chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Tynki z efektem kamienia

Tynki z efektem kamienia

12.12.2012
Kamień to znany i ceniony od wieków budulec, który zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby, imitujące ten materiał. To znacznie tańszy i szybszy sposób na ozdobienie domu zgodnie z naszymi preferencjami.

Chemia budowlana - Fot.  Ceresit VISAGE
Fot. Ceresit VISAGE
Kamień naturalny to materiał, który nadaje fasadom elegancji i dostojeństwa, nie sprawdzi się jednak na wszystkich budynków. Właściciel domu musi spełnić szereg warunków, żeby móc realnie myśleć o kamiennym pokryciu. Co prawda uważany jest on za niezwykle twardy i odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych surowiec, należy jednak pamiętać, że nieodpowiednia izolacja ściany i wilgoć mogą wpłynąć nie tylko na stan murów budynku, ale również na późniejszy wygląd kamienia. Pod wpływem wilgoci i kwaśnych deszczy może on ulec przebarwieniu.
REKLAMA:


Materiał jest bardzo ciężki, dlatego sam proces jego montażu jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem logistycznym. Koszty instalacji są tym samym bardzo wysokie, chociażby w porównaniu do innych naturalnych surowców, np. drewna. W Polsce stosuje się dwie techniki nakładania naturalnego kamienia na elewację - „na mokro” i „na sucho”. Obecnie coraz częściej odchodzi się od metody mokrej, z powodu jej słabych możliwości odprowadzania pary wodnej, generowanej wewnątrz budynku.

Chemia budowlana - Fot.  Ceresit VISAGE
Fot. Ceresit VISAGE
Z myślą o tych, którzy marzą o uzyskaniu efektu jaki daje kamień, opracowano nowy rodzaj tynków do złudzenia przypominających ten materiał. Teraz niemal każdy może sobie pozwolić na efektowne wykończenie domu, które wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych i jest o wiele szybsze w wykonaniu.

Obecnie rynek oferuje materiały, które z powodzeniem mogą zastąpić kamień naturalny, nie tracąc przy tym na walorach estetycznych. Podstawowym atutem tynków dających efekt kamienia jest szybkość wykonania elewacji i jej trwałość – podkreśla mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista Ceresit VISAGE.
Chemia budowlana - Fot.  Ceresit VISAGE
Fot. Ceresit VISAGE
Producenci oferują swoim klientom szeroki wybór tynków w kolorach piaskowca i granitu. Dzięki temu każdy może dobrać odpowiednią dla swoich potrzeb barwę i fakturę. Tynki doskonale spisują się na izolacji ze styropianu. Co bardzo ważne, mogą być stosowane na każdego rodzaju ścianach. Są znacznie mniej wymagające i zdecydowanie łatwiej jest je odświeżyć. Przy odpowiednim zaangażowaniu, elewację można wykonać samodzielnie za pomocą urządzenia natryskowego, lub metalowej pacy. Prace powinny być prowadzone w suchych warunkach, gdy temperatura podłoża i powietrza nie przekracza wartości poniżej +10 oC ani powyżej +25oC oraz wilgotności powietrza poniżej 80%.

Tynki cechują się wysoką odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Są odporne na zabrudzenia, a przy tym wytrzymałe. Z powodzeniem zabezpieczą miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Dodając do puli zalet stosunkowo niskie koszty wykonania elewacji imitującej kamień, rozwiązanie to jest zdecydowanie godne uwagi.

Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt