chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Realizacja, która rośnie w oczach. Jak ocieplić dach zielony w sposób trwały i bezpieczny na lata?

18.09.2023
Dachy pokryte roślinnością to w polskich miastach widok coraz częściej spotykany, choć wciąż stanowiący swego rodzaju nowalijkę. Świeże trendy i technologie mają to do siebie, że przynajmmniej początkowo towarzyszy im deficyt odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Konstrukcje tego typu raczej nie wybaczają błędów czy niedociągnięć, zwłaszcza w kontekście izolacji termicznej i hydroizolacji – przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zagadnieniom i ryzykom w tym obszarze!

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Korzyści dachów zielonych można wymieniać długo. Oprócz walorów czysto estetycznych, taka przestrzeń wpływa pozytywnie na jakość życia w przestrzeni miejskiej – m.in. pochłania kurz i filtruje zanieczyszczenia z atmosfery, usprawnia cyrkulację wody i odciąża systemy kanalizacji, obniża temperaturę we wnętrzach oraz wycisza hałas dobiegający z zewnątrz.

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Wyzwania towarzyszące dachom zielonym


Aby konstrukcja tego typu mogła przynosić wymienione korzyści, musi spełniać określone warunki. Z uwagi na narażenie na skrajne warunki atmosferyczne, a z drugiej strony – obecność form biologicznych i wrastające korzenie, kluczowym warunkiem efektywnego i bezawaryjnego działania dachów zielonych jest odpowiednia szczelność i trwałość. W związku z tym szczególnie baczną uwagę należy zwrócić na hydroizolację oraz izolację termiczną.

REKLAMA:


Deformacje izolacji spowodowane niedostosowaniem systemu do wyższych, niż zakładanych obciążeń mechanicznych, wynikających np. z nasiąkliwości podłoża glebowego. Niewystarczający stopień wodoodporności, który przyczynia się do odkładania wilgoci wewnątrz konstrukcji – to realne ryzyka, które trzeba zaadresować już na etapie projektu oraz doboru konkretnych materiałów i technologii. Nieodpowiednie rozwiązanie termoizolacyjne może przyczyniać się do powstawania grzyba, a nawet prowadzić do degradacji elementów konstrukcji.

Jakie więc powinno być ocieplenie dachu zielonego?


– Możliwie jak najlżejsze, lecz wysoce trwałe i dobrze przylegające do konstrukcji. Niewchłaniające wody w postaci ciekłej, acz umożliwiające na przepływ pary wodnej. I oczywiście skutecznie powstrzymujące ucieczkę ciepła oraz bezpieczne ogniowo – odpowiada Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska. – Warunkiem skutecznej ochrony i bezawaryjności dachu zielonego jest stworzenie szczelnej, ciągłej warstwy hydroizolacyjnej oraz pozbawionej mostków termicznych, wytrzymałej mechanicznie warstwy izolacji termicznej, z uwzględnieniem dodatkowych obciążeń towarzyszących tego typu konstrukcjom – dodaje.

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Budowa dachu zielonego w praktyce


W przypadku dachów zielonych mamy do czynienia z dość złożonym układem warstw i technologii. Aby lepiej zrozumieć, przed jakimi wymaganiami stoi ocieplenie i hydroizolacja w tego rodzaju konstrukcjach, przyjrzyjmy się poszczególnym elementom tworzącym układ.

Idąc „od góry”, w pierwszej kolejności mamy strefę roślin. W zależności od charakteru nasadzeń, mówimy o zieleni intensywnej (krzewy, nieduże drzewa) lub ekstensywnej (trawa, niewielkie rośliny). Pod spodem znajduje się warstwa wegetacyjna, którą tworzy gleba wraz z substratem. Rodzaj i grubość tej warstwy wpływa znacząco na obciążenie statyczne dachu. Dalej znajdują się elementy drenażowe, które zatrzymują część wody opadowej oraz gwarantują dyfuzję pary wodnej i konieczną wentylację. W końcu dochodzimy do warstwy ochronno-magazynowej, którą tworzą maty z odpornych na gnicie włókien syntetycznych. Chronią one pokrycie dachowe przed wrastającymi korzeniami i stanowią dodatkowe źródło wilgoci i substancji odżywczych dla roślin.

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Dobieramy izolację do dachu zielonego


Pod nimi znajdują się takie same warstwy, jak w wypadku dachów balastowych: hydroizolacja, z uwagi na konieczność ochrony przed kondensacją pary wodnej, ocieplenie, bariera paroszczelna, i w końcu konstrukcja nośna – np. stalowa blacha trapezowa lub płyta betonowa. W tej części konstrukcji poszczególne warstwy mogą, ale nie muszą być ze sobą zespolone – funkcję zespolenia może przejąć balast, np. żwir. Wartością decydującą o parametrach zakotwienia połaci dachowej jest obciążenie wiatrem. Należy jednak pamiętać, że warstwa balastu znacząco obciąża konstrukcję stropodachu. Stąd też warto postawić na skuteczną, ale też i wytrzymałą termoizolację.

– Aby dach zielony funkcjonował prawidłowo i bezawaryjnie, podstawą projektowania i doboru rozwiązań izolacyjnych powinno być sumaryczne obciążenie wynikające z wagi poszczególnych elementów oraz ich nasycenia wodą – podkreśla Łukasz Kondracki. – Z myślą o zwiększonych, często trudnych do przewidzenia obciążeniach stworzyliśmy nową, niezwykle wytrzymałą płytę dachową z wełny kamiennej PAROC Premo 90. Rozwiązanie łączy wysokie parametry termoizolacyjne na poziomie λ = 0,039 W/mK, najwyższą klasę reakcji na ogień A1, a także bardzo wysoką wytrzymałość na naprężenia ściskające rzędu 90 kPa przy 10% deformacji oraz obciążenia punktowe – do 900 N – dodaje ekspert Owens Corning PAROC Polska.

Przykładowe współczynniki przenikania ciepła U dla konstrukcji dachów zielonych ocieplonych w dwuwarstwowym systemie izolacyjnym PAROC przedstawia poniższa tabela.

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

W ofercie PAROC znaleźć można różnorodne rozwiązania i systemy izolacji przeznaczone do zielonych dachów. Ich cechą wspólną jest przemyślana budowa, składająca się m.in. ze spodniej warstwy zatrzymującej wodę oraz powłoki wspierającej warstwę roślinności.

– Płyty z wełny kamiennej PAROC dają pewność, że dach zielony pozostaje zawsze całkowicie szczelny i suchy w swej strukturze, bezawaryjny i bezpieczny ogniowo, przez cały okres eksploatacji. A do tego przyjazny dla roślin! – podsumowuje Łukasz Kondracki.

Autor: Paroc - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

Najnowsze na forum
jjusti18
Awatar użytkownika
Postów: 951
Re: Które meble
data » 30.09.2023, 10:44
A z firmą https://mivihome.pl/Lawy-i-stoliki-kawowe też macie jakieś doświadczenie? Tak pytam, ponieważ zastanawiam się nad tym czy u
matimm
Awatar użytkownika
Postów: 235
Re: Okna tarasowe
data » 30.09.2023, 9:07
Fakro ma bardzo dobre drzwi podnoszono-przesuwne HST. Mam, używam, komfort jest naprawdę duży. Grubość profilu to 68/78/92 mm, jest odporny na
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 1184
Re: Gabinet kosmetyczny
data » 30.09.2023, 8:40
Sama prowadzę własny gabinet i od jakiegoś czasu zastanawiałam sie nad wprowadzeniem nowych usług, jak np. korekcja kształtu nosa czy ust.
paszek90
Awatar użytkownika
Postów: 1016
Re: jak urozmaicić związek?
data » 29.09.2023, 20:05
Każdy z nas ma jakieś pragnienia i potrzeby seksualne, a w Polsce znajdziecie wiele stron z anonsami erotycznymi oraz ogłoszeniami towarzyskimi.
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 2067
Re: Lustro w łazience
data » 29.09.2023, 19:43
W łazience polecam pomyśleć o oryginalnym i stylowym lustrze na wymiar które z łatwością wykona dla Was firma
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt