chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Czym aplikować impregnat

Czym aplikować impregnat

23.05.2013
Nałożenie preparatów zabezpieczających to podstawowa metoda ochrony drewnianych powierzchni przed szkodnikami, grzybami, wpływem warunków atmosferycznych. Impregnaty pozwalają też podkreślić rysunek drewna, dodać głębi i wyrazistości jego barwie lub całkowicie zmienić kolor surowca. W wielu przypadkach prace te można wykonać we własnym zakresie. Jakich użyć narzędzi, by efekt naszych działań był satysfakcjonujący? Odpowiedź jest prosta – najwygodniejszych dla siebie, takich, z których korzystanie będzie dla nas przyjemnością. I pamiętajmy o jednym – po zakończeniu prac narzędzie należy dokładnie oczyścić, by można było je ponownie wykorzystać.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Do wyboru mamy:

… pędzel …


To tradycyjna metoda nakładania preparatów ochronnych - impregnatów ochronno-dekoracyjnych, impregnatów technicznych, lakierów, emalii. Przy pomocy pędzla można łatwo i bez kłopotu zabezpieczyć powierzchnię; nie ma też problemu z dotarciem w najmniejsze szczeliny. Idealnie sprawdza się przy malowaniu chropowatych powierzchni, gdyż włosie dociera do wszelkich załamań i mikrootworów. Zaletą pędzla jest ponadto zdolność do niwelowania wilgoci osadzającej się na poddawanej impregnacji powierzchni. Dzięki powtarzającym się wielokrotnie pociągnięciom pędzlem po powierzchni dochodzi do połączenia dwóch niemieszalnych substancji i wytwarza się trwała emulsja.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Aby prace wykonane pędzlem były efektywne, należy:
- moczyć pędzel do 1/3 długości włosia
- nakładać preparat długimi, płynnymi ruchami
- po pracy odkładać narzędzie w pozycji pionowej, oparte na rączce.

… wałek…


Najwygodniejszy chyba sposób aplikacji preparatów. Świetnie sprawdza się w przypadku dużych płaszczyzn, zwłaszcza przy pokrywaniu ich lakierami i emaliami. Idealny dla środków o długim czasie wysychania. Jego zaletą jest dokładne i równomierne nałożenie impregnatu. Dzięki specjalnemu uchwytowi możliwe jest też pokrycie nawet trudno dostępnych zakamarków.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Aby prace wykonane wałkiem były efektywne, należy:
- korzystać z wałków bezszwowych
- nabierać środek wyłącznie na spód wałka
- dobrać wałek odpowiedni dla malowanej powierzchni: o długim włosiu do drewna nieoszlifowanego, o krótkim - do parkietów i gładkich desek zastosujmy wałek o krótkim włosiu.

… tampon, gąbka, szmatka, mop…


To metoda pozwalająca zaoszczędzić pieniądze, gdyż do nakładania impregnatów używa się materiałów, które są w domu czy warsztacie. Wcieramy nimi preparat – np. lakierobejcę czy oleje - w powierzchnię drewna. Należy to robić w kierunku zgodnym z usłojeniem drewna. Jeśli impregnujemy drewno olejem, musimy preparat aplikować tak długo, jak drewno pije. Nadmiar trzeba bezwzględnie usunąć.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

… natrysk …


Metoda ciśnieniowa pozwala bardzo szybko i dokładnie zabezpieczyć powierzchnie, jednak jest ona polecana raczej dla osób z doświadczeniem, fachowców. Pistolet lub agregat, rozpylające lakier czy emalię pod wpływem ciśnienia, nakładają jego cienką warstwę. Aby jednak ją uzyskać, środek musi mieć odpowiednią konsystencję. Niezbędna jest też wprawa w korzystaniu z maszyny.

Decydując się na tę metodę należy wziąć pod uwagę, że:
- zabezpieczana powierzchnia powinna być gładka, z możliwie niewielką ilością nierówności, wcięć czy spawów
- ponieważ ta metoda nie powoduje zjawiska emulgacji, istnieje ryzyko, że cząsteczki wody mogą zostać uwięzione pod powłoką, co grozi pękaniem powłoki.
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

…aplikator…


To specjale narzędzie dołączane do preparatów, mające pomóc użytkownikowi nałożyć preparat bez ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup innych narzędzi. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku amatorów – osób, które po raz pierwszy impregnują drewno. Są to np. płaskie albo karbowane gąbki, na uchwycie lub bez.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.8)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt