chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Zabudowa z płyt g-k – praktyczne porady

16.09.2020
Wykończenie ścian i sufitu, zabudowa pod telewizor, ścianki działowe, maskowanie rur – to tylko niektóre z przykładów zastosowania popularnych płyt gipsowo-kartonowych w domowych pracach remontowo-budowlanych. To rozwiązanie, które daje szerokie możliwości aranżacji wnętrz – jak wykorzystać jego zalety, aby zadanie wykonać łatwo i szybko?

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Płyty gipsowo-kartonowe cieszą się w polskich domach dużą popularnością. Dzięki stosunkowo prostej, nieskomplikowanej obróbce i „czystemu” montażowi pozwalają na szybkie wykończenie pomieszczeń. Zwolennicy tego rozwiązania doceniają też gładką i równą powierzchnię, która stanowi dobrą bazę do późniejszego malowania czy też tapetowania. Dużym atutem jest także uniwersalność płyt. O czym warto pamiętać przy ich zastosowaniu?

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Szybkie wykończenie ścian i sufitu


Zwłaszcza w przypadku starych, krzywych ścian płyty gipsowo-kartonowe sprawdzą się jako „suchy tynk” – okładzina zamiast tradycyjnego tynku lub gładzi. Przy niewielkich odchyleniach (do 1,5 cm) płyty można mocować na klej bezpośrednio do istniejącego podłoża (po jego uprzednim zagruntowaniu), z użyciem wypoziomowanych podkładek dystansowych. Jeśli mamy do czynienia z większymi nierównościami, to materiał przyklejamy do wcześniej już przyciętych i zamocowanych do ściany pasków z płyt, dodatkowo stosując również kołki montażowe.
Przeczytaj również: Gips - ekologia i bezpieczeństwo
Nieco bardziej pracochłonną metodą jest instalacja na stelażu – to dobry sposób, gdy podłoże jest mało stabilne lub gdy ściany mają większe odchyłki od pionu i poziomu niż 6 cm. Do klejenia płyt najlepiej wykorzystać przeznaczony do tego celu wyrób, jak np. ACRYL-PUTZ® KG 31 Klej gipsowy, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością, dużą siłą wiązania, a jednocześnie jest wysoce elastyczny.

Kiedy chcemy zamaskować nierówny sufit, obniżyć go, zamontować oświetlenie lub ukryć instalację, rozwiązaniem jest wykonanie konstrukcji podwieszanej ze stelażem z profili stalowych. To także metoda na wyciszenie stropu oraz poprawę jego izolacyjności termicznej. Gdy nad nami mieszka więc hałaśliwy sąsiad, najlepiej użyć płyt dźwiękochłonnych oraz wypełnić przestrzeń między rusztem a stropem wełną mineralną. Samodzielny montaż konstrukcji może być czasochłonny, dlatego najlepiej, jeśli prace wykonują dwie osoby. Trzeba przede wszystkim pamiętać o wyznaczeniu poziomu sufitu i stabilnym zamocowaniu profili do podłoża oraz wcześniejszym podklejeniu ich taśmą akustyczną.

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Zabudowa pod telewizor


W nowoczesnych wnętrzach ciekawie prezentuje się zabudowa telewizora z płyt gipsowo-kartonowych. Pozwala ona na ukrycie przewodów i wyeksponowanie urządzenia. Pracę przeprowadzimy samodzielnie –przed rozpoczęciem działania warto sporządzić na kartce projekt zabudowy, a także miejsce, gdzie będą przebiegały kable oraz znajdą się otwory na oświetlenie – dzięki temu unikniemy przypadkowych błędów. Potem cały projekt rozrysowujemy też na ścianie. Po wykonaniu konstrukcji, wszystkie łączenia płyt oraz miejsca styku ze ścianą gruntujemy. Gdy grunt się utwardzi, nakładamy masę do spoinowania, np. ACRYL-PUTZ® MS 30, która nie wymaga użycia taśmy łączeniowej (taśmę możemy jednak zastosować, by dodatkowo wzmocnić newralgiczne przestrzenie). Przy szpachlowaniu spoin i narożników ważna jest precyzja, zwłaszcza jeśli w zabudowie zamontowane będzie oświetlenie, gdyż strumień światła wyeksponuje wszelkie ewentualne nierówności.

Maskowanie rur


Odsłonięte rury instalacyjne, występujące zwłaszcza w budynkach z lat 70. i 80., mogą zepsuć estetykę nawet najbardziej wysmakowanego wnętrza. Do ich zamaskowania z powodzeniem wykorzystamy płyty gipsowo-kartonowe, które następnie można np. pomalować lub pokryć płytkami ceramicznymi. O czym warto pamiętać? Jeśli konstrukcję wykonujemy w pomieszczeniu „wilgotnym”, jak kuchnia czy łazienka, należy zastosować płyty o zwiększonej odporności na wilgoć, oznaczone symbolem H2 (GKBI). Nie powinno być trudności z ich rozpoznaniem, gdyż zazwyczaj są zielone.

Zabudowa rur gazowych musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem – umiejscowienia otworów wentylacyjnych i rewizyjnych w miejscach łączenia rur np. z zaworami kulowymi czy kolankami. Dzięki temu gazownik bez problemu będzie mógł dokonać niezbędnego przeglądu. Ważne jest również, aby pomieszczenie było przez cały czas dobrze wentylowane, a w trakcie prowadzenia prac – dopływ gazu odcięty.

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Ścianki działowe


Ściany działowe to dobry sposób na zmianę aranżacji wnętrza, jego podział czy też urządzenie użytkowego poddasza. Można je zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, a najbardziej popularne konstrukcje to stelaż drewniany lub z profili stalowych. Na co zwrócić uwagę, aby konstrukcja była stabilna i nie powstawały na niej pęknięcia? Kluczowy jest odpowiedni dobór profili do rodzaju podłoża i typu pomieszczenia – im wyższa ścianka, tym profile powinny być szersze. Równie istotne jest dopasowanie kołków pod kątem ich grubości, długości i z zachowaniem właściwego rozstawu (odległość pomiędzy kołkami nie może być większa niż 1 metr).

Przy montażu płyt trzeba też pamiętać o zostawieniu 1 cm luzu pod sufitem – w przeciwnym razie płyty mogą pękać na skutek ugięcia stropu. Najlepiej jest także uniknąć sztukowania materiału, a jeśli musimy to zrobić, to łączenia nie powinny wypadać w jednej linii. Zwieńczenie prac stanowi szpachlowanie połączenia płyt i miejsc zamocowania wkrętów. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych konstrukcji, tak i tutaj powierzchnię płyt przed szpachlowaniem należy zagruntować, ponieważ gips i karton są materiałami wysoce chłonnymi. Płyta może wchłonąć wodę z masy szpachlowej, co w efekcie stwarza ryzyko jej pękania lub kruszenia.

REKLAMA:

„Sucha zabudowa” ma wiele zalet, z których i my możemy skorzystać w naszym domu. Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem plastycznym, więc jeśli nabierzemy wprawy, to z ich zastosowaniem możemy np. stworzyć fantazyjne powierzchnie łukowe. Warto tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach i odpowiedniej obróbce konstrukcji, aby uzyskać funkcjonalne i estetyczne wykończenie wnętrza.

Autor: Śnieżka - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Najnowsze na forum
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 318
Re: rekrutacja pracowników w leasingu
data » 18.04.2021, 0:05
U nas w firmie to rekrutacja pracowników wygląda praktycznie tak jak wszędzie. Jest rozmowa, test, a później wybieranie najlepszych osób. Sporo
gabbonka
Awatar użytkownika
Postów: 68
Re: Dywan shaggy. Proszżę o opinię
data » 17.04.2021, 23:13
Możesz także przejrzeć ofertę firmy www.fhgutt.com. Dysponują szerokim wyborem eleganckich oraz wytrzymałych dywanów i narzut w atrakcyjnych
jjusti18
Awatar użytkownika
Postów: 463
Re: Zestaw agd do kuchni
data » 17.04.2021, 20:55
Z całą pewnością się wam przydadzą solidne garnki, czy takie https://gerlach.pl/patelnie-granitowe patelnie. U firmy Gerlach znajdziecie bogaty
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 429
Re: Pożyczka od zaraz
data » 17.04.2021, 18:22
Był czas, kiedy nie pilnowałam harmonogramów spłat pożyczek, a miałam ich kilka. Po jakimś czasie zrobił się problem, musiałam pomyśleć o
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 318
Re: Potrzebuje mebli do mieszkania
data » 17.04.2021, 17:56
Również jestem zainteresowana tym, aby mieć w swoim domu jakieś fajne i nowoczesne meble i przyznam szczerze, że cały czas szukam jakiś
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt