chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową

Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową

02.12.2009
Wykładziny dywanowe są jednym z wielu sposobów wykończenia podłóg w mieszkaniach, biurach i innych pomieszczeniach użytkowych. Bogactwo wzorów i zastosowanych materiałów sprawia, że mimo większego nakładu pracy związanego z utrzymaniem czystości w porównaniu z wykładzinami elastycznymi (PVC, linoleum itp.), są coraz częściej stosowane. Tam, gdzie zależy nam na ciepłej podłodze tworzącej niepowtarzalny klimat miłego i przytulnego pomieszczenia, najczęściej są montowane wykładziny tekstylne.

Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
Ich montaż jest mniej wymagający niż montaż wykładzin elastycznych. Podłoże pod wykładziny tekstylne nie wymaga idealnej gładkości tak jak ma to miejsce w przypadku montażu wykładzin PVC czy linoleum, jednakże musimy pamiętać o tym, że powinno być równe, bez widocznych zagłębień i sfalowań. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem nierównym, powinniśmy je wyrównać przy użyciu jednej z dwóch mas samopoziomujących polecanych przez Mapei pod wykładziny.
Pierwszą z nich jest PLANOLIT 315, który umożliwia wyrównanie podłoża w zakresie od 3 do 15 mm i posiada wytrzymałość na poziomie 20 N/mm2, co powoduje, że idealnie sprawdza się w obiektach, w których posadzka jest obciążona ruchem pieszym.
Druga z proponowanych przez Mapei mas samopoziomujących to NOVOPLAN 21, który umożliwia wyrównanie powierzchni w zakresie od 1 do 10 mm.
NOVOPLAN 21 posiada wytrzymałość na poziomie 25 N/mm2, co daje dodatkową możliwość stosowania tej masy w pomieszczeniach biurowych, gdzie występuje obciążenie posadzki krzesłami na kółkach.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
PLANOLIT 315 podstawowe parametry techniczne
Dopuszczalny zakres stosowania: 3 do 15 mm;
Kolor: szary;
Temp. stosowania: +5°C do + 35°C;
Czas przerabiania: 15 - 20 min;
Początek wiązania: 60 min;
Ruch pieszy: po 4 godzinach;
Montaż wykładziny: 24 - 72 godziny, (uzależniony od grubości warstwy i temperatury);
Ogrzewanie podłogowe: tak;
Zużycie: 1,5 kg/m2 na 1 mm warstwy;
Opakowanie: worki 23 kg.

Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
NOVOPLAN 21 podstawowe parametry techniczne
Dopuszczalny zakres stosowania: 1 do 10 mm;
Kolor: szary;
Temp. stosowania: + 5°C do + 35°C;
Czas przerabiania: 20 - 30 min;
Początek wiązania: 50 - 70 min;
Ruch pieszy: po 4 godzinach;
Montaż wykładziny: 24 godziny, (uzależniony od grubości warstwy i temperatury);
Ogrzewanie podłogowe: tak;
Zużycie: 1,6 kg/m2 na 1 mm warstwy;
Opakowanie: worki 23 kg.

Cechą charakterystyczną dla obydwu mas jest krótki czas wiązania i schnięcia, dzięki któremu montaż okładziny może być przeprowadzony już po około 24 godzinach.
Wilgotność podłoża cementowego ze względu na możliwość przepływu wilgoci w wykładzinach dywanowych może wynosić 2,5 do 3% CM. Natomiast, jeżeli podłoże jest wykonane z anhydrytu, jego wilgotność nie powinna być większa niż 0,5% CM.
Jeżeli przed wykonaniem montażu wykładziny decydujemy się na wygładzenie powierzchni przy użyciu masy samopoziomującej, musimy pamiętać o tym, że przed naniesieniem warstwy kleju należy wyschniętą powierzchnię przeszlifować i dokładnie odkurzyć. Zabieg ten pozwala usunąć z powierzchni masy ewentualne „mleczko cementowe”, które może się wytrącić na powierzchni w wyniku np. przelania masy a w efekcie doprowadzić do osłabienia siły połączenia wykładziny z podłożem.

Wykładziny dywanowe są stosunkowo tanie i łatwe w montażu.
W przypadku wykładzin dywanowych dostarczanych na miejsce budowy w rulonach, sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie ekologicznego kleju w dyspersji wodnej ULTRABOND ECO 185, przeznaczonego do klejenia tekstylnych pokryć podłogowych i okładzin ściennych.

Cechą szczególną ULTRABOND ECO 185 jest bardzo niska emisja lotnych związków organicznych (VOC) oraz wysoka przyczepność początkowa.
Przy zastosowaniu ULTRABOND ECO 185 możemy przeprowadzić montaż wykładzin tkanych, wykładzin igłowych i winylowych ze spodem filcowym, wykładzin ze spodem z juty naturalnej lub z juty polipropylenowej (Action-Back), wykładzin igłowanych lateksowych i ze spodem lateksowym, wykładzin igłowanych ze spodem naturalnym, lateksowym lub lateksowo-piankowym oraz dywanowych okładzin ściennych.
Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
ULTRABOND ECO 185 podstawowe parametry techniczne
Konsystencja: kremowa pasta;
Kolor: jasnobeżowy;
Temp. stosowania: + 15°C do + 35°C;
Czas oczekiwania: 0 – 10 min;
Czas schnięcia: otwartego maksymalnie 30 min;
Ruch pieszy: 2-3 godz;
Pełne obciążenie: po minimum 24 godz.;
Przechowywanie: 24 miesiące;
Zużycie: 0,3 - 0,45 kg/m2;
Opakowanie: pojemniki 16 kg.

Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
ULTRABOND ECO FIX podstawowe parametry techniczne
Konsystencja: kremowa pasta;
Kolor: jasnobeżowy;
Temp. stosowania: + 15°C d o + 35°C;
Czas oczekiwania: 0 – 10 min;
Czas schnięcia: otwartego 30 min – 12 godzin;
Ruch pieszy: natychmiast po ułożeniu;
Pełne obciążenie: natychmiast po ułożeniu;
Przechowywanie: 24 miesiące w temperaturze dodatniej;
Zużycie: 0,10 - 0,20 kg/m2;
Opakowanie: wiadra plastikowe 5 i 10 kg.

Tam, gdzie transport na budowę dużych zwojów wykładzin tekstylnych jest niemożliwy stosuje się płytki dywanowe o wymiarach np. 50 x 50 cm.
Do przyklejenia tego rodzaju płytek Mapei poleca ULTRABOND ECO FIX.
Przeczytaj również: Przyklejamy lustro
Jest to klej syntetyczny w dyspersji wodnej, który po odparowaniu (związaniu) zachowuje właściwości klejące na tej powierzchni, na której został zastosowany. Jeżeli zakładamy, że płytki na danym podłożu będą w przyszłości wymieniane w całości lub na części powierzchni, smarujemy klejem podłoże. Po naniesieniu warstwy kleju należy odczekać ok. 30 min (jednak nie więcej niż 12 godzin) aż klej stanie się przezroczysty i dopiero w tym momencie należy przystąpić do montażu płytek. Użycie kleju ULTRABOND ECO FIX w taki sposób pozwala na zdemontowanie w każdym momencie uszkodzonych, zniszczonych czy też zabrudzonych płytek i ponowne zamontowanie innych na tym samym podłożu bez konieczności ponownego nanoszenia warstwy kleju. Płytki wykładziny po demontażu są pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń, dlatego też bez żadnych problemów możemy je wykorzystać ponownie w innym miejscu.
Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
Drugi wariant montażu płytek wykładzinowych zakłada, że podłoże po demontażu musi pozostać czyste. Ma to miejsce wówczas, kiedy inwestor jedynie czasowo chce zmienić aranżację wnętrza, a na podłożu jest trwale zamontowana okładzina inna niż dywanowa. W takiej sytuacji klej ULTRABOND ECO FIX nanosimy tylko i wyłącznie na spodnią stronę płytki wykładzinowej. Przy takim sposobie nakładania kleju płytkę wielokrotnie możemy przyklejać i odklejać oraz zmieniać jej położenie na posadzce, nie powodując jednocześnie zabrudzenia podłoża.
Chemia budowlana - Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
Po zespoleniu z podłożem tak przygotowanych płytek wykładzinowych, uzyskujemy posadzkę o estetycznym wyglądzie, którą można obciążyć intensywnym ruchem pieszym oraz krzesłami na kółkach.
Obydwa zaprezentowane kleje są produktami ekologicznymi i posiadają oznaczenie EMICODE EC1. Jest to znak nadawany przez stowarzyszenia GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe, Klebstoffe Und Bau-produkte e.V.), które powołane zostało do kontrolowania poziomu emisji lot-
nych substancji organicznych z produktów do wykonywania podłóg.
Posiadanie tego znaku jest potwierdzeniem, że firma Mapei znajduje się w czołówce koncernów światowych, stawiających sobie za cel ochronę środowi-ska, polepszenie jakości pracy i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa ostatecznym użytkownikom.

Krzysztof Olejnik – Doradca techniczny, Mapei Polska

Autor: Mapei - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt