chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Lamperie – niedrogi i praktyczny sposób na odświeżenie pokoju

28.06.2024
Poziome pasy namalowane farbą w dolnej części ścian mają przede wszystkim za zadanie ułatwienie utrzymania w czystości powierzchni, które są bardziej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia. Tradycyjnie lamperie często stosowane były więc na klatkach schodowych i w węzłach komunikacyjnych. Dziś zyskały jednak nowy wymiar dekoracyjny. Podpowiadamy, jak w prostych krokach wykonać lamperie w domu.

Chemia budowlana - Fot Leroy Merlin
Fot Leroy Merlin


Lamperie to łatwy w realizacji i niedrogi efekt dekoracyjny. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.

Lamperia – co to takiego?


Każde odcięcie fragmentu ściany poprzez pomalowanie jej ciemniejszym kolorem lub wykorzystanie do jej dekoracji innego materiału (boazeria, tapeta, panele, etc.) można określić jako lamperię. Słowo to pochodzi z języka niemieckiego (niem. Lamperie) i oznaczało drewnianą dekorację ściany. Pierwotna funkcja lamperii to ochrona ciągów komunikacyjnych przed zabrudzeniami w miejscach, w których są na nie najczęściej narażone, czyli w dolnej części ściany. Z tego względu w czasach PRL często wykorzystywano lamperie do malowania klatek schodowych czy korytarzy w budynkach użyteczności publicznej. Wykorzystywano do tego celu farbę olejną, która pozwalała na wygodne i szybkie umycie ścian. Jednocześnie w wystroju wnętrz od zawsze popularne były lamperie czysto dekoracyjne i to na nich skupia się dziś świat designu. Od kilku lat dwukolorowe ściany przeżywają bowiem swój renesans.

Chemia budowlana - Fot Leroy Merlin
Fot Leroy Merlin

Efekt nowego wnętrza w kilka godzin


Lamperia to prosty i szybki sposób na niskokosztową aranżację wnętrza. Daje wrażenie przytulności, może wyznaczać strefy w pomieszczeniu, dekoruje i jednocześnie chroni ścianę przed widocznym zabrudzeniem. Modne jest malowanie tym samym kolorem farby ściennej również mebli, które w danej przestrzeni stoją oparte o ściany. Daje to wizualny efekt harmonii, optycznie też skraca wysokie pomieszczenie dodając mu charakteru. Lamperie obecnie stosować można w każdym pomieszczeniu – od sypialni dorosłych, przez bawialnie dziecka, po kuchnie i łazienki. Malowanie farbą łączyć można z listwami dekoracyjnymi, panelami, tapetami – ograniczeniem jest tu wyłącznie nasza wyobraźnia.

Chemia budowlana - Fot Leroy Merlin
Fot Leroy Merlin

Chemia budowlana - Fot Leroy Merlin
Fot Leroy Merlin


1. Emalia akrylowa 0.75 l Fossil 4 Satynowa 39.99 zł, 85061775, 2. Emalia akrylowa 0.75 l satynowa 39.99 zł, 85061793, 3.  Emalia akrylowa jednowarstwowa 0.5 l matowa Luxens 39,99 zł, kod 85061864, 4. Emalia Designer universal 0.5 l Beckers 54,99 zł, kod 45818661, 5. Farba Magnat Ceramic 5 l 199,00 zł, 83826614, 6. Emalia akrylowa 2.5 l satynowa, 125,00 zł, 85061779, 7. Farba Dekoral Effect 3w1 2.5 l 87,99 zł, 90799322, 8.  Farba a Easycare 5 l Dulux, 165.00 zł, 82304917

Malowanie lamperii farbami


„Obecnie w tworzeniu na własną rękę lamperii stosowane są dwa rozwiązania. Pierwsze to emalia akrylowa - produkt wodny o większej przyczepności i wytrzymałości niż zwykła farba ścienna” – mówi Mikołaj Jasiak, szef produktu Działu Farby Leroy Merlin. Warto wiedzieć, że emalie nadają się również do drewna i boazerii, dzięki czemu możemy udekorować nie tylko ścianę, ale też istniejące w mieszkaniu boazerie oraz meble. Drugie rozwiązanie jest czysto praktyczne - to lakier bezbarwny nałożony na farbę ścienną. Takie działanie poprawia odporność na brudzenie i ułatwia czyszczenie powierzchni ściany.

REKLAMA:

Do stworzenia najprostszej lamperii z wykorzystaniem farb akrylowych dobra będzie np. gotowa farba (w wersji satynowej i matowej) np. marki Luxens, lub nieco droższa Luxens Premium. Wymagający klienci poszukujący idealnie dopasowanego odcienia ścian, np. po to by zsynchronizować go z odcieniem tapet czy mebli obecnych w pokoju, mają możliwość zamówić farby z mieszalnika (np. marki Tikurilla czy Jeger). Daje to możliwość swobody w doborze kolorów, które w przypadku gotowych emalii bywają ograniczone. Nowością w Leroy Merlin jest możliwość zamawiania z mieszalnika niedużych ilości farby – w sam raz dopasowanych do potrzeb klienta. W razie wątpliwości co do pożądanego koloru, istnieje możliwość skorzystania z gotowych próbek farb lub wypożyczenie wzornika.

Co będzie potrzebne do wykonania precyzyjnej lamperii w domu? Ściana powinna zostać umyta mydłem malarskim, ewentualne dziury i uszkodzenia powinny zostać wcześniej zaszpachlowane i wyrównane papierem ściernym. Gładką, pozbawioną pyłu ścianę dzielimy na wysokości ok 1,2-1,5m – to typowa wysokość do której ściana jest dotykana rękoma. Powierzchnię do zamalowania najlepiej odciąć za pomocą taśmy malarskiej. Do pomalowania ściany potrzebny będzie zestaw wałek + kuweta (w przypadku farb olejnych także specjalny wałek z gąbki). Do narożników i precyzyjnego malowania listew niezbędny będzie okrągły pędzel.

Chemia budowlana - Fot Leroy Merlin
Fot Leroy Merlin


Lamperia może być pomysłem na dekoracyjne wykorzystanie istniejących podziałów czy uskoków ścian w pomieszczeniach.

Lamperie wykonane lakierem


Drugi sposób na wykonanie lamperii polega na zamalowaniu ściany, pokrytej równomiernie wcześniej tą samą farbą, warstwą z bezbarwnego lakieru. Zyskujemy w ten sposób zabezpieczoną dodatkowo powierzchnię, którą znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w biurach, stołówkach, pomieszczeniach sanitarnych. Przy zastosowaniu lakieru powierzchnia lamperii jest ledwo zauważalna, co jest dobrym rozwiązaniem jeśli bardziej zależy nam na zabezpieczeniu ściany, niż na efekcie dekoratorskim. Do wyboru mamy lakiery o różnym stopniu połysku: matowe, satynowe. Oczywiście lakier matowy prezentuje się bardziej elegancko, zwłaszcza jeśli jest nałożony na powierzchnię farby matowej, ale jednocześnie jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości. Z kolei lakier satynowy jest łatwiejszy w utrzymaniu, ale nie będzie tak dobrze ukrywał nierówności czy niedoskonałości w powierzchni ściany, jak mat. Niezależenie od tego które rozwiązanie wybierzemy, warto przemyśleć, czy nasza lamperia ma przede wszystkim pełnić funkcje użytkowe, czy raczej dekoracyjne. Ważne jest też w jakim pomieszczeniu ją planujemy i czy chcemy wcześniej dokonywać poprawek w tynku, czy jedynie zamalować to, co mamy w pomieszczeniu zastane.

Chemia budowlana - Fot Leroy Merlin
Fot Leroy Merlin


1. i 2.Taśma malarska Perfect Finish 48 mm x 25 m Dexter, 12,99 zł, kod 86904489, 3.  Taśma maskująca 3 szt. 25 mm x 50 m biała Dexter 18,99 zł paczka kod, 86904468, 4. Zestaw pędzli 3 szt. do farb rozpuszczalnikowych 30 / 40 / 50 mm Malwo 13,79 zł/ paczka kod 45335472, 5. Wiadro malarskie 8 l, 14,19 zł, kod 82841016, 6. Pędzel płaski uniwersalny 20 mm Dexter 10,79 zł, kod  82798161, 7.  82798183 Pędzel okrągły uniwersalny 25 mm Dexter 17,79 zł, kod 82798183, 8. Wyciskacz do kartuszy 310 ml12,19 zł, kod 82151543, 9. Zestaw pędzli 3 szt. do zaprawek 4 / 6 / 8 mm Malwo 10,49 zł, kod 45356570, 10. Wałek do lakieru 180 mm Dexter 20,99 zł, kod 82799934, 11. Wałek do gładkich ścian i sufitów 25 cm Dexter 22,99 zł, kod 82799953, 12. Gąbka do ciężkich prac Impact 15,99 zł, kod 83021787, 13. Wałek do malowania narożników 3 cm Globall 21,99 zł, kod 45930626

Lamperie nietypowe


Oczywiście najłatwiej jest po prostu pomalować dół ściany na pożądany kolor, jednak nasza lamperia może być dużo ciekawsza. W pokoju dziecka można pokusić się o farbę tablicową (również na podkładzie magnetycznym) co pozwala na stworzenie powierzchni do pisania kredą. Piękny dekoracyjny efekt uzyskuje się montując na ścianie boazerię angielską i malując ją na dwa kolory, jak w przypadku tradycyjnych lamperii na gładkiej ścianie. Klasycznym rozwiązaniem jest też wykonanie cokołu w tym samym kolorze co lamperia. Może on być listwą z drewna, styropianu czy stiuku. Jeszcze inna opcja – do zastosowania szczególnie w kuchniach i łazienkach – to łączenie lamperii z płytkami ceramicznymi.

Pełna oferta farb gotowych oraz z mieszalników dostępna w Leroy Merlin 

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt