chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać? Podpowiadamy!

24.08.2023
“Wiertarko wkrętarka: jaką wybrać?” - z tym pytaniem zmaga się niejeden początkujący majsterkowicz, któremu marzy się uzupełnienie swojego warsztatu o ten wręcz obowiązkowy sprzęt. Rynek jest tak nasycony tego typu narzędziami, że trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają mocno zawęzić listę sprzętu do potencjalnego zakupu. Oto kilka podpowiedzi, jak sprawnie wybrać sprzęt umożliwiający wiercenia otworów i wkręcania wkrętów.

Jaka wiertarko-wkrętarka akumulatorowa albo sieciowa?


Przede wszystkim zastanów się, czy interesują cię modele wiertarko-wkrętarek do cięższych prac o bardziej profesjonalnym charakterze, czy też potrzebna ci wiertarko-wkrętarka raczej do lżejszych zastosowań amatorskich. Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależał parametr Nm oznaczający moment obrotowy, z jakim przeprowadzane jest wkręcanie:

*Moment obrotowy do 30 Nm — niski maksymalny moment obrotowy w zupełności wystarczy, gdy potrzebujesz rozwiązania do wkręcania śrub w drewnianych meblach.

REKLAMA:


*Moment obrotowy pomiędzy 30 Nm a 60 Nm — wiertarko-wkrętarki akumulatorowe bądź sieciowe o takiej wartości momentu obrotowego mogą już służyć także do wkręcania w metalu.

*Moment obrotowy wkrętarki powyżej 60 Nm — przy takiej wysokości momentu obrotowego wkrętarka może wiercić otwory i wkręcać nawet w twardych powierzchniach

Jeżeli już wiesz, czego potrzebujesz, koniecznie musisz sprawdzić rodzaj zasilania sprzętu. Do wyboru jest wiertarko-wkrętarka akumulatorowa oraz wiertarko-wkrętarka sieciowa. Wiertarko-wkrętarki sieciowe to klasyczny sprzęt na kabel podłączony do gniazdka elektrycznego. Z jednej strony masz zapewniony ciągły dopływ mocy, z drugiej jednak musisz mieć na uwadze długość kabla i położenie samego gniazdka. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka omija wszystkie te problemy dzięki mocy czerpanej z wbudowanego akumulatora. Mankamentem może być natomiast konieczność doładowywania akumulatorów przy pomocy ładowarki. Warto jednak mieć na uwadze, że pojemność akumulatora do nowoczesnych wiertarko-wkrętarek jest na tyle duża, że mogą wytrzymać bardzo długo na jednym ładowaniu. Nie jest więc to tak uciążliwe jakby mogło się wydawać, zwłaszcza gdy w zestawie zawarta jest szybka ładowarka do użytku domowego lub dodatkowy akumulator.

Chemia budowlana - Fot. Materiał partnera
Fot. Materiał partnera


Wiertarko-wkrętarka: jaką wybrać i na które parametry zwracać uwagę?


Zakładamy, że pole twoich poszukiwań mocno zawęziło się, gdy już odrzuciłeś rozwiązania z niepasującym ci momentem obrotowym oraz typem zasilania. Spróbujmy zawęzić zakres poszukiwań jeszcze bardziej — poniżej przedstawiamy kilka cech, które mogą pomóc ci wybrać najlepszy sprzęt dla ciebie:

*Silnik bezszczotkowy: to swoisty “znaczek jakości”: jeżeli widzisz, że dana wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa jest wyposażona w bezszczotkowy silnik, to masz pewność, że sprzęt pracuje ze sporą wydajnością.

*Udar: wiertarko-wkrętarka z udarem to kusząca propozycja, jeśli szukasz sprzętu do cięższych prac. Wkrętarka udarowa nie tylko wkręci śruby, ale też poradzi sobie z wierceniem w twardszych materiałach.

*Maksymalna prędkość obrotowa: wyższa prędkość umożliwia wiercenie w twardszych materiałach. Optymalna wysokość prędkości obrotowej zależy jednak od rodzaju wykonywanej pracy (inaczej wierci się w tworzywach sztucznych i w twardych materiałach), najlepiej więc sprawdź, jaka wkrętarka ma opcję regulacji prędkości obrotowej.

*Dwa biegi: wiertarko-wkrętarkę z dwoma biegami łatwiej dopasować do wykonywanej pracy. Maksymalny moment obrotowy nie jest potrzebny do zwykłego skręcania mebli, więc dobrze mieć opcję przeskoczenia na mniejszą wartość tego parametru.

*Średnica wiercenia: parametr podawany w zależności od typu powierzchni. Łatwiej będzie ci ustalić jaka wiertarko-wkrętarka jest ci potrzebna, jeśli zastanowisz się jak wielkie otwory planujesz wiercić.

*Dodatkowe akcesoria i udogodnienia: rękojeść boczna i ergonomiczny uchwyt wpływają na komfort pracy, podwójną diodę LED wykorzystasz przy wierceniu w ciemnych, trudno dostępnych miejscach, a walizka transportowa ułatwia bezpieczne przenoszenie sprzętu.

*Uchwyt: większość nowoczesnych sprzętów posiada samozaciskowy uchwyt wiertarski, umożliwiający szybką wymianę wierteł i sprawne wiercenie.

Poza tymi kwestiami, gdy szukasz wiertarko-wkrętarki warto też zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są urządzenia. Solidny sprzęt nie tylko dłużej posłuży ci w przypadku cięższych profesjonalnych zastosowań, ale też zwiększa bezpieczeństwo pracy nawet w domowym warsztacie.

Chemia budowlana - Fot. Materiał partnera
Fot. Materiał partnera


Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe i sieciowe od najlepszych producentów


Prawdopodobnie już masz pomysł, jaka wkrętarka do domu, a jaka będzie lepszym wyborem do profesjonalnego warsztatu. Jak zdobyć pewność, że wybrany przez ciebie model wiertarko-wkrętarki akumulatorowej będzie dobrany dobrze nie tylko pod kątem typu i parametrów, ale i też jakości? Tu akurat sprawa jest prosta: należy inwestować tylko i wyłącznie w produkty od sprawdzonych marek. Korzystając ofert sklepów takich jak Narzedziownia.shop błyskawicznie dotrzesz do rozwiązań od takich tytanów na rynku elektronarzędzi jak DeWalt, Makita czy Milwaukee. Nowa odświeżona strona wspomnianego sklepu pomoże ci błyskawicznie dotrzeć do interesujących cię produktów, a ich doświadczeni doradcy wesprą cię w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i odpowiedzą na wszystkie pytania.


(Oceń ten artykuł):
(5)

STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt