chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Jak remontować balkon

Jak remontować balkon

01.07.2011
Gdy na krawędziach i spodzie balkonu pojawią się białe nacieki i wykwity, to znak, że najwyższy czas na remont. Nie jest on łatwy, ale niezbędny. Bezpieczny i zadbany balkon może być bowiem doskonałym miejscem odpoczynku dla domowników.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
REKLAMA:


Na dwa sposoby


Remont przeprowadzić można na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty. Gdy ów próg znajduje się na równi z płytą, należy skuć wierzchnią warstwę, wykonać na płycie izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy termozgrzewalnej Izolmat, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową chociażby z gotowej Posadzki Cementowej Atlas. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność podkuwania betonu. Problem ten nie wystąpi, gdy pomiędzy progiem a powierzchnią płyty jest kilka centymetrów różnicy. Wówczas izolację ułożyć należy na istniejącej warstwie i wylać na niej płytę dociskową. Można w tym celu użyć podkładu Atlas Postar 20 o grubości min. 4 cm.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Izolacja przeciwwodna


Dobrym sposobem uszczelnienia balkonu jest wykonanie izolacji przeciwwodnej z dwuskładnikowej hydroizolacji Atlas Woder Duo, wraz z taśmami do zabezpieczania krawędzi i dylatacji. Taśmy te wtapia się nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji. Spód i czoło płyty należy ochronić obróbką blacharską, która musi stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej – taśma uszczelniająca, zatopiona w Woderze Duo, musi zachodzić na blachę.
Wodera Duo nakładamy w dwóch warstwach. Prace rozpoczyna się od miejsc, w których zastosowane będą taśmy lub narożniki uszczelniające. Do nałożenia drugiej warstwy izolacji można przystąpić po całkowitym wyschnięciu pierwszej, tj. po ok. 3-4 godz. Drugą warstwę nanosimy prostopadle do pierwszej, za pomocą pacy lub pędzla.

Krawędzie i zbrojenie


Gdy płyta żelbetowa balkonu jest poważnie zniszczona – krawędzie praktycznie nie istnieją, widoczne jest mocno skorodowane zbrojenie – wówczas technika odtworzenia pierwotnych kształtów płyty jest bardziej złożona. Po skuciu płyty do „zdrowego” betonu, należy oczyścić wystające zbrojenie z rdzy. Wskazane jest zabezpieczenie prętów przed dalszą korozją farbą przeciwrdzewną. Bezwzględnie należy wykonać warstwę kontaktową z zaprawy Atlas Ten 10, wzbogaconej Emulsją Elastyczną Atlas. Zaprawą pokrywamy zarówno pręty zbrojenia, jak i oczyszczony beton.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi można wykonać mini szalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem wspomnianej warstwy kontaktowej wypełniamy szalunek zaprawą Ten 10. Przez kilka kolejnych dni należy chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Po kilku dniach krawędzie płyty będą, jak nowe. Dla przedłużenia życia odmłodzonego balkonu konieczna jest jego właściwa ochrona przez wykonanie wspomnianej wcześniej hydroizolacji.

Mocowanie balustrady


W przypadku, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia, należy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie można odtworzyć szybkowiążącą zaprawą montażową Atlas Monter, pod warunkiem, że balustrada nie jest w tych miejscach skorodowana. Gniazda połączeniowe należy wypełniać zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok.15 minut. Już po kilkunastu godzinach bez strachu będzie można oprzeć się o balustradę.

Klej, fuga i silikon


Zwykle do wykończenia płyty balkonowej wybiera się płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne.
Do ich przyklejania trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. Na szczególną uwagę zasługują kleje Atlas Plus oraz Atlas Elastyk, czyli zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć kleju Atlas Plus Biały, produkowanego na bazie cementu białego.
Istotne jest, żeby pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie było wolnej przestrzeni. W tym celu klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy 10-cm cokolikiem z płytek, wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym. Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem – tam musi być bowiem spoina trwale elastyczna. Spoiny między płytkami wypełniamy natomiast Fugą Atlas Artis lub Fugą Epoksydową Atlas Artis.

Chemia budowlana - Jak remontować balkon
EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS

Systemowo – warstwa na warstwę


Do naprawy balkonu możemy zastosować Atlas Betoner, czyli specjalnie opracowany system do naprawiania elementów betonowych i żelbetowych. Zaleca się go w przypadku spękań powierzchni lub odspojenia fragmentów betonu i odsłonięcia zbrojenia. Technologia naprawy polega na naniesieniu kolejnych warstw z zapraw cementowych, nadających uszkodzonym elementom odpowiednią nośność, odporność i estetykę.

System składa się z trzech zapraw, stanowiących kolejno nakładane warstwy. Są to: Atlas Adher – warstwa kontaktowa, Atlas Filer – warstwa wyrównawcza, Atlas Ender – warstwa szpachlowa. Wszystkie zaprawy są mrozo- i wodoodporne. System może być dodatkowo uzupełniony elementami systemu Atlas Woder Duo, gdy niezbędne jest wykonanie wodoszczelnej warstwy zabezpieczającej.

Chemia budowlana - Jak remontować balkon


Układ warstw na krawędzi balkonu (rys. ATLAS):


1. Płyta balkonowa
2. Posadzka Cementowa Atlas
3. Atlas Woder Duo
4. Taśma uszczelniająca zatopiona w Atlasie Woder Duo
5. Zaprawa klejąca – np. Atlas Plus lub Atlas Elastyk
6. Zaprawa do fugowania Atlas Artis
7. Płytki
8. Obróbka blacharska
9. Rynna

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt