chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Czym grozi zła izolacja domu

Czym grozi zła izolacja domu

28.09.2011
Większość z nas wie, że nieodpowiednia izolacja domu lub jej brak powodują straty ciepła, a co za tym następuje wysokie rachunki za ogrzewanie. Jednak taka sytuacja może również prowadzić do innych poważnych konsekwencji, np. groźnych chorób. Jak zatem sprawić, by w naszym domu panowała przyjemna, korzystna dla zdrowia temperatura, której osiągnięcie nie zrujnuje naszego portfela

Chemia budowlana - Czym grozi zła izolacja domu
Z budynków ciepło ucieka nie tylko przez niezaizolowane ściany, dachy, czy nieszczelne okna, ale także poprzez mostki termiczne zwane również cieplnymi. Mostek termiczny mówiąc najprościej to miejsce w przegrodzie budynku, np. ścianie o większym przewodnictwie cieplnym niż reszta przegrody. Na skutek tej cechy, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła, która dochodzi nawet do 30%. – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.

REKLAMA:


Mostek termiczny groźny dla zdrowia


Utrata ciepła przez mostek cieplny to nie jedyna szkoda, jaką może on powodować. W miejscu jego powstawania temperatura powierzchni przegrody obniża się często bowiem do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczona zostaje temperatura tzw. punktu rosy, czyli skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian oraz powstania pleśni i grzybów. W zależności od odmiany grzyb może mieć postać czarnych lub zielonych plam. Ponadto w domu może panować zapach stęchlizny. - mówi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Chemia budowlana - Czym grozi zła izolacja domu
Zagrzybione ściany w domach i mieszkaniach to nie tylko problem natury estetycznej. Zjawisko to ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Może się bowiem przyczyniać do powstania lub nasilenia alergii, powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego czy grzybice. Zagrzybione powierzchnie w domach są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży, starszych osób oraz tych, które mają obniżoną odporność. Niekorzystny wpływ na zdrowie mają zarówno obecne w powietrzu zarodniki oraz fragmenty grzybni, jak i specyficzne warunki mikroklimatyczne panujące w zagrzybionych pomieszczeniach. Te ostatnie mogą nasilać dolegliwości układu oddechowego oraz przyczyniać się do cięższego przebiegu astmy czy infekcji górnych dróg oddechowych - mówi Dorota Maziarka z Zakładu Higieny Komunalnej NIZP-PZH. Zawilgocenie i niewystarczająca wentylacja pomieszczeń powodują także niekorzystne zmiany w ich mikroklimacie, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem, który osiada na meblach, pościeli, a także na odzieży – dodaje Dorota Maziarka.

Gdzie występuje mostek termiczny oraz jak z nim walczyć?


Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są miejsca, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Należą do nich przede wszystkim: połączenie dachu i ściany zewnętrznej, połączenie balkonu ze stropem oraz miejsce obsadzenia okien.

Chemia budowlana - Czym grozi zła izolacja domu
Usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe. Z tego względu mostkom termicznym najlepiej zapobiegać już na etapie projektowania i realizacji budynku. Kiedy budujemy dom - warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem, aby móc im zapobiegać. – radzi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

W walce z mostkami termicznymi pomogą nam także specjalne rozwiązania budowlane np. łącznik balkonowy Isokorb. Montuje się go między płytę stropu i balkonu. Isokorb oddzielając termicznie poszczególne części konstrukcji budowlanej, zapobiega tworzeniu się mostków termicznych. Tym samym zapewnia skuteczną izolację termiczną balkonu oraz eliminuje ryzyko powstawania chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Autor: Schöck - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt