chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I

ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I

23.08.2012
ETICS, znany bardziej jako metoda lekka mokra to najpowszechniejszy obecnie sposób wykonania solidnej termoizolacji budynku. Warunkiem właściwego funkcjonowania systemu dociepleń jest jednak jego właściwy, profesjonalny montaż. Poniższa instrukcja pokazuje, jak wykonać tę pracę w sposób, który zagwarantuje trwałość i efektywność ETISC na długie lata.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />

1 kok Mocowanie listwy cokołowej


Przed rozpoczęciem robót ociepleniowych należy wyznaczyć wysokość cokołu i zaznaczyć ją linią poziomą.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />
Listwa cokołowa powinna być montowana na wysokości ok. 40 cm od poziomu terenu, przy użyciu minimum pięciu łączników na 1 m.b. listwy. Listwę należy zamocować zawsze w pierwszym i ostatnim otworze. Nierówności podłoża można skorygować podkładkami dystansowymi.

Na narożach budynku listwę przycinamy pod kątem, zaginamy i montujemy złącza. Listwa cokołowa musi być zamocowana wokół całego budynku idealnie w poziomie.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />

2 krok Klejenie Zaprawą Klejącą ZK-ECOROCK Normal W płyt FRONTROCK MAX E

Przeczytaj również: Styropian na ścianie
Klej należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Płytę można położyć na paczce wełny, w sposób umożliwiający swobodny dostęp do niej z każdej strony. Płyty FRONTROCK MAX E przyklejamy do podłoża nieoznakowaną napisem TOP ROCKWOOL powierzchnią, metodą punktowo-obwodową. Nakładanie zaprawy klejącej wykonujemy w dwóch etapach.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />
Niewielką ilością zaprawy klejącej, za pomocą kielni trapezowej, wstępnie gruntujemy płytę przy jej krawędziach, wzdłuż obwodu oraz w trzech równomiernie rozłożonych punktach, zgodnie z rysunkiem. Nakładamy kolejną warstwę zaprawy po obwodzie płyty FRONTROCK MAX E na szerokości około 7 cm oraz plackami o średnicy około 15 cm w trzech wcześniej wskazanych miejscach, tak aby powierzchnia przyklejenia płyty do podłoża wynosiła co najmniej 40%


Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />

3 Krok Przyklejanie płyt FRONTROCK MAX E

Przyklejanie mijankowe płyt FRONTROCK MAX E wykonujemy dosuwając kolejne płyty do poprzednio przyklejonych.


Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />

4 Krok Nakładanie zaprawy klejącej na płyty FASROCK LLW przypadku FASROCK LL zaprawę klejącą nanosimy na płyty w dwóch etapach, metodą tzw. „grzebieniową”:
Gładką pacą nanosimy cienką warstwę zaprawy klejącej i gruntujemy, przeszpachlowując całą powierzchnię płyty.
Przeczytaj również: Co to jest ETICS
Za pomocą pacy zębatej 12 x 12 mm równomiernie rozprowadzamy warstwę zaprawy klejącej na całej wcześniej zagruntowanej powierzchni płyty. Zaprawę klejącą nanosimy na taką grubość, aby zapewnić dobrą przyczepność do podłoża. Natychmiast po naniesieniu zaprawy klejącej, płytę należy osadzić ok. 2 cm nad płytami wcześniej przyklejonymi, przesuwając ją za pomocą drewnianej pacy, tak aby uzyskać szczelny styk pomiędzy płytami i następnie docisnąć do podłoża. Taki sposób klejenia zapewnia maksymalną przyczepność. Płyty należy przyklejać mijankowo, szczelnie dosuwając do poprzednio przyklejonych. Nadmiar wychodzącej z boku płyty zaprawy klejącej usuwamy tak, by nie była widoczna na stykach płyt.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />

5 krok Szlifowanie płyt


Po przyklejeniu płyt, ale nie wcześniej niż po 24 godzinach, w celu wyrównania ewentualnych nierówności należy je  przeszlifować pacą obłożoną gruboziarnistym papierem ściernym, aż do uzyskania wymaganej dokładności wykonywanego ocieplenia.

6 krok Izolacja naroży otworów okiennych


Na narożach budynku płyty powinny być ułożone w sposób zapewniający „związanie”. W celu prawidłowego ukształtowania krawędzi naroża pozostawione wysunięte płyty obcinamy nożem wzdłuż łaty i szlifujemy pacą obłożoną gruboziarnistym papierem ściernym. Naroża okienne i drzwiowe należy izolować całymi płytami, odpowiednio je docinając.

Otwory okienne należy zaizolować zgodnie z przedstawionymi rysunkami.

Rozmieszczenie łączników na płytach FRONTROCK MAX EChemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />


Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />

7 krok Wykończenie ościeży


Połączenia systemu z innymi elementami budowlanymi, takimi jak: ościeża okienne i drzwiowe, parapety, dachy i balkony, powinny być wykonane z zachowaniem szczeliny wypełnionej materiałem trwale plastycznym, np. silikonem lub specjalną elastyczną taśmą. Do ościeżnic okiennych oraz drzwiowych przyklejamy listwy przyokienne tak, aby zapewnić ocieplenie ościeża wełną FASROCK o minimalnej grubości 2 cm. W celu zabezpieczenia okna przed zabrudzeniem podczas prowadzenia robót, przyklejamy do listwy folię ochronną, którą odrywamy razem z taśmą klejącą po wykonaniu ocieplenia.

8 krok Mocowanie płyty łącznikami mechanicznymi


Mocowanie łącznikami płyt FRONTROCK MAX E lub FASROCK LL (w miarę potrzeb) wykonujemy nie wcześniej niż po 24 godzinach od ich przyklejenia, za pomocą łączników wbijanych lub wkręcanych z rdzeniem stalowym. Rodzaj łączników mocujących (wkręcane lub wbijane) oraz ich długość powinny być dostosowane do podłoża, grubości warstwy termoizolacyjnej układu ociepleniowego i występujących obciążeń statycznych. Długość L łączników mocujących powinna wynosić nie mniej niż wyliczona według wzoru: 
 

Rozmieszczenie łączników na płytach FRONTROCK MAX E


Chemia budowlana - Do wysokości 20m.
Do wysokości 20m.
Chemia budowlana - Powyżej wysokości 20m.
Powyżej wysokości 20m.


L ≥ hef + a1 + a2 + da
gdzie:
hef ― minimalna głębokość osadzenia łącznika w podłożu,
a1 ― łączna grubość starych warstw związanych z podłożem (np. tynku),
a2 ― grubość warstwy kleju,
da ― grubość warstwy termoizolacyjnej.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />
Jeżeli Aprobaty Techniczne lub Europejskie Aprobaty Techniczne dotyczące łączników nie stanowią inaczej, to minimalna głębokość zakotwienia łączników w podłożu hef  powinna wynosić co najmniej:
- 5 cm – w przypadku podłoża z betonu zwykłego lub z cegły pełnej,
- 8 cm – w przypadku podłoża z betonu komórkowego lub z cegły kratówki

Chemia budowlana - Rozmieszczenie łączników na płytach FASROCK LL
Rozmieszczenie łączników na płytach FASROCK LL
Przy narożach budynku, w tzw. „strefie narożnej”, liczbę łączników należy zwiększyć. Szerokość strefy narożnikowej powinna wynosić jedną ósmą szerokości budynku (węższej części budynku), jednak nie mniej niż 1 m i nie więcej niż 2 m. Odległość pomiędzy skrajnymi łącznikami a krawędzią budynku (a) powinna wynosić co najmniej:
- 5 cm – w przypadku podłoża z betonu,
- 10 cm – w przypadku ściany murowanej.

W pierwszej kolejności należy osadzać łączniki w narożach płyt. Średnica talerzyków stosowanych z łącznikami powinna wynosić co najmniej:
- 60 mm – w przypadku termoizolacji z płyt FRONTROCK MAX E lub FASROCK,
- 140 mm – w przypadku termoizolacji z płyt FASROCK LL.

Chemia budowlana - Do wysokości 20m.
Do wysokości 20m.
Chemia budowlana - Powyżej wysokości 20m.
Powyżej wysokości 20m.


Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. I<br />
Zastosowanie płyt ze skalnej wełny mineralnej FASOCK LL o układzie włókien prostopadłym do powierzchni ściany zwanym lamelowym pozwala na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie mocowania łącznikami. Mocowanie jedynie za pomocą zaprawy klejącej może być wykonywane w przypadku płyt lamelowych, pod warunkiem że wysokość budynku jest nie większa niż 20 m, a wytrzymałość podłoża ściany na rozerwanie jest nie mniejsza niż 0,08 MPa. Na podłożach niepewnych, nienośnych np. tynki, gazobeton, oprócz klejenia należy dodatkowo stosować łączniki mechaniczne.

Źródło: Rockwool.pl
Opr. S. Z.

ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt