chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Montujemy płytki na trudnych podłożach

Montujemy płytki na trudnych podłożach

05.11.2012
Jesień już w pełni, czyli to ostatni dzwonek na remonty przed zimą. Jednym z częściej wymienianych elementów wnętrza są płytki. W zależności od podłoża, z pozoru proste zadanie może jednak okazać się sporym wyzwaniem. Przed zabraniem się do pracy warto poradzić się eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie produkty i udzieli kilku wskazówek.

Chemia budowlana - Czyszczenie plytek Fot. shutterstock
Czyszczenie plytek Fot. shutterstock

Płytki na karton-gips


W przypadku nierównych ścian, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Można je przyklejać bezpośrednio do muru lub montować na ruszcie. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. w łazienkach lub kuchniach) powinniśmy stosować zielone płyty gipsowo-kartonowe, ponieważ ten rodzaj materiału jest dodatkowo zabezpieczony przed wilgocią. Ponadto, w mokrych strefach tego typu pomieszczeń (wokół umywalki, wanny czy brodzika), należy dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Można to zrobić za pomocą uszczelniającej folii w płynie (np. Atlas Woder E) oraz taśm i narożników uszczelniających.
REKLAMA:


Chemia budowlana - przyklejanie plytek fot. Atlas
przyklejanie plytek fot. Atlas
Płyty g-k mogą ulegać odkształceniom w trakcie użytkowania. By uniknąć problemów z tym związanych, do mocowania płytek należy używać odkształcalnych zapraw klejących, np. kleju Atlas Plus. Podstawą sukcesu jest jednak odpowiednio sztywne zamocowanie płyt do podłoża, tak by zminimalizować możliwość ich odkształcania się.

Płytki na farbie emulsyjnej


W tym przypadku musimy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli na naszej ścianie położono gładź, a następnie pomalowano ją farbą emulsyjną, niestety należy obydwie te warstwy usunąć – taka ściana nie da odpowiedniej przyczepności płytkom. Kolejny krok to zagruntowanie ściany. W tym celu należy użyć emulsji gruntującej (np. Atlas Uni-Grunt). Jeszcze tylko wyrównanie podłoża (jeśli ściana będzie tego wymagać) i można przyklejać płytki.

Chemia budowlana - przyklejanie plytek fot. Atlas
przyklejanie plytek fot. Atlas

Płytki na starych płytkach PCV


Fachowcy nie zalecają przyklejania płytek na takie tworzywa. Co prawda rynek oferuje specjalistyczne kleje na trudne podłoża, jednak problem stanowi stopień przyczepności do podłoża płytek PCV. Dlatego zdecydowanie lepiej podjąć wysiłek i usunąć stare płytki, a po ich oderwaniu mechanicznie usunąć pozostałości po kleju. Jeżeli zauważymy, że podłoże pod płytkami jest dość chłonne, warto zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt i ograniczyć wchłanianie wilgoci. Jeśli nie udało się w całości usunąć kleju, podłoże należy pokryć podkładem Atlas Grunto-Plast.

Chemia budowlana - Piotr Idzikowski, Atlas
Piotr Idzikowski, Atlas
Ważne, by do naszych działań dobrać odpowiednie produkty o dobrych parametrach – czytajmy etykiety oraz karty techniczne, które zawierają szczegółowe opisy. Dokonujmy rozważnych wyborów, a trwałe położenie płytek nie będzie stanowiło kłopotu.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.7)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt