chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Klejowy zawrót głowy z ALPOL GIPS

Klejowy zawrót głowy z ALPOL GIPS

30.05.2007
Pękające lub odpadające płytki to nie zawsze jest wina glazurnika lub jakości zastosowanego kleju. Jednym z powodów może być źle dobrany rodzaj zaprawy klejącej, nieodpowiedniej do miejsca, rodzaju płytek i podłoża, na którym je przyklejono.

Czasy, kiedy wykonawca/glazurnik rozpoczynał prace związane z przyklejaniem płytek od samodzielnego przygotowania zaprawy cementowej minęły bezpowrotnie. Dziś w sprzedaży jest wiele gotowych zapraw klejowych, na tyle atrakcyjnych cenowo, że własnoręczne ich przygotowywanie przestało być opłacalne. Dodatkowo oferta jest na tyle szeroka, że bez trudu można kupić zaprawy nie tylko do zwykłych płytek i terakoty, lecz także specjalne kleje do gresu, płytek kamiennych, przeznaczone nie tylko do wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków oraz do różnego rodzaju podłoży.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Klejowy zawrót głowy z ALPOL GIPS

Właściwy wybór……


Zaprawy klejące do płytek zawierają spoiwo, czyli cement szary lub biały, wypełniacze mineralne krzemionkowe oraz domieszki chemiczne, które nadają klejom właściwości wymagane normą, takie jak odpowiednia przyczepność, konsystencja i szybkość wiązania.
Wybierając płytki ceramiczne należy brać pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale również miejsce, w którym mają być zastosowane, gdyż określa ono parametry takie jak antypoślizgowość, nasiąkliwość, odporność na: ścieranie, plamienie, środki chemiczne.
Aby długo się cieszyć uzyskanym efektem, a użytkowanie okładzin nie stwarzało problemów, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego kleju. Dzięki nowoczesnym produktom chemii budowlanej płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne można układać na trudnych podłożach. Nie stwarzają, więc problemu ani podłoża ogrzewane, odkształcalne, o dużym natężeniu ruchu, z materiałów drewnopochodnych, anhydrytu, asfaltu, starych okładzin ceramicznych, tzw. podłoża krytyczne. Wymagają one jednak zgodnego z technologią odpowiedniego przygotowania podłoża i zastosowania właściwych klejów.

Kleje do glazury, terakoty i mozaiki


Do przyklejania ściennych i podłogowych płytek ceramicznych o standardowych wymiarach oraz mozaik używa się klejów na bazie cementu szarego. Kleje te klasy C1 lub C2 mają określone właściwości np. mały spływ, szybki czas wiązania. Najczęściej polecamy kleje klasy C1T – klej do glazury ALPOL AK 510 i klej do gresu uelastyczniony ALPOL AK 511. Na podłoża krytyczne i wszędzie tam gdzie wymagany jest szybki postęp robót polecamy kleje klasy C2FT np. klej szybkowiążący ALPOL AK, 512 który, przeznaczony jest do przyklejania różnego rodzaju płytek glazurowanych, terakotowych i kamiennych (poza marmurowymi), klinkierowych i innych o niskiej nasiąkliwości na podłożach krytycznych (odkształcalnych, podgrzewanych, na tarasach, balkonach itp.), wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Kleje do gresu


Polecane są do klejenia płytek o małej nasiąkliwości. Są to z reguły kleje klasy C2. Przeważnie nadają się też do przyklejania glazury i terakoty. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Np. klej do gresu uelastyczniony ALPOL AK 511 lub klej do gresu elastyczny ALPOL AK 515.

Kleje do marmuru


Są to kleje, w których jako spoiwo zastosowano cement biały. Można je, więc śmiało stosować do płytek, które są wrażliwe na przebarwienia. Polecane są szczególnie do płytek z marmurów, a także z innych kamieni naturalnych. Można nimi oczywiście przyklejać także tradycyjne płytki. Kleje do marmuru powinny charakteryzować się dużą siłą wiązania i wysoką elastycznością. Polecamy klej do marmuru elastyczny biały ALPOL AK 514, klasy C2TE, który przeznaczony do przyklejania płyt marmurowych, granitowych, z piaskowca w tym wielkoformatowych pustaków szklanych, a także wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych. Może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynków, również na podłożach krytycznych.

Kleje uniwersalne


Przeznaczone są do klejenia wielu rodzajów płytek ściennych i podłogowych (np. terakotę oraz płytki gresowe). Polecane są również do płytek z kamieni naturalnych, które nie są podatne na przebarwienia. Wszystkie można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Są mrozo- i wodoodporne. Wiele z nich jest przeznaczonych do klejenia płytek na podłogach ogrzewanych np. klej elastyczny ALPOL AK 513 (C2TE), który polecany do przyklejania glazury, terakoty i płytek kamiennych na podłożach krytycznych (odkształcalnych, podgrzewanych, na tarasach, balkonach itp.) z wyłączeniem płytek marmurowych, gresowych, klinkierowych i innych o niskiej nasiąkliwości, wewnątrz i na zewnątrz budynków lub klej upłynniony wysoko elastyczny ALPOL AK 516 (C2FE) służący do przyklejania terakoty, płytek kamiennych i gresowych, na wszelkiego rodzaju podłożach poziomych, w szczególności krytycznych (odkształcalnych, podgrzewanych, na tarasach, balkonach itp.).

Wykładziny ceramiczne, gresowe, kamienne lub marmurowe stanowią doskonałe wykończenie powierzchni nie tylko wewnątrz budynków, ale także na zewnątrz. Jednak, aby ustrzec się problemów podczas czasu użytkowania i długo cieszyć się pięknem ceramicznej lub kamiennej okładziny, warto skorzystać z odpowiednich produktów, które oferuje firma ALPOL GIPS.
Przeczytaj również: Remont w kuchni
Źródło: AlpolAutor: PIOTROWICE II - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt