chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bezspoinowe systemy ociepleń Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » BSO » BSO - systemy na styropianie » Twój dom zawsze ciepły - część 3: Dom w ciepłym swetrze, czyli o systemach

Twój dom zawsze ciepły - część 3: Dom w ciepłym swetrze, czyli o systemach ociepleń na wełnie

28.08.2018
Wełna mineralna jest niepalna i paroprzepuszczalna i stanowi idealny materiał termoizolacyjny na tych ociepleniach, na których takie parametry są wymagane. Jednak podobnie jak styropian, aby skutecznie izolować ściany zewnętrzne, musi być używana w komplecie z klejem, gruntem, tynkiem i farbą stanowiącym kompletny i certyfikowany system. W trzeciej części cyklu o docieplaniu budynków eksperci Weber radzą jak i czym traktować elewację ocieploną na wełnie.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Ocieplenie ETICS na wełnie mineralnej jest trwałe oraz odporne na korozję chemiczną i biologiczną, ale jest też droższym rozwiązaniem niż termoizolacja płytami styropianowymi. Różnica w kosztach wynika z wyższej ceny wełny mineralnej stanowiącej podstawę systemu ocieplenia oraz z nieco wyższych kosztów robocizny. Wełna – zarówno zwykła, jak i lamelowa – jest odporna na wysokie temperatury i niepalna. Dodatkowo wełna mineralna „oddycha”, zapewniając efekt dyfuzji pary wodnej i eliminując wilgoć, a także gwarantuje dobrą izolację akustyczną. Jednak te właściwości w pełni prezentuje tylko dobrze zamontowana i zabezpieczona wełna mineralna. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór kompletnego systemu ocieplenia z klejem, gruntem, tynkiem i farbą fasadową w rolach głównych.

Ocieplaj systemowo


Kompletując materiały do ocieplenia domu na wełnie należy wybierać produkty, które tworzą kompletny system. Tylko taki układ gwarantuje, że kolejne warstwy docieplenia będą ze sobą wzajemnie współgrały, potęgując pożądany efekt termoizolacji, paroprzepuszczalności i niepalności. „Przypadkowe dopasowanie elementów systemu ocieplenia od różnych producentów chemii budowlanej i kierowanie się wyłącznie niższą ceną np. kleju czy tynku, może spowodować, że tak zwany system nie będzie spełniał swoich funkcji. Trzeba też pamiętać, że ewentualna naprawa elewacji jest pracochłonna, a jej koszt będzie porównywalny z wykonaniem całej pracy od nowa. Losowe miksowanie produktów do ocieplania elewacji po prostu się nie opłaca”, tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy ociepleń Weber.
Chemia budowlana - System ocieplenia weber.therm WM CERAMIC na wełnie lamelowej. Fot. Weber
System ocieplenia weber.therm WM CERAMIC na wełnie lamelowej. Fot. Weber
Chemia budowlana - System ocieplenia weber.therm WM na wełnie lamelowej. Fot. Weber
System ocieplenia weber.therm WM na wełnie lamelowej. Fot. Weber
Chemia budowlana - System ocieplenia weber.therm WM na wełnie zwykłej. Fot. Weber
System ocieplenia weber.therm WM na wełnie zwykłej. Fot. Weber

„Wełniany sweter” warstwa po warstwie


Ocieplanie budynku z użyciem wełny mineralnej odbywa się – tak jak w przypadku wszystkich innych materiałów izolacyjnych – etapowo. Po starannym przygotowaniu podłoża (umyciu i/lub wyrównaniu ścian), można przystąpić do przyklejania płyt z wełny. I tu do wyboru mamy dwa rodzaje płyt – lamelowe oraz twarde płyty fasadowe. Płyty trzeba przykleić i wzmocnić łącznikami mechanicznymi, a całą powierzchnię uzbroić siatką i klejem. Ostatni etap to wykończenie, czyli zagruntowanie, otynkowanie i – jeśli jest taka potrzeba – pomalowanie elewacji.
REKLAMA:


Przy wyborze systemu z wełną mineralną należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór wyprawy tynkarskiej, od którego zależy też wybór preparatu gruntującego. „Wełna mineralna ma wysoką paroprzepuszczalność, co przekłada się na wymóg stosowania wypraw wysoce paroprzepuszczalnych. Trzeba też pamiętać, że paroprzepuszczalność każdej kolejnej warstwy nakładanej na wełnę powinna być coraz większa”, mówi Krzysztof Siemak. Do systemowego ocieplania ścian izolowanych wełną należy więc stosować materiały posiadające podobne właściwości paroprzepuszczalne, takie jak tynki silikonowe, silikatowe lub mineralne. Nie powinno się używać tynków akrylowych, które mają niską paroprzepuszczalność. Dlaczego? Bo para wodna, która nie może swobodnie przeniknąć z wnętrza na zewnątrz może ulec kondensacji i w efekcie spowodować zawilgocenie materiału izolacyjnego, a nawet odspojenia warstwy wierzchniej.

Tam gdzie wełna, tam Weber


Systemowe rozwiązania Weber do ociepleń budynków na wełnie mineralnej zostały sklasyfikowane i certyfikowane w dwóch dedykowanych systemach:
weber.therm WM
weber.therm WM CERAMIC

System weber.therm WM to trwały, niepalny system ociepleń, bazujący na wełnie mineralnej i tworzony przez ponad 25 produktów zebranych w kategoriach: kleje do mocowania, kołki mocujące, kleje do szpachlowania, siatki zbrojące, płyny gruntujące, tynki i farby. System weber.therm WM CERAMIC stanowi 11 produktów do ociepleń na wełnie fragmentów elewacji wykończonych płytkami ceramicznymi. Obydwa systemy Weber do ociepleń na wełnie posiadają Krajową Oceną Techniczną i Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych. Dokumenty te potwierdzają parametry, jakość i spójność wszystkich komponentów i systemu jako całości.

Dobre towarzystwo dla wełny


Po wyborze rodzaju wełny, z którego "dziargany" będzie ciepły sweter otulający ściany zewnętrzne budynku, trzeba pomyśleć o kleju. I tu najlepiej sprawdzi się dwufunkcyjny klej służący zarówno do przyklejania płyt z wełny, jak i do zatapiania w nich siatki zbrojącej. Takim klejem jest np. weberbase UNI W, który z zasady dedykowany jest do mocowania i zabezpieczania płyt z wełny zwykłej i lamelowej, ale sprawdzi się także do izolacji ze styropianu białego i grafitowego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo coraz częściej na tej samej elewacji pojawiają się fragmenty ocieplane jednym i drugim materiałem, co jest spowodowane wymogami przeciwpożarowymi. Klej weberbase UNI W jest też bardzo wygodny w aplikacji i obróbce, ponieważ ma wysoki parametr przyczepności do betonu (0,6 MPa) i jest plastyczny.

Przyklejone płyty z wełny standardowej lub lamelowej, wymagają dozbrojenia i zabezpieczenia. Do tych celów służą siatki i łączniki mechaniczne. W ofercie Weber znajdują się dwa rodzaje siatek: weber PH 912 (o gramaturze >160 g/m2) z bardzo wysoką wytrzymałością na rozerwanie oraz weber PH 913 (o gramaturze >145 g/m2) zapewniającą wysoką wytrzymałość na rozerwanie. Z kolei mechaniczne zabezpieczenie płyt izolacyjnych przed siłami ssącymi wiatru zagwarantują dwa rodzaje łączników: weber.therm SRD-5 (kołek wkręcany) i weber.therm SLD-5 (kołek wbijany).

Do wykończenia ocieplonej elewacji potrzebne będą grunty i tynki i farby. Na elewacjach ocieplonych wełną mineralną można zastosować np. grunt weber PG221, który redukuje nasiąkliwość i poprawia przyczepność tynków cienkowarstwowych do podłoża. Do otynkowania elewacji „w wełnianym swetrze” sprawdzi się taki produkt jak silikonowy tynk weber TD341. Tynk ten jest nie tylko paroprzepuszalny, ale również posiada zwiększoną odporność na zabrudzenia i porastanie alg. „Na silikonowym tynku weber TD341 wykończonych zostało już dziesiątki tysięcy budynków w Polsce i miliony mkw. elewacji. To najpopularniejszy tynk w naszej ofercie, chwalony przez wykonawców za świetne parametry techniczne m.in. doskonałą przyczepność i elastyczność. Co ważne, tynk ten jest dostępny w ponad 300 kolorach, dzięki czemu praktycznie każdy inwestor znajdzie odcień odpowiadający indywidualnym gustom”, mówi Krzysztof Siemak. Jeśli na fragmentach elewacji ocieplonej wełną chcemy stworzyć efekt ceglanego muru czy betonu architektonicznego, to warto sięgnąć po silikonowy tynk modelarski weber.pas modelino C.Alternatywą dla tynków silikonowych może być użycie tynku mineralnego weber TM314 malowanego farbą fasadową silikonową weber FZ391 lub silikatową weber FZ381. Takie rozwiązanie zapewnia świetną przepuszczalność pary wodnej, jest jednak bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Systemowa wełna na długie lata


Aby system ocieplenia na wełnie służył efektywnie jak najdłużej, o ocieploną elewację trzeba dbać. Co roku należy wykonywać przeglądy techniczne budynku, a fasadę trzeba w miarę potrzeb czyścić wodą lub dedykowanymi środkami do czyszczenia elewacji - takimi jak weber PC241 (do usuwania zabrudzeń typu kurz, sadza itp.) lub weber PC243 (do eliminacji grzybów, alg i pleśni).

W kolejnej i ostatniej części cyklu „Twój dom zawsze ciepły” zaprezentujemy rozwiązania Weber do systemów ociepleń na pianie rezolowej.ABC systemów ociepleń cz.1

Twój dom zawsze ciepły - część 2: Styropian i spółka, czyli o systemach ociepleń EPS

zobacz artykuł na stronie netweber

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Docieplenia

Nowości produktowe w BSO
Tynki do dociepleń
Farby fasadowe
Akcesoria i narzędzia BSO
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt