chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Termomodernizacja w stylu art déco

17.03.2021
Dobrze przeprowadzona termomodernizacja to skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku, zminimalizowanie jego negatywnego wpływu na środowisko oraz inwestycja w lepszy komfort życia. To szansa na drugą młodość dla nieruchomości i jej najbliższej okolicy. Znakomitym potwierdzeniem tych słów jest przykład realizacji w Stalowej Woli, nagrodzonej tytułem Fasada Roku 2020.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Prosta forma, geometryczne kształty, charakterystyczne, ciemnobrązowe okładziny klinkierowe w cokołach, obramowaniach otworów wejściowych czy przestrzeniach międzyokiennych kontrastujące z jasną fasadą… Budynek przy ul. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli to świetny przykład znakomicie odtworzonej przedwojennej architektury modernistycznej, wzbogaconej o elementy modnego wówczas stylu art déco.

Jego obecny wygląd to efekt termomodernizacji przeprowadzonej w lipcu 2020 r. przez Zakład Remontowo-Budowlany Nowax Mateusz Nowak według projektu Pracowni Projektowej INWESTPLAN Marek Perlich, na zlecenie Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli. Prace objęły docieplenie ścian zewnętrznych wraz ze zmianą ich kolorystyki, a także docieplenie stropodachu wentylowanego i niewentylowanego (dachu).
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Od lat 1960 do lipca 2020 r. nie wykonywano przy budynku żadnych prac, więc jego stan techniczny i wizualny był, krótko mówiąc, nienajlepszy. Czas zrobił swoje. Przez lata działania na elewację czynników zewnętrznych tynki straciły swój estetyczny wygląd. Były wypłowiałe, w znacznym stopniu zabrudzone oraz posiadały liczne spękania. Do tego budynek nie spełniał ustawowych wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród. Przeprowadzony audyt energetyczny wykazał, że przez mury uciekają znaczne ilości ciepła, generując wysokie koszty ogrzewania mieszkań – mówi Mateusz Nowak, właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego Nowax Mateusz Nowak.

To właśnie wyniki audytu energetycznego przesądziły o przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych, których głównym założeniem było zminimalizowanie strat ciepła oraz poprawienie warunków i jakości życia mieszkańców, a przy tym również poprawienie estetyki osiedla.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Największym wyzwaniem przy projektach takich jak ten w Stalowej Woli jest odtworzenie detali w taki sposób, by budynek odzyskał duszę i blask, nie tracąc swojego dawnego wizerunku – podkreśla Mateusz Nowak.Prace termomodernizacyjne ścian zewnętrznych przeprowadzono z wykorzystaniem bezspoinowego systemu ociepleń, opartego na grafitowej płycie styropianowej o niskim współczynniku przenikania ciepła ? = 0,031 W/mK. Uzyskano w ten sposób wymaganą izolacyjność cieplną przegród przy zastosowaniu stosunkowo cienkiej warstwy ocieplenia, zapobiegając przy tym efektowi nadmiernie grubych ościeży okiennych. Jako warstwa wykończeniowa posłużył tynk silikonowy o jasnym zabarwieniu, a brokatowa powłoka dekoracyjna nadała jego powierzchni efektownego połysku.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Ważne jest, by uzyskany efekt utrzymał się na elewacji przez długie lata, dlatego oprócz wykonawstwa na wysokim poziomie istotne jest zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, które muszą być trwałe i dobrej jakości. W te oczekiwania doskonale wpisał się system ocieplenia StarSystem. Z firmą Baumit współpracujemy już od 10 lat, dlatego o efekt byliśmy spokojni – dodaje Mateusz Nowak.

W cokołach, obramowaniach otworów wejściowych i w przestrzeniach międzyokiennych tak jak w oryginalnym projekcie zastosowano ciemnobrązową płytkę klinkierową, zachowując przy tym jej pierwotny układ i białą fugę.
Przeczytaj również: Ciepłe mury
REKLAMA:

Termomodernizacja na tytuł


Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji budynek mieszkalny przy ul. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli nie zatracił swojej tożsamości kulturowej i przeżywa dzisiaj swoją drugą młodość, stanowiąc oryginalne świadectwo minionej epoki. Sukces jest tym większy, że efekt zdobył aprobatę nie tylko mieszkańców miasta, lecz także jury ogólnopolskiego konkursu. Zachowanie pierwotnego charakteru i proporcji bryły budynku zaprocentowały tytułem Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek po termomodernizacji”. Zwycięstwo na poziomie krajowym otworzyło przed laureatem furtkę do rywalizacji międzynarodowej w ramach Baumit Life Challenge 2022. Stawką będzie tym razem tytuł Europejskiej Fasady Roku. Powodzenia!

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Najnowsze na forum
zuzannaanna
Awatar użytkownika
Postów: 324
Re: odzież do pracy
data » 21.04.2021, 22:21
Jeśli chodzi o buty ochronne to polecam zajrzeć tutaj https://voltabut.com.pl Wybór jest bardzo duży! Mój mąż bardzo lubi ten sklep
zuzannaanna
Awatar użytkownika
Postów: 324
Re: Wiosenne prace w ogrodzie
data » 21.04.2021, 22:01
Ma ktoś z was schody wychodzące z tarasu na ogród? Zastanawiam sie właśnie nad takim rozwiązaniem... Dzisiaj trafiłam na schody kraków z
Dzennika5
Awatar użytkownika
Postów: 114
Re: Wentylacja
data » 21.04.2021, 20:01
Wentylacja mechaniczna, co wy na to? Ja przekonałam się do tego, tzn. moja znajoma mnie do tego przekonała. Daje ona bardzo dużo korzyści i to
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 601
Re: Jaki biznes?
data » 21.04.2021, 16:12
Jeżeli natomiast interesuje Was rolnictwo to muscie wiedzieć, ze jest to biznes wymagający od nas sporo wiedzy. Sprawdźcie sobie np. . Jest tam
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 451
Re: Wakacje w Polsce czy zagranicą?
data » 21.04.2021, 16:12
Ja jeśli podróżuję to tylko ze sprawdzonym biurem podróży jak Coral Travel. Z nimi zawsze jest bezpiecznie, a teraz w czasach pandemii to
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt