chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak lakierować podłogi – zrób to sam

Jak lakierować podłogi – zrób to sam

03.07.2012
Chemia budowlana - Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax
Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax
Pierwsze skojarzenia z lakierowaniem to 3 dni malowania i opary rozpuszczalnika unoszące się w mieszkaniu przez kolejny tydzień. Rzadko kiedy zdecydowalibyśmy się też lakierować parkiet samodzielnie – uzyskanie równomiernej powierzchni wydaje się bardzo trudne. Ekspert firmy Altax radzi co zrobić, aby proces ten jak najbardziej sobie ułatwić, a także udowadnia, że polakierować parkiet z łatwością można samemu – i to zaledwie w 1 dzień!

Pomimo rosnącej popularności oleju do drewna, lakier wciąż króluje na parkietach w polskich domach. W przeciwieństwie do oleju, nadaje się do każdego rodzaju drewna, w tym miękkiego, typu sosna, świerk, wierzba, topola. Tworząc mocną warstwę wierzchnią, zabezpiecza je przed wnikaniem wody, zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Dzięki temu lakierowany parkiet dłużej cieszy oczy w nienaruszonym stanie niż podłoga olejowana, która jest mniej trwała i bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.
Przeczytaj również: Obalamy mity na temat drewna
REKLAMA:


Chemia budowlana - Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax
Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax

Sposób na drażniący zapach


Lakierowanie z pewnością wiąże się z dużym przedsięwzięciem – od wynoszenia mebli przez cyklinowanie po tydzień wietrzenia mieszkania. O ile dwóch pierwszych etapów nie uda się w żaden sposób pominąć, o tyle nie musimy się męczyć z długo unoszącym się drażniącym zapachem rozpuszczalnika w domu. Problem ten możemy wyeliminować poprzez użycie lakieru na bazie wody.

- Preparaty wodne są coraz bardziej powszechne i wszystko wskazuje na to, że rynek preparatów do ochrony i dekoracji drewna zmierzał będzie w kierunku stopniowej eliminacji produktów rozpuszczalnikowych – podsumowuje Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są one tak samo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak tradycyjne preparaty na bazie benzyny. Dodatkowo za wodnymi rozwiązaniami przemawiają brak nieprzyjemnego zapachu i szybkie schnięcie (powierzchnia jest sucha w dotyku po ok. 2h), które sprawiają, że 3 warstwy lakieru położyć można zaledwie w ciągu jednego dnia.

Chemia budowlana - Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax
Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax

Łatwa aplikacja


Rzadko kiedy decydujemy się na malowanie parkietu samodzielnie – wymaga to dużej precyzji, aby otrzymana powłoka była idealnie gładka i pozbawiona smug.- Tak rzeczywiście dzieje się, kiedy do lakierowania użyjemy pędzla lub wałka – potwierdza Andrzej Wójcik z firmy Altax. – Wówczas potrzebne jest duże doświadczenie w malowaniu tego typu powierzchni, aby osiągnięty efekt był idealny. Ponadto pamiętajmy, że wałek nie sprawdzi się w przypadku wersji kolorystycznych lakieru, które od niedawna obecne są na polskim rynku, gdyż nie rozprowadzą równo pigmentów. W takim wypadku warto użyć aplikatora specjalnie dedykowanego do malowania lakierem.
Za jego pomocą równomiernie nakładana jest optymalna ilość lakieru – nie ma więc zagrożenia, że warstwy będą zbyt grube. Jedno pociągnięcie wystarcza na rozprowadzenie lakieru na dużej powierzchni, dzięki czemu maluje się naprawdę szybko. Dodatkowo regulowana podstawa aplikatora sięga do listew przypodłogowych, co całkowicie eliminuje użycie pędzla.


Wszystko to sprawia, że za pomocą aplikatora możemy polakierować nasz parkiet z łatwością samemu. Dodatkowym udogodnieniem jest długa rączka, która umożliwia pracę w pozycji stojącej – koniec zatem z malowaniem na kolanach!

Chemia budowlana - Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax
Aplikator Zrób-to-sam. Foto: Altax

Nakładanie – wskazówki


Niezależnie od użytego narzędzia, nakładamy 2-3 warstwy preparatu. Lakier najlepiej nakładać w temperaturze minimum +5, maksimum +20 st. C. Gdy jest za zimno, preparat schnie zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło wysycha za szybko, co może powodować efekt zakładek na krawędziach łączenia poszczególnych warstw, zwłaszcza w przypadku wersji kolorystycznych.

Jeśli używamy pędzla lub wałka


- Zanurz pędzel lub wałek w opakowaniu z lakierem.
- Nanieś lakier równo na powierzchnię wzdłuż słojów drewna, unikając nakładania się warstw na siebie.

Jeśli używamy aplikatora Zrób-to-sam


- Zanurz równo aplikator w lakierze w taki sposób, aby zamoczyć wyłącznie włoski, a gąbkę pozostawić suchą.
- Nadmiar lakieru usuń pocierając gąbką aplikatora o rant opakowania.
- Zaczynając od najdalszego kąta pokoju, przesuwaj aplikator wzdłuż słojów drewna w kierunku do siebie.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt