chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Osiedle czterech wymiarów

28.12.2021
Już od jakiegoś czasu w całym kraju daje się zauważyć wzrost aktywności deweloperskiej w segmencie jednorodzinnym. Nic dziwnego – własny dom za miastem to marzenie wielu Polek i Polaków. Osiedla, które wokół nas powstają coraz częściej zachwycają nowoczesną architekturą, elegancją i wysoką estetyką, Wśród nich są również takie, które wyznaczają nową drogę w projektowaniu budynków mieszkalnych. Znakomitym przykładem takiej inwestycji jest E4 Kampinoska, reprezentująca nowatorskie podejście do zrównoważonego budownictwa – laureat nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2021.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

E4 Kampinoska to zespół domów w zabudowie szeregowej, który jest pierwszym etapem osiedla Ostoja Kampinos, położonego w Starych Babicach ok. 5 km od Warszawy, tuż przy Kampinoskim Parku Narodowym. Lokalizacja to bez wątpienia jeden z największych atutów inwestycji Ostoja Development – z jednej strony zapewnia bliskość przyrody, ciszę i spokój, z drugiej zaś gwarantuje doskonałe połączenie z centrum miasta i dostęp do niezbędnej infrastruktury. Jednak jest coś jeszcze, co czyni projekt E4 Kampinoska wyjątkowym.

Osiem z dwunastu segmentów zrealizowanych w tym etapie nawiązuje bezpośrednio do założeń koncepcji domu zrównoważonego e4 (energia, ekologia, ekonomia oraz emocje) autorstwa firmy Winerberger. Oznacza to, że każdy z nich powstał z dbałością o wysoką jakość materiałów budowlanych, funkcjonalną architekturę, walory estetyczne, komfort i zdrowie mieszkańców, a także ochronę środowiska.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Dachówka w roli głównej


Budynki są wzniesione w technologii ściany jednowarstwowej, z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną. Nakrywa je dwuspadowy dach z oknami połaciowymi. Estetyka osiedla jest inspirowana stylem holenderskim, wyróżniającym się stonowanymi, ale wyrazistymi barwami, geometrycznym wzornictwem i naturalnymi materiałami. Czysta, spójna bryła, oszczędna forma i neutralna kolorystyka zapewniają harmonię powstałej zabudowy z otaczającą ją zielenią.

Architekci zaprojektowali domy prześwietlone przód-tył, natomiast zarówno elewacja od opaski żwirowej po lewej stronie, przez cały grzebień dachów, aż do drugiej strony jest wykończona dachówką ceramiczną. Aby zgubić łączenie materiałów rozedrgano bryły względem siebie. Każdy z domów jest w innym kolorze, który jednoznacznie nawiązuje do barwy dachówki ceramicznej jako wiodącego elementu wizerunku budynku. – Ponieważ od wielu lat staramy się projektować architekturę monochromatyczną z pewnymi akcentami, tutaj również poszliśmy w podobnym kierunku. Bywa, że takim akcentem jest np. drewno. W tym konkretnym przypadku jest nim kolor – konkretnie ceglasty, nawiązujący do pomarańczowej barwy tradycyjnej ceramiki – mówi arch. Maciecj Beczak z pracowni Beczak/Beczak/Architekci, w której powstał projekt osiedla.

Jak wyjaśnia, architektura osiedla wynika bezpośrednio z pomysłu na zastosowanie programu e4 i pojawienia się asortymentu, który już od początku narzucał pewne rozwiązania, np. spadziste dachy. Potem weszły niuanse techniczne, jak pełne ściany boczne budynków pokryte dachówką ceramiczną wyeksponowaną na stronę południową. Taki zabieg sprawił, że elewacja „żyje” i w zależności od tego jak pada na nią światło, o każdej porze dnia wygląda inaczej.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Tynk do pary


Do kolorów ceramicznych bardzo precyzyjnie zostały dobrane kolory elewacji lekkich-mokrych. Wszystko po to, by osiągnać efekt połaczonych ze sobą kryształów w barwach ziemi. Jako wykończenie elewacji zastosowano tynki strukturalne Baumit SilikonTop i Baumit PuraTop, będące elementem systemu tynkowego. Udział firmy Baumit w projekcie nie jest przypadkowy.

Kilka lat temu zrobiłem mały eksperyment. Potrzebowałem akurat tynku w dwóch kolorach – grafitowym i białym. Zamówiłem próbki w kilku firmach i je testowałem. Próbka z Baumitu spełniła najwięcej moich oczekiwań – była najbardziej jednolita, miała najmniej porów i spełniła kryteria, którymi się kierowałem. A jeżeli coś jest dobre, to należy to wziąć. Od tamtej pory korzystam wyłacznie z produktów tej marki i mam do nich ogromne zaufanie. Dlatego naturalnym ruchem było zapropnowanie inwestorowi produktów Baumit. Tymbardziej, że przez wiele lat pracowalismy na najtrudniejszych kolorach z palety tego producenta i nigdy się nie zawiedliśmy – wyjaśnia Maciej Beczak.

W trosce o (mikro)klimat


Jednak projekt E4 Kampinoska jest wyjątkowy także z innych powodów. Uwzględniono w nim szereg rozwiązań sprawiających, że budynki są przyjazne mieszkańcom i środowisku, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy ogrzewanie podłogowe.Także materiały przewidziane do wykończenia wnętrz dobrano w sposób bardzo przemyślany, mając w perspektywie dobre samopoczucie mieszkańców. Toteż systemowi wentylacji mechanicznej partneruje wysoce paroprzepuszczalny, „oddychający” tynk wapienny Baumit KlimaWhite, którego proekologiczne i prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone międzynarodowym certyfikatem NaturePlus. W ten sposób zostaje zapewniona optymalna regulacja wilgoci, co ma korzystny wpływ na mikroklimat wnętrz. W całym domu znajduje się ogrzewanie podłogowe, a jego efektywną pracę wspiera duet podłogowy w składzie: jastrych cementowy Baumit Estrich 160 i masa samopoziomująca Baumit Nivello Centro, dbający jednocześnie o pożądaną izolacyjność akustyczną pomieszczeń.

Projekt E4 Kampinoska to odpowiedź na wymagania dotyczące odpowiedzialnego budownictwa, realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska i dbałości o komfort życia. Czy jest to właśnie ten kierunek, w którym powinniśmy podążać? Patrząc z perspektywy zrównoważonego rozwoju niewątpliwie tak. Jedno jest pewne – trend projektowania zdrowych, ekologicznych osiedli będzie rósł w siłę, a napędzać go będzie stale rosnąca świadomość społeczeństwa oraz postęp technologiczny.

REKLAMA:

Uznanie ekspertów


Umiejętne zastosowanie w projekcie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości architektura, uwzględniająca istniejące otoczenie zostały zauważone i docenione przez środowisko branżowe. Zespół domów E4 Kampinoska zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu Fasada Roku 2021 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”, co otwiera przed nim drogę do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym, w ramach Baumit Life Challenge. Tym samym projekt znanej pracowni projektowej Beczek/Beczak/Architekci zawalczy o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku!
Przeczytaj również: Harmonia doskonała
Więcej informacji o konkursie Fasada Roku można znaleźć na stronie internetowej: www.fasadaroku.baumit.com.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Najnowsze na forum
mikolajczyk
Awatar użytkownika
Postów: 47
Re: prezent dla zony
data » 25.01.2022, 22:54
Moim zdaniem prezent powinien być dopasowany do osoby. Moja żona jest zamiłowaną podróżniczką i związku z tym zawsze staram się podpasować
Kokin33i
Awatar użytkownika
Postów: 700
Re: Aranżacja łazienki
data » 25.01.2022, 21:52
Szukając wyjątkowych propozycji w zakresie pięknej armatury łazienkowego to tutaj jak najbardziej mogę polecić Wam do sprawdzenia również
mikolajczyk
Awatar użytkownika
Postów: 47
Re: jaka karma dla psa?
data » 25.01.2022, 21:29
Dobrze dobrana karma jest równie ważna jak odrobaczanie. Temat pasożytów u psów ma ogromny wpływ zarówno na dobrą kondycję zwierzęcia, jak
knif
Awatar użytkownika
Postów: 247
Re: Odchudzanie
data » 25.01.2022, 21:22
Jeśli marzycie o tym, aby szybko i skutecznie schudnąć to zamówcie dietę odchudzającą z cateringu https://tajm.pl/ . Moja siostra miała
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 509
Re: Siatka do ogrodzenia, jaka?
data » 25.01.2022, 21:19
Kiedyś myślałam, że istnieje tylko jeden rodzaj siatki i każdy jest zły. Dopiero gdy zaczęłam rozglądać się za ogrodzeniem swojej posesji,
najcześciej czytane najcześciej czytane
Najczęściej czytane
Jak dobrać tynk do systemu ocieplenia elewacji? – porady eksperta marki Dryvit
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt