chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak zadbać o przydomowe drewno po długiej zimie?

Jak zadbać o przydomowe drewno po długiej zimie?

24.04.2018
Trudne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale też stan ukochanych pergoli, płotów, altanek czy mebli. Wraz z nadejściem wiosennej aury podpowiadamy, jak zadbać oraz nadać nowe życie postarzałemu i zaplamionemu drewnu w ogrodzie!

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33

Sekret drewna tkwi w jego naturalnym pięknie, wyjątkowej plastyczności oraz szerokiej palecie zastosowań. Nic więc dziwnego, że po ów materiał tak chętnie sięgamy w miejscach, w których pragniemy odetchnąć od zgiełku codziennego życia. Niestety drewno bardzo często bywa narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zwłaszcza w kontekście elementów stałych, takich jak altany, pergole czy płoty, których wytrzymałość poddawana jest próbie przez okrągły rok.

Znaczne wahania temperatury, tak charakterystyczne dla początków i końcówki zimy, głęboko uszkadzają strukturę drewna, powodując powstawanie szczelin. Zjawisko to zachodzi także pod wpływem kontaktu z wodą, przez którą materiał na zmianę pęcznieje i kurczy się. Zamarzające wewnątrz drobinki powodują pękanie, wyginanie, a nawet trwałe odkształcanie się drewna. Jakie środki należy więc podjąć, aby zabezpieczyć elementy ogrodowej aranżacji przed surowymi warunkami atmosferycznymi?

REKLAMA:


Jak odnowić postarzałe drewno?


Co w przypadku, kiedy zima zdąży już odcisnąć piętno na drewnie w naszym ogrodzie? Nie ma co załamywać rąk, lecz zakasać rękawy i wziąć się za wiosenne porządki! Nowoczesne środki do pielęgnacji drewna pozwalają nie tylko zabezpieczyć istniejące powierzchnie, ale też odnowić te już nadgryzione zębem czasu. – Do udekorowania drewna poszarzałego i zaplamionego szczególnie polecamy szybkoschnący impregnat koloryzujący Easy Impregnat – podpowiada Paweł Piotrowicz. – Kryjące, matowe wykończenie nie tylko pozwala na efektowną renowację zniszczonych powierzchni, ale zapewnia też ochronę koloru przed szarzeniem na słońcu aż do 4 lat – dodaje.

Chemia budowlana - Fot. V33
Fot. V33
Jak więc zabrać się za renowację starego drewna? Na początek upewnijmy się, że odnawiana powierzchnia pozostaje sucha, czysta i gładka. Jeśli element pokryty był wcześniej farbą, lakierem, lazurą lub klejem, należy pozbyć się złuszczającej się warstwy mechanicznie bądź chemicznie, za pomocą środka do usuwania starych powłok. Easy Impregnat najlepiej nakładać w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, w temperaturze od 12°C do 25°C. Aby uzyskać jednorodną konsystencję, przed nałożeniem produkt należy wymieszać. Co więcej, preparat można nakładać za pomocą opryskiwacza ogrodowego, dzięki czemu aplikacja jest bardzo szybka i łatwa, a odświeżenie drewna zajmie nam zaledwie kilka minut.

Zaczynając od góry i wykonując poziome ruchy w kształcie litery „S”, w odstępie dwóch godzin nakładamy dwie warstwy impregnatu w odległości ok. 25-30cm od malowanej powierzchni – podpowiada Paweł Piotrowicz. – Po około dwunastu godzinach możemy się już cieszyć niezwykle estetyczną, a także w pełni zabezpieczoną przed działaniem czynników atmosferycznych pergolą, altaną czy dekoracyjnym płotem – podsumowuje ekspert marki V33.

Ogród, w którym kwitną inspiracje


Drewno u każdego przywołuje inne skojarzenia – jedni od razu pomyślą o jasnych sosnowych deskach, inni o głębokich i nasyconych odcieniach dębu. Niezależnie od tego, jakie są nasze upodobania i zamysły aranżacyjne – drewniane elementy dekoracyjne pozwolą nadać strefie wokół domu zupełnie niebanalny i oryginalny charakter. Jednak, by drewno zachwycało swoim pięknem przez wiele sezonów, należy mu się odpowiednia opieka.

Dlatego, szeroki wachlarz zalet funkcjonalnych Easy Impregnatu, umożliwiających renowację nawet bardzo zniszczonych powierzchni, uzupełniają doskonałe właściwości dekoracyjne. Produkt występuje w 7 modnych kolorach: okume, antracyt, mokka, łupek, kora, tek oraz biel, zapewniając tym samym estetyczne, matowe, w pełni kryjące wykończenie.

Drewno to szlachetny materiał, który z reguły powinien nam służyć przez długie lata, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Stare powierzchnie drewniane także potrafią kryć w sobie wiele uroku. Wystarczy odrobina chęci, wolne popołudnie i odpowiedni preparat renowacyjny, a nasz ogród zakwitnie na nowo!

Autor: V33 Polska - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt