chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Montaż lustra w łazience

Montaż lustra w łazience

23.02.2009
To bez mała najważniejszy przedmiot w łazience, trudno sobie ją bez niego wyobrazić. Oprócz użytkowych, ma on także walor dekoracyjny. Odpowiednia oprawa i oświetlenie lustra, bo o nim mowa, nadają łazience niepowtarzalny wystrój i charakter.

Chemia budowlana - Montaż lustra w łazience
Chemia budowlana - Montaż lustra w łazience

Wielkość i kształt lustra są indywidualną sprawą inwestora. Standardowo montuje się je nad umywalką, czasami na ścianie przy wannie. Większe lustra polecane są do małych łazienek. Ich celem jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Lustro można przymocować do ściany wkrętami lub przykleić je specjalistycznym klejem montażowym. Który ze sposobów jest lepszy? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Przymocowaną wkrętami taflę można wprawdzie, w razie potrzeby, łatwo zdjąć lub wymienić, ale widok wywierconych otworów – nawet osłoniętych – nie każdemu musi się podobać.

REKLAMA:


Wątpliwości na wejście


Problemem, przed którym może stanąć inwestor, jest kolejność wykonania prac, czyli co przykleić najpierw: glazurę, zostawiając miejsce na lustro, czy też lustro, które „obłoży się” później płytkami. Nie ma jednej, bezdyskusyjnej kolejności wykonywania tego typu prac. Wydaje się jednak, że korzystniej jest przykleić płytki, a potem lustro. Takie rozwiązanie zapobiegnie kłopotliwemu docinaniu płytek i ryzyku zniszczenia lustra podczas prac glazurniczych.

Chemia budowlana - Fot.BananaStock Ltd.
Fot.BananaStock Ltd.
Chemia budowlana - Montaż lustra w łazience

Lustro dopasowane do płytek


Przy okazji warto pamiętać, że na ścianach najlepiej sprawdzają się nienasiąkliwe płytki szkliwione, z których łatwo jest zmyć brud. Przykleja się je za pomocą Zaprawy Klejowej Atlas, Atlas Plus lub Atlas Inter. Układ płytek na ścianie powinien być symetryczny. Dlatego też płytki docinane znajdować się winny jedynie w narożach, wszędzie indziej, także przy pionowych krawędziach lustra, powinny być przyklejane całe. Ramę lustra można ciekawie wykonać, używając ozdobnych płytek, tzw. dekorów. Samo lustro należy zamówić u szklarza na wymiar, pamiętając o szerokości fugi.

Chemia budowlana - Montaż lustra w łazience

Lustro pierwsze na ścianie


Gdy dysponujemy już lustrem, zwłaszcza takim o nietypowym kształcie, wygodniej będzie najpierw je zamocować, a później okleić płytkami. Jednak i w tym przypadku bezpieczniej jest odrysować kształt lustra na ścianie i obłożyć płytkami powierzchnię wokół niego. Podobnie jak poprzednio, także i tutaj może wystąpić konieczność docięcia płytek.

Montaż tafli


Miejsce na ścianie, w którym zostać ma przyklejone lustro, należy oczyścić szczotką z pyłu i kurzu. Tylną powierzchnię lustra, w celu odtłuszczenia, trzeba przemyć np. benzyną ekstrakcyjną. Po jej wyschnięciu nanosi się na tylną powierzchnię lustra specjalistyczny, szybkowiążący klej, który następnie rozprowadza się równomiernie po całej powierzchni pacą zębatą. Po przyłożeniu lustra do ściany dociska się je przez kilka minut. Z pracami wykończeniowymi wokół lustra należy poczekać około tygodnia, aby połączenie nabrało właściwej wytrzymałości.

Silikon na styk


Pomiędzy okładziną a taflą lustra zostawia się kilkumilimetrową przestrzeń, tzw. szczelinę dylatacyjną. Wypełnia się ją materiałem elastycznym, który kompensuje ewentualne naprężenia i zapobiega uszkodzeniu krawędzi lustra. Do tego celu warto użyć silikonu sanitarnego Atlas Silton S. Reagując z wilgocią z powietrza, tworzy on trwałą i elastyczną warstwę uszczelniającą, odporną na wodę oraz na działanie grzybów i pleśni.
Przed użyciem silikonu brzegi lustra i płytek okleja się taśmą malarską. Wyciśniętą do szczeliny masę silikonu należy wygładzić szpachelką, lub namydlonym palcem, w ciągu 5 minut. Po tym zabiegu należy delikatnie usunąć taśmę. Silikon Atlas Silton S dostępny jest w bogatej kolorystyce – 30 kolorów, identycznych z barwami Fugi Atlas Artis, której można użyć do spoinowania płytek. Specjalna formuła Color Protect zapewnia fudze przedłużoną trwałość koloru.

Chemia budowlana - Tomasz Wojtynek, Grupa Atlas
Tomasz Wojtynek, Grupa Atlas

Lustro na klej


Dzisiejsza technologia produkcji luster i dostępność nowoczesnych klejów montażowych sprawiają, że prawidłowo przyklejona do ściany lustrzana tafla jest praktycznie wieczna. Wybierając klej, warto pamiętać, że musi on być specjalnie przeznaczony do luster, ponieważ tylko taki nie będzie powodował przebarwień na ich powierzchni. Za pomocą takiego kleju możemy mocować lustra nie tylko bezpośrednio do ściany, ale także do podłoży takich jak szkliwione płytki glazurnicze. Bezwzględnie odradzam stosowanie chałupniczych metod i niesprawdzonych materiałów.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt