chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Mira X-plan - wylewka na podłoża drewniane

Mira X-plan - wylewka na podłoża drewniane

10.11.2011
Mira x-plan wzmocniona plastikiem podłogowa masa szpachlowa do wyrównywania i wykonywania spadków na podłożach betonowych, wylewkach cementowych, betonie lekkim, płytach drewnianych, płytkach ceramicznych. Można nakładać przy pomocy ręcznych narzędzi lub pompy.

Grubość warstwy 2-50 mm.

Przeczytaj również: Zaradzić ubytkom w podłożu
REKLAMA:


Chemia budowlana - Mira X-plan - wylewka na podłoża drewniane

Przygotowanie


Stan podłoża ma decydujące znaczenie dla końcowej wytrzymałości wylewki. Podłoże musi być stałe, zwarte, wolne od kurzu, tłuszczu itp. Ewentualny szlam cementowy i słabe części podłoża betonowego należy zeszlifować lub wybić. Luźny kurz najlepiej usunąć odkurzaczem, natomiast tłuszcz, olej itp. na betonie, powierzchniach malowanych itp. zmyć środkiem 7110 base cleaner, agregatem ciśnieniowym lub inną efektywną metodą.

Chemia budowlana - Mira X-plan - wylewka na podłoża drewniane

Gruntowanie


Do gruntowania można przystąpić wtedy, kiedy podłoże jest przygotowane i na tyle suche, że primer może łączyć się z podłożem. Podłoża chłonne gruntuje się rozcieńczonym 4180 primer w proporcji 1 część primer na 3 części wody, który należy dobrze wcierać w podłoże za pomocą szczotki. Podłoża niechłonne jak powierzchnie malowane, płytki ceramiczne gruntuje się nierozcieńczonym 4180 primer, który posypuje się suchym proszkiem x-plan wcierając go szczotką w świeżo naniesiony primer. Podłoża z płyt drewnianych gruntuje się nierozcieńczonym 4180 primer. Jeżeli nakłada się więcej warstw należy gruntować każdą warstwę masy szpachlowej. Temperatura otoczenia podczas stosowania min. +6°C, najlepiej przy temp. +10 - +18°C. Zużycie: 0,1-0,2 litra 4180 primer/m2.

Chemia budowlana - Mira X-plan - wylewka na podłoża drewniane

Mieszanie zaprawy


x-plan miesza się z ok. 4,5 l wody na 25 kg x-plan. Najlepiej miesza się elektrycznym agregatem lub w mieszalniku pompy do betonu. Jeżeli masę stosuje się do wykonania spadku należy wówczas zredukować ilość wody do 4 l/25 kg x-plan. Dodanie mniejszej ilości wody skróci czas użycia masy i zmniejszy jej płynność. Wymieszaną masę można użyć przez ok. 30 min. przy temperaturze otoczenia +10 - +18°C.
Przeczytaj również: Podłoga na poziomie

Sposób nakładania x-plan


Chemia budowlana - Beton, wylewki cementowe, beton lekki, płytki ceramiczne, powierzchnie malowane. x-plan nakłada się natychmiast po wymieszaniu. Wylana masa rozpływa się samoczynnie, ewnentualnie można wyrównać i rozprowadzić w rogach gładką szpachlą. Grubość warstwy wylewki 2-50 mm.
Beton, wylewki cementowe, beton lekki, płytki ceramiczne, powierzchnie malowane. x-plan nakłada się natychmiast po wymieszaniu. Wylana masa rozpływa się samoczynnie, ewnentualnie można wyrównać i rozprowadzić w rogach gładką szpachlą. Grubość warstwy wylewki 2-50 mm.
Chemia budowlana - Podłogi drewniane. x-plan wylewa się natychmiast po wymieszaniu. Na płyty wiórowe, sklejkę, podłogi z desek wylewa się masę bezpośrednio na zagruntowaną powierzchnię. Wylewkę z x-plan na podłożach drewnopochodnych można jedynie przykryć płytkami ceramicznymi (w/g specjalnej instrukcji). Grubość warstwy 5-50 mm.
Podłogi drewniane. x-plan wylewa się natychmiast po wymieszaniu. Na płyty wiórowe, sklejkę, podłogi z desek wylewa się masę bezpośrednio na zagruntowaną powierzchnię. Wylewkę z x-plan na podłożach drewnopochodnych można jedynie przykryć płytkami ceramicznymi (w/g specjalnej instrukcji). Grubość warstwy 5-50 mm.


Chemia budowlana - Podłogi z ogrzewaniem. x-plan nadaje się do wykonania cienkowarstwowych posadzek z ogrzewaniem. Kable montuje się topliwym klejem na ognioodpornym podłożu. Na podłożach palnych zaleca się wykonanie pod kablami wylewki o grubości warstwy 5 mm lub zamontowanie siatki zbrojeniowej o oczkach wielkości 20 mm. Siatkę zaleca się zawsze na podłogach z desek drewnianych. Warstwa wylewki musi przykryć kable grzejne min. 5-10 mm w zależności od efektu grzejnego kabli oraz stabilności podłoża.
Podłogi z ogrzewaniem. x-plan nadaje się do wykonania cienkowarstwowych posadzek z ogrzewaniem. Kable montuje się topliwym klejem na ognioodpornym podłożu. Na podłożach palnych zaleca się wykonanie pod kablami wylewki o grubości warstwy 5 mm lub zamontowanie siatki zbrojeniowej o oczkach wielkości 20 mm. Siatkę zaleca się zawsze na podłogach z desek drewnianych. Warstwa wylewki musi przykryć kable grzejne min. 5-10 mm w zależności od efektu grzejnego kabli oraz stabilności podłoża.
Chemia budowlana - Wykonanie spadku. Wymieszana masa (ze zredukowaną ilością wody) wylewa się wzdłuż ścian przy czym masa samoczynnie spływa w kierunku otworu ściekowego. Zamontuj ogranicznik przy kratce ściekowej np. samoprzylepną litwę z pianki, aby masa nie spływała do ścieku. Kiedy masa stwardnieje na tyle, że możliwe jest ostrożne chodzenie po nawierzchni można przystąpić do wykończenia i dopasowywania przy kratce ściekowej
Wykonanie spadku. Wymieszana masa (ze zredukowaną ilością wody) wylewa się wzdłuż ścian przy czym masa samoczynnie spływa w kierunku otworu ściekowego. Zamontuj ogranicznik przy kratce ściekowej np. samoprzylepną litwę z pianki, aby masa nie spływała do ścieku. Kiedy masa stwardnieje na tyle, że możliwe jest ostrożne chodzenie po nawierzchni można przystąpić do wykończenia i dopasowywania przy kratce ściekowej


Chemia budowlana - Wykończenie nawierzchni. Dalsze wykończenie nawierzchni można podjąć kiedy masa szpachlowa jest stwardniała i sucha. Czas schnięcia zależy od stopnia wilgotności podłoża. Klejenie płytek ceramicznych zwykle można rozpocząć po 6-12 godz. Izolację przeciwwilgociową z 4120 sealer lub z 4400 multicoat można rozpocząć po 12-18 godz. od wylania masy. Na podłogach z PCV, linoleum itp. należy przestrzegać odpowiednich zaleceń dostawcy wykładzin.
Wykończenie nawierzchni. Dalsze wykończenie nawierzchni można podjąć kiedy masa szpachlowa jest stwardniała i sucha. Czas schnięcia zależy od stopnia wilgotności podłoża. Klejenie płytek ceramicznych zwykle można rozpocząć po 6-12 godz. Izolację przeciwwilgociową z 4120 sealer lub z 4400 multicoat można rozpocząć po 12-18 godz. od wylania masy. Na podłogach z PCV, linoleum itp. należy przestrzegać odpowiednich zaleceń dostawcy wykładzin.
Chemia budowlana - mira flow. mira flow test stawia się na równej powierzchni, napełnia aż do kantu masą x-plan po czy pierścień unosi się aby odmierzona ilość x-plan mogła swobodnie rozlać się. Kiedy masa całkowicie rozpłynęła się mierzy się jej średnicę, która przy prawidłowej ilości dodanej wody powinna wynosić 135-145 mm.
mira flow. mira flow test stawia się na równej powierzchni, napełnia aż do kantu masą x-plan po czy pierścień unosi się aby odmierzona ilość x-plan mogła swobodnie rozlać się. Kiedy masa całkowicie rozpłynęła się mierzy się jej średnicę, która przy prawidłowej ilości dodanej wody powinna wynosić 135-145 mm.


Żródło: Mira

Autor: Mira - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt