chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Gruntowanie agregatem – jak właściwie pracować metodą natryskową?

03.10.2023
Pędzel, wałek i agregat – to trzy najpopularniejsze narzędzia wykorzystywane do gruntowania. O ile użycie dwóch pierwszych zwykle nie sprawia kłopotów wykonawcom, o tyle praca metodą natryskową przysparza czasem pewnych trudności. Wątpliwości pojawiają się szczególnie w kontekście gruntów żelowych charakteryzujących się gęstszą konsystencją.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Gruntowanie, czyli nakładanie specjalnego preparatu na powierzchnię podłoża przed malowaniem lub tapetowaniem, jest ważnym krokiem w procesie wykańczania wnętrz. Zwiększa przyczepność powierzchni ściany i zapobiega wchłanianiu nadmiaru farby czy kleju. Wyrównuje także chłonność podłoża oraz zabezpiecza je przed plamami i wilgocią.

Właściwe gruntowanie znacznie poprawia trwałość i odporność wykończenia, co jest szczególnie ważne w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach lub wrażliwych na uszkodzenia powierzchniach.
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Metody gruntowania


Gruntowanie ścian może być wykonane różnymi metodami, w zależności od rodzaju ściany, preparatu gruntującego oraz preferencji wykonawcy. Wśród najczęściej stosowanych narzędzi do aplikacji wymienia się pędzel, wałek i agregat.

Gruntowanie pędzlem to tradycyjny sposób, który polega na ręcznym nakładaniu preparatu na powierzchnię ściany za pomocą włosia. To umożliwia precyzyjne nałożenie gruntu, szczególnie w trudno dostępnych miejscach np. narożnikach ścian czy glifach przy oknach. Dobrze sprawdza się na nierównościach i w przypadku chropowatych powierzchni, gdzie trzeba mocno i skutecznie wetrzeć materiał.

Nakładanie gruntu wałkiem to z kolei wygodny sposób na aplikację nawet na większych metrażach. Dobrze sprawdzi się na powierzchniach zeszlifowanych i gładkich np. na gładziach. Praca wałkiem jest szybsza niż pędzlem i pozwala na bardziej równomierne pokrycie.
Przeczytaj również: Grunt to podstawa
Najlepszym sposobem na gruntowanie dużych powierzchni w prosty i szybki sposób jest praca z wykorzystaniem agregatu. Metoda ta wymaga kupna lub wynajmu urządzenia, ale jest efektywniejsza od tradycyjnego malowania wałkiem bądź pędzlem, a także zmniejsza ryzyko powstawania smug i zacieków.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Agregat a grunt żelowy


Fachowcy używający do gruntowania agregatów często zastanawiają się, czy do tego sposobu aplikacji odpowiednie są także grunty żelowe, które charakteryzują się gęstą konsystencją. Choć co prawda zazwyczaj tego typu produkty nie są przeznaczone do nakładania za pomocą maszyny do natrysku, to na rynku istnieją grunty żelowe, które można aplikować metodą natryskową. Ważne jest, by zawsze sprawdzać instrukcje producenta i stosować się do zalecanych metod aplikacji.

Przykładem gruntu żelowego, który może być nakładany zarówno pędzlem, wałkiem, jak i agregatem, jest ATLAS GRUNT NKP. W postaci nierozcieńczonej pozwala na aplikację bez przykrego efektu kapania i chlapania, co jest istotne zwłaszcza przy nanoszeniu gruntu na ścianę lub sufit.Wybierając metodę natryskową, należy odpowiednio skonfigurować urządzenie do pracy. Inne parametry należy stosować przy malowaniu, nakładaniu gładzi, a inne podczas gruntowania. W jaki sposób zrobić to poprawnie, by powierzchnia była zagruntowana prawidłowo, bez zbędnych strat materiału?

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Gruntowanie agregatem w 3 krokach


- Wybór urządzenia
Decydując się na gruntowanie z użyciem agregatu najlepiej wybrać urządzenie hydrodynamiczne. To zaawansowane narzędzie, które pozwala na szybkie, równomierne i efektywne aplikowanie różnych materiałów na powierzchniach budowlanych. W przypadku gruntowania, ważne by agregat posiadał dyszę 619 bądź 517 oraz pozwalał na pracę pod ciśnieniem 80-100 barów.

- Przygotowanie agregatu do pracy
Na początek należy przygotować grunt. Decydując się na ATLAS GRUNT NKP, nie trzeba go rozcieńczać, mimo, że jest to produkt żelowy. Jeśli agregat posiada swój zbiornik, można przelać preparat do środka. W innym przypadku trzeba nalać go do wiadra, a następnie zanurzyć w nim rurę urządzenia.Przed ustawieniem ciśnienia warto odpowietrzyć agregat, a konkretnie układ długi i krótki i tym samym wyrównać ciśnienie w urządzeniu.

W tym momencie agregat jest już wypełniony gruntem. Przed aplikacją pozostało jeszcze ustawienie ciśnienia – to powinno oscylować między 80 a 100 barów oraz wybór dyszy. W zależności od konkretnego modelu należy zdecydować się na końcówkę 619 bądź 517. Przed właściwą pracą wystarczy jeszcze przetestować natrysk, by upewnić się, że jest odpowiedni. Do tego celu można skorzystać np. z kawałka płyty kartonowo-gipsowej.

- Aplikacja
W trakcie pracy pistolet z dyszą należy trzymać ok. 50-60 cm od ściany. Zachowanie właściwej odległości jest niezwykle istotne, ponieważ ograniczy straty materiału. Aplikując grunt na ścianę bądź sufit należy wykonywać pewne i płynne ruchy, uważając by nie przegruntować powierzchni. Najlepiej zacząć pracę od sufitu, a następnie przystąpić do natrysku ścian.

REKLAMA:

Gruntowanie przy użyciu agregatu to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, które pozwala na szybkie, równomierne i oszczędne przygotowanie powierzchni do kolejnych etapów wykończenia. Jest szczególnie korzystne w przypadku dużych powierzchni, gdzie czas i koszty są istotne, a równomierne i trwałe wykończenie jest priorytetem. Nanoszenie Gruntu NKP agregatem to gwarancja zminimalizowanego rozpylenia materiału w pomieszczeniu w porównaniu z gruntem wodnym. Wykonując gruntowanie tym gruntem wykonawcy nie są narażeni na wdychanie materiału jak w czasie stosowania innych gruntów.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Najnowsze na forum
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 979
Re: Nowa kuchnia
data » 28.11.2023, 13:12
Bardzo ciekawy temat, dla mnie szczególnie, ponieważ stoję przed wyborem firmy, w której chciałabym zamówić usługę projektowania kuchni, jak
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 482
Re: SCHODY PROJEKTOWANIE I REALIZACJA
data » 28.11.2023, 12:47
Hej, czy ktoś z Was korzystał z usług firmy oferującej ? Szukam solidnego wykonawcy, ciekaw jestem Waszych
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 482
Re: Co do firmy?
data » 28.11.2023, 12:40
Jeśli prowadzisz działalność, która wymaga codziennego stosowania opakowań, to oferta https://sklep.grala.com.pl/ może Cię zainteresować.
panko
Awatar użytkownika
Postów: 29
Re: Medycyna estetyczna zabiegi
data » 28.11.2023, 12:30
Korzystanie z usług medycyny estetycznej stało się bardzo popularne na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wszystko za sprawą postępu
matimm
Awatar użytkownika
Postów: 253
Re: Jakie okna do mieszkania
data » 28.11.2023, 12:18
Okna antywłamaniowe? U siebie mam Fakro Innoview. Są w klasie RC1, ale można też dostać w RC2. Konstrukcja aluminiowo-drewniana jest sztywna,
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt