chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jaki tynk elewacyjny będzie najlepszy?

18.03.2019
Jaki tynk elewacyjny wybrać, jeśli budynek znajduje się blisko terenów przemysłowych, a jaki sprawdzi się na domach położonych w pobliżu terenów leśnych lub jezior? Decydując się na termomodernizację domu, warto przeanalizować wszystkie właściwości tynków, które mogą wpłynąć na trwałość ocieplenia na Twoim budynku. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tynków elewacyjnych.

Chemia budowlana - Fot. Caparol
Fot. Caparol

Tynki cienkowarstwowe są obecnie najpopularniejszym materiałem tynkarskim. Mają grubość od 1 do 5 mm i są nakładane w ostatnim etapie ocieplania budynku w systemie ETICS. W tej metodzie najpierw nanoszony jest klej mocujący materiał izolacyjny (wełnę mineralną lub styropian), następną warstwą jest masa klejowo-szpachlowa, w której zatapiana jest siatka zbrojąca, a na tę warstwę nakłada się tynk. Jest on dostępny w postaci suchej mieszanki do samodzielnego połączenia z wodą lub jako gotowa masa tynkarska.

Rodzaje tynków elewacyjnych


Są cztery podstawowe rodzaje tynków zewnętrznych cienkowarstwowych – mineralne, silikatowe, akrylowe i silikonowe. Dwa pierwsze rodzaje należą do kategorii tynków mineralnych, dwa ostatnie –do kategorii tynków organicznych. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
REKLAMA:


- Tynk mineralny – powstaje na bazie cementu i wapna. Cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Nie jest jednak odporny na zabrudzenia, jest mało elastyczny i dlatego mało odporny na czynniki mechaniczne. Co więcej, ma dużą wodochłonność, dlatego też wymaga malowania. Farba zwiększa hydrofobowość tynku i chroni tynk przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej na tynk mineralny położyć farbę silikonową lub silikatową, które są paroprzepuszczalne. Tynk jest sprzedawany w postaci suchej mieszanki do połączenia z wodą.

- Tynk akrylowy – jego spoiwem są dyspersyjne żywice polimerowe. Takie połączenie tworzy wytrzymałą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Tynk akrylowy można zabarwić nawet na bardzo intensywny i nasycony kolor. Na przykład: tynki z oferty Caparol można barwić w pełnej palecie kolorystycznej w systemie ColorExpress. Niestety, tynki akrylowe mają ograniczoną paroprzepuszczalność, dlatego należy je nakładać tylko na budynki ocieplane styropianem. Nie są też odporne na korozję biologiczną, ale wyróżnia je wysoka hydrofobowość.

- Tynk silikonowy – spoiwem dla tych tynków jest mieszanka żywic silikonowych oraz spoiw polimerowych. Można je stosować na różnych nawierzchniach, bo są paroprzepuszczalne oraz odporne na zabrudzenia. Tynki silikonowe posiadają też zdolności samooczyszczenia podczas opadów deszczu, dlatego warto stosować je na domach wybudowanych na terenach przemysłowych czy miejskich, gdzie elewacja jest narażona na zabrudzenia. Tynki silikonowe są również odporne na starzenie i promieniowanie słoneczne oraz mają wysoką hydrofobowość. - Tynk silikatowy – tynk powstaje na bazie szkła wodnego potasowego. Łączy najlepsze cechy tynku mineralnego (paroprzepuszczalność) oraz akrylowego (wytrzymałość). Jest niepalny i odporny na pojawianie się grzybów na elewacji. Przy jego nakładaniu należy jednak zachować szczególną staranność oraz zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne w trakcie nakładania. Zmiana wilgotności lub temperatury powietrza może skutkować przebarwieniami koloru tynku, co w niektórych przypadkach może wymagać dodatkowego przemalowania farbą.

Na rynku dostępne są też tynki, które posiadają różne dodatki zwiększające ich funkcjonalność lub zdolności dekoracyjne. Na przykład w ofercie Caparol znajdziesz tynk elewacyjny wzmocniony włóknami węglowymi CarboPor stosowany w systemie ociepleń Capatect Carbon. Dzięki temu elewacja ma jeszcze wyższą odporność na uderzenia i warunki atmosferyczne.

Tynk elewacyjny a materiał izolacyjny


Jeśli ocieplasz budynek styropianem, nie musisz martwić się o rodzaj tynku, jaki wybierzesz. Każdy będzie współgrał z tym materiałem. Sytuacja zmienia się, jeśli decydujesz się na izolację w postaci paroprzepuszczalnej wełny mineralnej. Nie można nałożyć na nią tynku niepozwalającego ścianom oddychać, bo może wtedy dojść do zatrzymywania pary wodnej w warstwie izolacji. Dlatego na ścianę ocieploną wełną mineralną nie należy nakładać tynku akrylowego (nie ma właściwości paroprzepuszczalnych) i lepiej zdecydować się np. na tynk mineralny, silikonowy lub silikatowy.
Przeczytaj również: Tynkowanie na wyższym biegu

O czym pamiętać podczas nakładania tynku elewacyjnego?


Aby tynk elewacyjny wyglądał dobrze i zachował swoje najlepsze właściwości przez długie lata, warto pamiętać o kilku wskazówkach podczas jego nakładania. Najważniejszym jest odpowiednia pogoda. Optymalna temperatura dla prac waha się między 5 a 20°C, a w przypadku tynku silikatowego 8-20°C. W niższych temperaturach proces wiązania tynku może się wydłużyć, co w skrajnych przypadkach może skutkować odpadnięciem tynku. Podobnie nie należy nakładać tynku, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka – tynk zbyt szybko wtedy wysycha, trudno go zatrzeć i mogą być widoczne łączenia pól roboczych. Dodatkowo tynk wysychający w takich warunkach ma osłabiona przyczepność do podłoża.

Autor: Caparol - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Najnowsze na forum
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Nowe przepisy dotyczące projektowania domów
data » 15.04.2024, 19:32
Każdy, kto buduje dom, wie jak istotne jest odpowiednie ogrodzenie. Firma spełniła nasze oczekiwania w pełni, dlatego z pełnym przekonaniem
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym
data » 15.04.2024, 19:31
Decydując się na budowę domu, nie wolno bagatelizować roli solidnego ogrodzenia. Dlatego z pełnym przekonaniem rekomendujemy firmę , która
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Jak jak wysoki może być płot?
data » 15.04.2024, 19:30
Planując budowę domu, warto zwrócić uwagę na każdy detal, włączając w to solidne ogrodzenie. Firma wykazała się nie tylko wysoką
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Budować dom, czy kupić mieszkanie w bloku?
data » 15.04.2024, 19:28
Budowa domu to wielki wysiłek, dlatego warto zaufać sprawdzonym partnerom, takim jak firma . Nasze doświadczenia z nimi były wyjątkowo
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Ogród zimowy - pozwolenie na budowę?
data » 15.04.2024, 19:28
Decydując się na budowę domu, warto zainwestować w solidne ogrodzenie, które zapewni nie tylko estetykę, ale także bezpieczeństwo. Firma
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt