chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Ochronne obuwie robocze: jak wybrać to odpowiednie?

08.02.2021
Gdyby Chuck Norris nie miał odpowiednich butów, jego popisowe kopniaki z półobrotu nie byłyby tak skuteczne oraz bezproblemowe. A to tylko jeden z przykładów na to, jak ważne dla efektywnej i bezpiecznej pracy jest właściwe ochronne obuwie robocze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

Obie ludzkie stopy składają się w sumie z 52 kości, co stanowi aż 1/4 kości w całym ciele. Gdy dodamy do tego ponad 200 mięśni o łącznej długości przekraczającej 11 m oraz ponad 3 km nerwów, nikt nie powinien mieć wątpliwości, jak ważna jest ochrona tych części ciała. Zwłaszcza, gdy wykonuje się intensywne prace fizyczne, nierzadko w wymagających warunkach. Dlatego w Europie wprowadzona została norma EN ISO 20345, określająca podstawowe oraz dodatkowe wymagania dla bezpiecznego obuwia roboczego. Jakie kwestie są w niej brane pod uwagę?

To, czego potrzebujesz


Obuwie klasy „S”, czyli właśnie ochronne, podzielone jest na kilka grup, skategoryzowanych według właściwości, które muszą posiadać zaliczane do nich produkty. Szczegółowo opisane parametry pozwalają dopasować buty do każdego rodzaju aktywności użytkownika – od prac ogrodowych czy porządkowych, przez warsztatowe i remontowe, aż po ciężkie roboty budowlane w terenie.
Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader
Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

Wybierając odpowiednie obuwie należy więc przeanalizować, jakiego rodzaju zagrożenia mogą wystąpić w przypadku danego użytkownika – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader. – Stłuczone palce, przygniecenia oraz urazy od spadających elementów czy przejeżdżających pojazdów, wylane na stopę chemikalia, poślizgnięcia albo rany i urazy od wystających elementów – to lista najpowszechniejszych niebezpieczeństw, z którymi spotykają się osoby poszukujące profesjonalnego obuwia ochronnego.

Krok po kroku do (bezpiecznego) celu


Projektanci stosują wiele sposobów, by odpowiednio zabezpieczyć przed urazami użytkowników. Do najpowszechniejszych należą noski wykonane z aluminium czy stali, chroniące palce stóp przed przygnieceniem. – Dobór materiału jest istotny nie tylko ze względu na jego wytrzymałość, ale także właściwości termoizolacyjne – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski i wyjaśnia: – Przy pracy w bardzo niskich temperaturach, metalowe noski mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do odmrożeń palców.

Z drugiej strony, przy ekstremalnie wysokich temperaturach podłoża, na przykład podczas kładzenia asfaltu, specjalne właściwości termoizolacyjne musi zapewniać także podeszwa. Najczęściej posiada ona także dodatkową warstwę, wykonana z mocnych tekstyliów lub nawet metalu, chroniącą przed przebiciem gwoźdźmi lub innymi wystającymi z podłoża, ostrymi elementami.
Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

W przypadku podeszwy istotna jest także jej odpowiednia rzeźba, zapewniająca pewną przyczepność. Będzie ona inna w przypadku butów do pracy na betonowych posadzkach w hali czy butów przeznaczonych do prac na luźnym, kamienistym gruncie. W wielu miejscach pracy kluczowa jest również antystatyczność podeszwy, czyli ESD (Electro Static Discharge). – Wyładowania ESD kojarzą się z występującym niekiedy, nieszkodliwym dla człowieka ale jednak nieprzyjemnym przeskakiwaniem iskry, gdy dotykamy różnych przedmiotów – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Niestety, wyładowania te mogą prowadzić do uszkodzeń czułych elementów elektronicznych, takich jak mikroprocesory czy głowice dysków twardych, a także do zapłonu łatwopalnych oparów i innych substancji, unoszących się w miejscu pracy.

Pewne oparcie


Wpływ na bezpieczeństwo użytkownika mają również takie właściwości i detale jak antypoślizgowość podeszwy, usztywnienia pięty i kostki, odblaskowe elementy na powierzchni buta oraz jej odporność na działanie niektórych chemikaliów. Nie można jednak zapominać, że o bezpieczeństwie decyduje również komfort i wygoda użytkowania obuwia. Stąd warto zwracać uwagę na nieprzemakalność konstrukcji czy system zapinania.

Dobre obuwie uwzględnia również kwestie ortopedyczne, w przeważającej mierze związane z właściwościami podeszwy – podkreśla Grzegorz Marcinkowski. – Niezwykle istotne jest, by but zapewniał właściwy rozkład masy użytkownika, stabilność w całym procesie wykonywania kroku, a także zachowanie naturalnej absorpcji wstrząsów.
REKLAMA:

Poszukując więc odpowiedniego obuwia ochronnego warto pamiętać, jak wiele kwestii wiąże się z wyborem właściwej propozycji. Dokładnie sprawdzone i dopasowane do potrzeb użytkownika buty będą niezwykle istotnym narzędziem w codziennej pracy, pomagając wykonać w niej niejeden siedmiomilowy krok.

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Najnowsze na forum
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 436
Re: Schody kręcone
data » 04.03.2021, 1:33
Na tej stronce http://kapitalnydom.pl/ widziałam fajny artkuł na temat oświetlenia schodów. Schody kręcone prezentują się naprawdę fajnie,
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 280
Re: Elewacja jak nowa
data » 04.03.2021, 0:57
Na pewno skorzystam ___
Flugusz
Awatar użytkownika
Postów: 436
Re: Wyposażenie Łazienek
data » 03.03.2021, 23:22
W przypadku łazienki oraz podgrzewania wody, warto wybrać , kupimy tam np. bojlery różnej wielkości. W sklepie MateoMarket mają zawsze sporo
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 280
Re: Wyposażenie biura
data » 03.03.2021, 22:25
Skorzystam sobie chętnie z jakiś procesów w mojej firmie. Dodatkowo podrzucę Wam jeszcze stronę https://tustolica.pl/wirtualne-biuro-ja ...
misse
Awatar użytkownika
Postów: 197
Re: Uzaleznienia
data » 03.03.2021, 20:52
W razie czego zostawiam namiar na ośrodek, który specjalizuje się w przeprowadzaniu detoksu alkoholowego https://odtruwaniewarszawa.pl/odtrucie-
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt