowego – nie klejone, ale dostępne w długościach do 6 metrów, o szerokościach rosnących co 2,5 cm.

- Kolejnym rodzajem jest drewno konstrukcyjne KVH®, powstające z drzew iglastych. Jego wilgotność nie przekracza 15%, a każdy element jest czterostronnie strugany i ma fazowane krawędzie. W przypadku dłuższych belek (powyżej 5 metrów) stosuje się łączenia na mikrowczepy, co pozwala uzyskać elementy o długości nawet do 13 metrów. Każdy element podlega rygorystycznej kontroli jakości, a produkcja jest nadzorowana przez niezależne instytuty, co gwarantuje wysoką jakość i wytrzymałość materiału – mówi Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.

REKLAMA:

Kiedy konieczne jest zastosowanie drewna o większych przekrojach, z pomocą przychodzą rozwiązania KVH Duo/Trio®, czyli belki klejone warstwowo. Łączone są one pionowo przy użyciu specjalnej, bezbarwnej żywicy melaminowej, co daje jeszcze większą wytrzymałość. Połączenia są również wzmacniane na mikrowczepy, co dodatkowo podnosi ich stabilność.
Przeczytaj również: Zabezpieczenie podbitki dachowej
Chemia budowlana - Fot. JAF Polska
Fot. JAF Polska

Król drewna konstrukcyjnego - BSH


Na szczycie hierarchii drewna konstrukcyjnego znajduje się BSH – drewno klejone warstwowo. Jego główną zaletą jest doskonała nośność przy relatywnie niskiej masie własnej. BSH składa się z minimum trzech równolegle klejonych warstw, co zapewnia nie tylko wysoką wytrzymałość, ale także stabilność wymiarową.

- W Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie. Gwarantuje stabilność wymiarową i łatwość obróbki. Nie pęcznieje i nie odkształca się. Jest też znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dzięki impregnacji klasy 1 lub 2, drewno może być chronione przed atakiem insektów oraz grzybami. BSH sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Spotykamy je m.in. w halach pływackich, centrach sportowych i salonach samochodowych. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne — dodaje ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.

Chemia budowlana - Fot. JAF Polska
Fot. JAF Polska

Uniepalnianie, cięcie, dostawa


W JAF Polska znajdziemy szeroki wybór drewna konstrukcyjnego - od tego suszonego komorowo po BSH. Możemy skorzystać również z usług dodatkowych, takich jak zabezpieczenie drewna NRO w klasie B-s2d0 lub B-s1d0, co znacznie ogranicza jego udział w pożarze. Firma oferuje również kompleksową usługę cięcia drewna KVH i przygotowania więźby dachowej.

- Proces ten obejmuje przesłanie projektu, który jest przekształcany na wizualizację dachu, a następnie kosztorys. Po akceptacji projektu, drewno jest docinane, ponumerowane, a na budowę trafia wraz z indywidualną instrukcją montażu. Dzięki temu, prace budowlane można przeprowadzić szybko i efektywnie, co pozwala zaoszczędzić czas na dalsze etapy realizacji projektu – podsumowuje ekspert JAF Polska.

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt