chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Mniej aerozoli w powietrzu dzięki farbie do ścian

14.10.2021
Klimat panujący we wnętrzach wpływa w istotny sposób na nasze zdrowie. Choć wiele osób zaskoczy ta informacja, to fakty mówią same za siebie – powietrze na ulicy może być czystsze od tego w naszym salonie! A jeśli uświadomimy sobie, jak wiele czasu spędzamy w budynkach, sytuacja robi się poważna. I choć nie wyeliminujemy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, to możemy zadbać o to, by powietrze w nich było czystsze, a co za tym idzie – zdrowsze.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Przebywając w budynkach jesteśmy narażeni m.in. na wdychanie kurzu i pyłków roślin. Do tego codzienne domowe czynności, takie jak pranie, gotowanie czy kąpiele, generują duże ilości wilgoci w postaci pary wodnej, tworząc nierzadko idealne warunki do rozwoju grzybów, w tym pleśni. Jest coś jeszcze, o czym często zapominamy, mówiąc w kontekście jakości powietrza w pomieszczeniach – aerozole. Co to takiego, w jaki sposób nam zagrażają i jak się przed nimi ochronić? Już wyjaśniamy.

Czym są aerozole?


Nazywamy nimi mieszaniny cząstek stałych lub ciekłych (cząstek zawieszonych), rozproszone w gazie lub mieszaninie gazów (np. powietrzu). Cząsteczki aerozolu osiągają rozmiar maksymalnie 20 mikrometrów i mogą być rozprowadzane w pomieszczeniu podczas mówienia czy oddychania, stanowiąc środek transmisji wirusów i innych szkodliwych substancji.
REKLAMA:


Najmniej zagrażają nam krople emitowane na skutek kaszlu czy kichania. Ich masa sprawia, że szybko opadają na podłoże. Przed zakażeniem zabezpiecza wówczas odpowiedni dystans. Bardziej problematyczne są natomiast mniejsze cząsteczki cieczy (kropelki osiągające maksymalny rozmiar 5 mikrometrów), które w naturalny sposób unoszą się w wydychanym powietrzu i pozostają w nim nawet przez 12 godzin. Przenoszone tą drogą wirusy mogą przenikać do naszych dróg oddechowych i prowadzić do zakażenia. Dodajmy przy tym, że do większości infekcji dochodzi właśnie wewnątrz pomieszczeń.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Pogromca zanieczyszczeń


Aby uchronić się przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza w domu, warto zainwestować w zdrowy mikroklimat wnętrz, zwracając przy tym szczególną uwagę na materiały wykończeniowe, które mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. Sięgając po odpowiednie rozwiązania, możemy stworzyć solidne fundamenty pod zdrową przestrzeń życiową. Na płyty gipsowo-kartonowe czy ściany betonowe warto zastosować system Baumit Ionit, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i reguluje wilgotność w pomieszczeniach.

Innowacyjna farba Baumit IonitColor aktywnie zwiększa ilość jonów w powietrzu, które działają na zanieczyszczenia jak naturalne magnesy. Im więcej jonów w powietrzu, tym więcej substancji szkodliwych może zostać związanych, by dzięki większemu ciężarowi opaść na podłogę. Co ważne – efekt jonizacji jest trwały i niesłabnący w czasie.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Potwierdzone naukowo


Oczyszczające działanie Baumit IonitColor potwierdziły niezależne jednostki naukowo-badawcze, przeprowadzając szereg testów. Jedno z przeprowadzonych doświadczeń wykazało, że produkt firmy Baumit przyczynia się do znacznego ograniczenia pyłków i drobnego kurzu we wdychanym powietrzu – nawet o 90% w ciągu godziny. Sprawdzono również, jak przebiega redukcja cząsteczek wydychanych przez człowieka w trakcie konwersacji czy oddychania. W pomieszczeniu, w którym ściany pomalowano farbą Baumit IonitColor zaobserwowano, że w ciągu 90 minut stężenie aerozoli zmniejszyło się aż o 60%, zwiększając znacznie czystość powietrza. W obu przypadkach bazę porównawczą stanowiło identyczne pomieszczenie, w którym użyto zwykłej farby ściennej, bez aktywnych składników. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko infekcji i możliwość oddychania w pomieszczeniach czystszym powietrzem, co docenią nie tylko alergicy, seniorzy czy dzieci, lecz każdy, kto chce oddychać pełną piersią!

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Wilgotność jest ważna


Najwyższe stężenia jonów można spotkać w przyrodzie – w lasach, w górach, w jaskiniach, nad morzem, a zwłaszcza w pobliżu wodospadów – to duża zasługa odpowiednio wysokiej wilgotności, jaka występuje w tych miejscach. Aby we wnętrzach stworzyć warunki najbardziej sprzyjające produkcji dobroczynnych jonów, warto zastosować farbę Baumit IonitColor w systemie z masami szpachlowymi Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino. Zwiększają one liczbę cząsteczek wody w powietrzu, utrzymując ją na odpowiednim poziomie – mieszczącym się w przedziale 40-60% – który jest także najzdrowszy dla mieszkańców.

W związku z tym, że nawet 90 proc. czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, powinniśmy przywiązywać większą wagę do zdrowego stylu mieszkania. Wybierając odpowiednie technologie oraz materiały wykończeniowe możemy stworzyć przestrzeń, która będzie wspierała dobre samopoczucie i przełoży się na lepszą jakość naszego życia! Badania naukowe przeprowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA nie pozostawiają wątpliwości – regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jeden z najważniejszych warunków do spełnienia w kontekście zdrowego mieszkania.
Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

Najnowsze na forum
tikol
Awatar użytkownika
Postów: 281
Re: wypożyczalnia samochodów dostawczych w warszawie
data » 25.10.2021, 23:46
Na pewno osobowe auta w Warszawie jak wypożyczać to tylko tu https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samoc ... wa-okecie/ . Nie raz już korzystałem z
jjusti18
Awatar użytkownika
Postów: 543
Re: Donice ogrodowe
data » 25.10.2021, 23:45
A sprawdzaliście również oferty sklepu https://egarden.pl ? Pytam, bo ja ostatnio widziałam, że oprócz podstawowych rzeczy, które są
Paturatu
Awatar użytkownika
Postów: 259
Re: Kilka dni temu byłem na badaniu wzroku
data » 25.10.2021, 23:22
Ja też postawiłam na bo są po prostu wygodniejsze niż okulary i ludzie czują się w nich pewniej. Stosuję także szkła jednodniowe bo uważam
marek81
Awatar użytkownika
Postów: 153
Re: Prezenty
data » 25.10.2021, 21:52
Ja z kolei kupiłem już na mikołajkowy upominek narzeczonej książkę ale pomyślałem, że przydałby się jeszcze jakiś typowo damski dodatek
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 538
Re: Ubezpieczenie mieszkania
data » 25.10.2021, 21:18
Moje ubezpieczenie domu to full wypas. Ofertę dostałam z PKO BP Jestem ich klientką od bardzo wielu lat, łatwiej było mi załatwić
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt