chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » MULTILEP-F 109, specjalista od OSB

MULTILEP-F 109, specjalista od OSB

28.07.2009
Płyty OSB (płyty o ukierunkowanych wiórach płaskich) to popularny materiał wykorzystywany nie tylko w budynkach o konstrukcji szkieletowej, ale także w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym, jako materiał na podłogi i ściany. Jest to produkt łatwy w obróbce, szybki w montażu, wytrzymały i jak na materiał drewnopochodny o dość dobrej wodoodporności. Wśród wielu zalet niestety ma pewną wadę, chcąc przykleić płytki musimy użyć specjalnych wyrobów.

Stosowanie OSB oraz innych płyt drewnopochodnych na podłogach (ze względu na dużą odkształcalność) dyskwalifikuje wykorzystanie klejów na bazie cementu, tu mogą być stosowane tylko kleje dyspersyjne np.: MULTILEP-F 109. Wykluczenie klejów cementowych, nawet elastycznych jest spowodowane tym, że na płytach podłogowych mogą pojawiać się ugięcia, od których naprężenia w kleju będą zbyt duże, aby mógł je przenieść. Pod ich wpływem następuje odspojenie kleju od płyty wraz z płytkami. Poza tym przyczepność klejów cementowych do płyt OSB i wiórowych jest niewielka, nawet po odpowiednim przygotowaniu płyty. Klej dyspersyjny MULTILEP-F 109 produkowany jest na bazie żywicy syntetycznej z wypełniaczami mineralnymi oraz domieszkami poprawiającymi właściwości użytkowe. Posiada on bardzo wysoką przyczepność do wszelkich materiałów tradycyjnych (tynki cementowo-wapienne, gipsowe, jastrychy) jak i trudnych (oprócz płyt drewnopochodnych to stare okładziny ceramiczne, lamperie z farb olejnych, ogrzewanie podłogowe itp.). Jest wysoce elastyczny przez co nie pęka pod wpływem odkształceń. Warto podkreślić, że jest to klej biały, a więc nie powoduje przebarwień kamienia naturalnego. MULTILEP-F 109 dostępny jest w opakowaniach 7kg, a więc można go także wykorzystać do niewielkich uzupełnień w okładzinie ceramicznej (nie trzeba kupować ciężkich opakowań 25kg), a praca nim nie wymaga dużych nakładów sił (nie trzeba mieszać z wodą, nie trzeba posiadać wiertarki, wystarczy kielnia).
REKLAMA:


Chemia budowlana - MULTILEP-F 109, specjalista od OSB
Klej nadaje się również do mocowania płyt izolacyjnych i dekoracyjnych (np. korkowych). Po dodaniu cementu portlandzkiego klej nadaje się do stosowania w miejscach narażonych na stałe działanie wody np. w basenach oraz na zewnątrz pomieszczeń.

Kolejnym zagadnieniem związanym z płytami drewnopochodnymi jest przygotowanie podłoża. Płyta OSB pokryta jest impregnatem, przez co jest niechłonna i z tego względu nie wymaga gruntowania (najczęściej gruntowanie ma za zadanie ograniczenie chłonności podłoża). Płytę taką wystarczy odkurzyć i jest gotowa do pracy, a więc przygotowanie podłoża ogranicza się do minimum, co znacznie przyspiesza prace.

Chemia budowlana - MULTILEP-F 109, specjalista od OSB
Kolejne etapy prac przy przyklejaniu płytek są takie same jak przy klejach cementowych. Masę należy nakładać na pacę stalową i wykorzystując prostą krawędź pacy rozprowadzać na podłożu cienką warstwą, silnie dociskając. Następnie należy nanieść grubszą warstwę zaprawy i przeciągnąć ją ząbkowaną krawędzią pacy, prowadzonej pod kątem 45-60 do podłoża. Wielkość powierzchni pokrytej zaprawą powinna być dostosowana do możliwości ułożenia płytek, aby nie został przekroczony czas otwartego schnięcia zaprawy klejącej. Można go kontrolować dotykając zaprawy palcem; jeśli do niego już nie przylega, to czas otwartego schnięcia został przekroczony i zaprawę taką należy usunąć z podłoża i nanieść nową. Płytki przykleja się w taki sposób, że kolejną przykłada się jak najbliżej poprzedniej i następnie przesuwa tak, aby powstała spoina odpowiedniej szerokości.
Przeczytaj również: Jaki klej do płytek na podłogę
Chemia budowlana - MULTILEP-F 109, specjalista od OSB
Pewne trudności nastręcza dobór spoiny, która powinna być przy wiotkich podłożach bardzo elastyczna. Dyskwalifikuje to zaprawy cementowe. Najlepszym rozwiązaniem jest w takich przypadkach stosowanie silikonu np. SILIKOLORU 720.

Chemia budowlana - MULTILEP-F 109, specjalista od OSB
Dane techniczne i wykonawcze:
Skład: dyspersja wodna kopolimeru akrylowo-styrenowego, wypełniacze mineralne, domieszki organiczne;
Gęstość: ok. 1,70 g/cm3;
Przyczepność po 28 dniach: ³ 0,5MPa;
Klasa i typ kleju: D1T;
Temperatura stosowania (powietrza, podłoża, materiałów): od +5°C do +30°C;
Dodatek cementu: 20% masy kleju przy stosowaniu na zewnątrz pomieszczeń; 30% masy kleju przy stosowaniu w miejscach narażonych na stałe działanie wody i wody basenowej;
Dodatek wody: dopuszczalny dodatek wody w ilości 5-15% w celu uzyskania właściwej konsystencji;
Wielkość zębów pacy: od 3 do 10 mm;
Czas otwartego schnięcia: ³ 10 minut;
Możliwość spoinowania: najwcześniej po 2 dniach; w przypadku układania płytek na płytki, bądź na płyty wiórowe lub OSB - najwcześniej po 3 dniach;
Zużycie: ok. 1,7 kg/m2 na 1 mm grubości warstwy kleju przy klejeniu płytek bez dodatku cementu.

Źródło: www.kreisel.com.pl
Przeczytaj również: Remont w piwnicy
Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt