chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Sprawnie reagować na potrzeby klientów

26.05.2020
O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości firmy, a także krajowym oraz międzynarodowym rynku chemii budowlanej z Bartłomiejem Cholewą - kierownikiem działu marketingu i zarządzania produktami w LAKMA SAT rozmawia Marek Żelkowski.

Chemia budowlana - Bartłomiej Cholewa - kierowniki działu marketingu i zarządzania produktami w LAKMA SAT. Fot. Lakma
Bartłomiej Cholewa - kierowniki działu marketingu i zarządzania produktami w LAKMA SAT. Fot. Lakma

Lakma to firma z kilkudziesięcioletnią tradycją. Jak zmieniała się przez ostatnie dekady?


Początki Lakmy sięgają roku 1988. To właśnie wtedy założyciel oraz właściciel firmy – Józef Ziętek uruchomił zakład zajmujący się wytwarzaniem maszyn do produkcji farb i lakierów. Bardzo szybko, bo już w roku 1993 nastąpiło przekształcenie Lakmy w samodzielnego producenta chemii budowlanej. Na początku były to farby i lakiery, ale też silikony i masy uszczelniające. To pozwala stwierdzić, że Lakma była pierwszym w Polsce samodzielnym producentem silikonów, akryli i klejów w kartuszach. Oczywiście w tamtych latach na rynku działali również inni polscy sprzedawcy podobnych produktów, ale byli to de facto konfekcjonerzy.. Duże zmiany w firmie nastąpiły w roku 2000. Wydzielone zostały dwa niezależne podmioty gospodarcze: Lakma Sat i Lakma Strefa. Pierwsza nazwa jest skrótem od słów: silikony, akryle oraz tynki i odpowiedzialna jest produkcję chemii budowlanej. Natomiast LAKMA Strefa to zakład produkcyjny, który powstał w strefie ekonomicznej w miejscowości Warszowice niedaleko Żor i zajmuje się produkcją chemii gospodarczej oraz chemii profesjonalnej dedykowanej kanałowi B2B. Tam powstają znane i cenione wyroby marek takich jak: Sidolux, Perlux i wiele innych. Kolejne lata działalności obu firm to konsekwentny rozwój i dziesiątki innowacyjnych, nowoczesnych produktów z zakresu obu podmiotów.

A jaką firmą jest Lakma obecnie?


Lakma była, jest i wydaje się, że będzie firmą innowacyjną. To, co mówię przez wielu czytelników może zostać uznane za frazes. Dzisiaj niemal wszyscy producenci podkreślają innowacyjność swoich wyrobów, a LAKMA „od zawsze” kładła nacisk na ten element rozwoju i czyniliśmy to nawet wówczas, gdy zwrot „innowacyjność” nie był tak popularny jak obecnie. Nieprzypadkowo nasze hasło firmowe brzmi: „Power of innovation”. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy między innymi wodne lakiery do drewna, system mieszania tynków mozaikowych w hurtowniach... Byliśmy też prekursorem produkcji tynków natryskowych z udziałem lekkich wypełniaczy, które niemal dwukrotnie zwiększają ich wydajność. Wiele naszych wyrobów ma charakter pionierski. Nasze wyroby nazwałbym też jako „uczciwe”, czyli takie, które zawierają skład chemiczny i recepturę opracowaną tak, aby nie stwarzała problemów aplikacyjnych, ale przede wszystkim jakościowych. W ofercie Lakmy SAT znajduje się sześć kategorii produktowych. Pierwsza z nich to systemy ociepleń (kleje, grunty, tynki cienkowarstwowe, farby elewacyjne oraz materiały uzupełniające). W drugiej kategorii oferujemy uszczelniacze (silikony, akryle, kleje montażowe oraz masy uszczelniające) – produkowane w tzw. kartuszach z przeznaczeniem dla klienta indywidualnego B2C oraz w opakowaniach przemysłowych dla podmiotów gospodarczych B2B – producentów: stolarki okienno-drzewnej, wyrobów AGD, luster itp. Trzecia grupa wyrobów to farby i grunty do malowania wnętrz. Do grupy czwartej należą wyroby do ochrony i dekoracji betonu, metalu oraz podłoży mineralnych – bardzo wysokiej jakości farby do posadzek, dachówek, ogrodzeń, dachów metalowych, a także impregnaty do kostki brukowej itp. Kolejna grupa to wyroby do ochrony i dekoracji drewna – impregnaty, kleje, emalie, lakierobejce. Ostatnia szósta i „najmłodsza” grupa (chociaż produkowana od roku 2008) to brand Francesco GUARDI Collezione. Pod tą nazwą kryją się produkty klasy premium do dekoracji wnętrz i fasad – farby i masy dekoracyjne (stiuki, trawertyny, masy o efekcie kryształu, płatków złota, kruszonego grafitu, farby o efekcie rosy, aksamitu, rdzy i wiele innych) oraz tynki zewnętrzne do stosowania w systemach ETICS – Tynki kwarcowe. Ta oferta w zdecydowany sposób wyróżnia nas na tle innych firm, których na rynku jest naprawdę sporo.

A jaka jest Pana zawodowa historia w firmie Lakma?


Z Lakmą jestem związany etatowo od czternastu lat. To sporo czasu. Chociaż szczerze mówiąc można ten okres jeszcze wydłużyć. Przed studiami chcąc zarobić w czasie wakacji zatrudniłem się na miesiąc na linii produkcyjnej wytwarzającej silikony. Wykonywałem oczywiście najprostsze czynności, na przykład czyszczenie kadzi. To były moje prawdziwe początki w Lakmie. Podczas kolejnych wakacji chciałem robić już coś bardziej ambitnego i udało mi się dostać do działu marketingu, gdzie ogólnie mówiąc pomagałem w opracowywaniu materiałów POS i wszelkich sprawach organizacyjnych. Ta praca spodobała mi się na tyle, że już podczas studiów, kiedy byłem na piątym roku, udało mi się otrzymać etat w firmie. Zostałem koordynatorem do spraw marketingu. Dosyć szybko zwolniło się jednak stanowisko menadżera produktu ds. systemów ociepleń i... podjąłem owo wyzwanie. Muszę przyznać, że dostałem od właściciela firmy olbrzymią szansę! Ale to wiązało się również z ogromną odpowiedzialnością. Wpadłem na naprawdę „głęboką wodę”. Przede wszystkim musiałem zdecydowanie pogłębić wiedzę z zakresu systemów ociepleń. Potraktowałem to zadanie bardzo serio dlatego pierwsze dwa tygodnie spędziłem na rusztowaniu. Dosłownie! W końcu, gdzie można lepiej poznać produkt i jego zastosowanie aniżeli na placu budowy? Później przez jakiś czas poznawałem „od podszewki” sam proces produkcji. Musiałem wiedzieć jak wytwarza się produkty, jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi rodzajami tynków oraz klejów i tak dalej, i tak dalej... Masa nowej, dosyć skomplikowanej wiedzy. Ale ta praktyczna nauka sprawiła, że mogłem w miarę szybko zacząć prowadzić szkolenia dla przedstawicieli handlowych oraz firm wykonawczych. Na początku było to dosyć stresujące. Po pierwsze, dlatego że jeszcze nie byłem zbyt pewny siebie, a po drugie, wystąpienia publiczne były dla mnie nowością, co znacznie utrudniało bycie wiarygodnym wśród słuchaczy. Jednak po kilku tego rodzaju eventach „nabrałem wiatru w żagle” i pewności siebie. Przez kilka lat byłem menadżerem produktu, później brendmenadżerem, a następnie zaproponowano mi funkcję kierownika marketingu, którą pełnię do dzisiaj. Wraz z zespołem zajmuję się wszystkimi wymienionymi wcześniej grupami produktów poza chemią profesjonalną przeznaczoną dla klienta B2B.

Chemia budowlana - Fot. Lakma
Fot. Lakma

Poznaliśmy przeszłość i teraźniejszość Lakmy. A gdybym zapytał o przyszłość? Jak firma będzie wyglądała za powiedzmy dziesięć lat?


Patrząc na obecny rozwój firmy oraz poczynione inwestycje jestem optymistą. Powstały jedne z najnowocześniejszych linii do produkcji tynków i farb, laboratoria zostały doposażone w wysokiej jakości spektrofotometry, komory klimatyczne, komory starzeniowe i inne pomocne sprzęty... Jeżeli dodać do tego doświadczony personel związany z firmą od wielu lat i nowoczesne centrum logistyczne z magazynem wysokiego składowania na ponad 16 tysięcy miejsc paletowych, to po prostu nie można nie być optymistą. Wszystkie wymienione elementy składają się na obraz firmy nowoczesnej, która może śmiało konkurować w wybranych sektorach z najlepszymi firmami zarówno w Polsce, jak i za granicą.. Co roku wdrażamy do produkcji co najmniej kilka nowych produktów, które są odpowiedzią na aktualne i przyszłe potrzeby Klientów. Dodajmy do tego bieżące trendy w ekologii i znakomitą jakość tychże produktów, a nasz cel jakim jest powszechne postrzeganie naszej firmy jako polskiego producenta godnego zaufania, jest w zasięgu ręki.. Myślę, że za kilka lat będziemy nie tylko rozwijać kolejne kategorie produktów, ale też wyznaczać rynkowe standardy. Przez najbliższe kilka lat chcemy konsekwentnie umacniać swoją pozycję w dziedzinie systemów ociepleń, uszczelniaczy, a także wyrobów do ochrony i dekoracji betonu i podłoży mineralnych, a także rozwijać naszą markę Francesco GUARDI Collezione.

Systemy dociepleń oferowane są przez wiele firm, dlaczego klient powinien wybrać właśnie ten oferowany przez Lakmę?


Kluczowym dokumentem odniesienia w dziedzinie systemów ociepleń jest Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna. Taki dokument rzecz jasna posiada wielu producentów, ale nie każdy wykazuje tyle ponadprzeciętnych parametrów w badaniach np. klasy udarności, wodochłonności czy paroprzepuszczalności. Ponadto nasze systemy cechują się znakomitym zabezpieczeniem przed porostami pleśni i grzybów. Wbrew pozorom tego rodzaju ochrona wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Efekty braku odpowiednich zabezpieczeń w tynkach czy farbach widać na elewacjach wielu budynków jedno- i wielorodzinnych. Wystarczy się dobrze rozejrzeć. Nasze masy tynkarskie wyróżniają się też łatwością aplikacji i zacierania, trwałością koloru i wysokimi walorami estetycznymi.

Aktualnie najbardziej pożądanym w Polsce rodzajem tynków są tynki silikonowe. Nie należą one do najtańszych, ale w parze z ceną idzie też wysoka jakość. Cieszy nas fakt, że inwestorzy są coraz bardziej świadomi i poszukują rozwiązań, które pozwolą na wieloletnią eksploatację bez uszczerbku na jakości i estetyce elewacji.

Lakma to znany producent farb wewnętrznych. Jednak na tym rynku firma ma ogromną konkurencję.


Rzeczywiście rynek farb wewnętrznych nie należy do łatwych. Kilku znaczących producentów rozdaje karty :), szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż w kanale nowoczesnym. W aspekcie chemii budowlanej nie skupiamy się na tym sektorze handlu i z jednej strony trochę tego żałujemy, gdyż nie uczestniczymy w bardzo ważnym pod kątem wolumenu kanale dystrybucji, ale z drugiej strony wiemy jak bardzo wymagający jest to Klient i jak duże inwestycje musielibyśmy ponieść, aby w tym kanale zaistnieć.. Jeśli chodzi o sprzedaż farb to zdecydowaliśmy się postawić na ścisłe kontakty z firmami wykonawczymi, które kupują nasze farby za pośrednictwem sieci dystrybucji. Dzięki niezliczonym ilościom szkoleń i odpowiednio dobranym recepturom jesteśmy dobrze postrzegani, a wykonawcy chwalą nasze farby za bardzo wysoką siłę krycia oraz komfort malowania. Farby LAKMA to produkty niechlapiące podczas malowania, a większość z nich tworzy powłoki ultramatowe. To bardzo ważna i pożądana cecha, gdyż niwelują one optycznie wszelkie niedoskonałości podłoża. Bardzo ciekawą propozycją w naszej ofercie jest ceramiczna, plamoodporna i ekologiczna farba wewnętrzna ACTIVE CARE, która dodatkowo posiada zdolność pochłaniania wolnego formaldehydu, wydzielającego się na przykład z mebli, lakierów, paneli podłogowych, wykładzin i dywanów oraz innych materiałów budowlanych lub wykończeniowych. Ciekawą ofertę stanowią również farby z kolekcji Francesco GUARDI. To czterdzieści dwa kolory inspirowane sztuką i architekturą Włoch. Ich piękne, lekko stonowane barwy zyskały na rynku sporą rzeszę zadowolonych odbiorców, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i dekoratorów wnętrz.

Czy w dziedzinie chemii budowlanej są jeszcze jakieś obszary, w które Lakma zamierza w najbliższym czasie zainwestować?


Oczywiście tak, ale to zawsze związane jest z zaangażowaniem dodatkowych osób, wsparciem technicznym i nakładami finansowymi. Obszarem, który zamierzamy rozwijać są m.in. systemy łazienkowe. Mam na myśli poszerzenie kolorystyki silikonów sanitarnych i wprowadzenie fugi w kolorach tychże silikonów. Myślimy również o hydroizolacjach oraz wysokiej jakości, elastycznych klejach do płytek. Dużo dzieje się też w sektorze klientów B2B. Staramy się być firmą szybko reagującą na bieżące potrzeby Klientów. Otrzymujemy wymagane parametry, na których zależy odbiorcy i... jeśli zlecenie jest warte uwagi, po akceptacji wniosku wdrożeniowego dział R&D przystępuje do opracowywania receptury na dany produkt. Tego rodzaju podejście jest możliwe, ponieważ nie jesteśmy dużą korporacją z rozciągniętą ponad miarę drogą decyzyjną. W Lakmie decyzje zapadają dosyć szybko, a komunikacja pomiędzy Zarządem, a Menadżerami Produktu, czy Laboratorium jest naprawdę sprawna. Dzięki temu możemy być blisko oczekiwań odbiorcy, a zatem sprawnie reagować na jego potrzeby. Nasi klienci to wiedzą! Oczywiście stale będziemy rozwijać grupę niebanalnych i nowatorskich wyrobów do dekoracji wnętrz Francesco GUARDI Collezione.
REKLAMA:

Taka wszechstronność w dziedzinie chemii budowlanej wymaga rozbudowanego zaplecza badawczego.


Dysponujemy dwoma doskonale wyposażonymi laboratoriami. Mają one zarówno funkcje wdrożeniowe, jak i kontrolne. Kontrola jakości jest niezwykle ważna jeśli chodzi o chemię budowlaną. Każdy z dwóch wspomnianych oddziałów ma swoją specjalizację produktową. Pierwszy z nich zajmuje się przede wszystkim systemami ociepleń, wyrobami do drewna, betonu, metalu, podłoży mineralnych oraz farbami i gruntami. Drugie laboratorium odpowiada za silikony, uszczelniacze, kleje w kartuszach oraz wyroby sypkie. Dzięki doświadczonej kadrze w dziale R&D nasza firma może zapewnić odbiorcom między innymi powtarzalność wyrobów, która jest niezwykle ważna. Gwarantuje bowiem, że bez względu na to, czy klient kupi nasz produkt dzisiaj, za pół roku, czy za pięć lat, otrzyma dokładnie taki sam wyrób.

Czy Lakma to tylko rynek krajowy, czy też rozglądacie się uważnie na rynkach międzynarodowych?


Nasze produkty są znane i cenione w Wielkiej Brytanii, ale również w Skandynawii. Nieźle radzimy sobie także na rynkach wschodnich, szczególnie w kanale B2B. Obecni jesteśmy ponadto w Czechach, na Słowacji i w krajach bałkańskich. Zdarzają się też ciekawe inwestycje w różnych egzotycznych krajach na innych kontynentach. Eksport naszych produktów przez cały czas się rozwija. Co roku odnotowujemy zadowalającą dynamikę sprzedaży. Rynek eksportowy jest dla nas dużą szansą i cieszymy się, że wyroby Lakmy są dobrze postrzegane poza granicami naszego kraju.

Co jest ważne w byciu szefem? No i jakim szefem Pan jest?


Trudne pytanie, gdyż wymaga głębokiej autorefleksji. Myślę jednak, że te kilkanaście lat przepracowanych w firmie sprawia, że pracownicy obdarzają mnie sporym zaufaniem. Wiedzą, że mogą na mnie polegać. Bardzo cenię to, że od wielu lat pracuję w niezmiennym gronie ludzi, na których z kolei ja mogę zawsze liczyć. Każdemu szefowi życzę takich współpracowników, jak Ci, z którym przyszło mi działać. Nie mnie oceniać jakim jestem szefem, ale z pewnością szef powinien wykazywać dużą kreatywność, zdolność przewidywania, stanowczość, no i …., powinien być wymagający oraz powinien umieć wyznaczać sprecyzowane i mierzalne w czasie cele. Jak jest w moim przypadku? Sam chciałbym wiedzieć :)

Działalność gospodarcza to nie tylko „podbijanie” rynku, ale również funkcjonowanie w określonym środowisku społecznym. W jaki sposób Lakma realizuje społeczną odpowiedzialność biznesu?


Wsparcie środowiska lokalnego, a także ogólnopolskiego na rzecz najbardziej potrzebujących jest dla nas rzeczą naturalną. Firma bardzo często wspiera rożnego rodzaju instytucje, w tym placówki zdrowia, oświaty i kultury . Nie mamy jednak w zwyczaju obnosić się z tym czy wykorzystywać ten fakt do promocji naszej firmy. Nasze działania mają wymiar nie tylko finansowy czy produktowy, ale też edukacyjny i rekreacyjny. Pracownicy uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, a dział HR organizuje cykliczne imprezy integracyjne.

Autor: Lakma - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Najnowsze na forum
Greysowa
Awatar użytkownika
Postów: 120
Re: Materac
data » 13.05.2021, 21:16
Twardsze materace są zdrowsze dla kręgosłupa, warto to wiedzieć przy zakupie. Na pewno najważniejsza jest wygoda oraz wasze zdrowie. Może też
kasai
Awatar użytkownika
Postów: 154
Re: Remont mieszkania i dekoracje
data » 13.05.2021, 14:56
Na pewno najważniejsze jest to by zachować umiar w wyborze dekoracji. Bardzo łatwo możemy przekroczyć granicę. Moim zdaniem najważniejsze jest
GrzegorzS
Awatar użytkownika
Postów: 77
Re: Okno w domku drewnianym
data » 13.05.2021, 14:41
A co myślicie o oknach aluminiowych? Te systemy są tak elastyczne, że można w nich produkować stolarkę o nawet bardzo dużych rozmiarach,
Masertiger
Awatar użytkownika
Postów: 14
Re: hala magazynowa
data » 13.05.2021, 11:12
Firma Movincar zajmuje się wynajmem i sprzedażą różnych wózków widłowych do hal, magazynów, jak i wózków terenowych. Bardzo doświadczona
gimlik
Awatar użytkownika
Postów: 274
Re: Moskitiera na okno
data » 13.05.2021, 10:26
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są takie, ramowe - https://krakowrolety.pl/moskitiery-ramowe.html Przyszli, załatwili nam to na miejscu i
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt