chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Jak układać suchy tynk

Jak układać suchy tynk

22.08.2012
Suchy tynk, to idealny sposób na uzyskanie gładkich równych ścian w bardzo krótkim czasie. Jego ułożenienie jest skomplikowane, dlatego pracę tę można bez trudu wykonać samodzielnie. Poniższa instrukcja pokazuje krok po kroku, jak się do tego zabrać.

Chemia budowlana - Jak układać suchy tynk<br />
Maksymalna wysokość okładziny ściennej nie powinna być większa, niż dostępna długość płyty. Nie należy stosować płyt o grubości mniejszej niż 12,5 mm, zawilgoconych, czy odkształconych, na przykład poprzez niewłaściwe składowanie w pozycji pionowej. Wszystkie instalacje na ścianie należy wykonać przed rozpoczęciem układania płyt. Puszki elektryczne należy zamontować tak, by wystawały ze ściany na przewidywaną grubość okładziny, należy przy tyn uwzględnić nierówności ściany. Płyty należy przyciąć na wymiar o 15 mm krótszy, niż wysokość pomieszczenia. Rozrobiony klej nanosi się na tylną stronę płyty w plackach o objętości około 0,3 l, minimum w trzech rzędach i rozstawach 30 – 35 cm. Jeżeli ściana jest nierówna, objętość placków kleju należy oczywiście odpowiednio zwiększyć. W narożach pomieszczenia, w pobliżu otworów okiennych, umywalek itp. klej nanosi się ciągłym pasem.
REKLAMA:


Pamiętaj!


Kominy przed przyklejeniem płyt muszą być otynkowane lub pokryte warstwą gipsu szpachlowego o grubości minimum 15 mm.

Połączenie ściany z tynkiem na mokro
Szczelina dylatacyjna



Chemia budowlana - Jak układać suchy tynk<br />
1 Płyta GK Rigips o grubości 12,5 mm.
2 Taśma zbrojąca Rigips.
3 Szczelina dylatacyjna.
4 Podkładka z pasa płyty g-k.
5 Preparat gruntujący Rikombi -grunt lub Rikombi - kontakt (w razie potrzeby).
5 Tynk gipsowy
6 Taśma poślizgowa.

Chemia budowlana - Jak układać suchy tynk<br />


1 Płyta g-k Rigips pro.
2 Klej gipsowy
3 Narożnik aluminiowy
4 Opaska drzwiowa
5 Profil krawędziowy PCV.
Chemia budowlana - Jak układać suchy tynk<br />


Osadzanie i wyrównywanie osadzonego tynku


Płyty z naniesionym klejem przykłada się do ściany, po czym lekko uderzając przez łatę gumowym młotkiem wyrównuje się je w kierunku pionowym i poziomym.

Chemia budowlana - Jak układać suchy tynk<br />

Wskazówka:

Pod płytę, przed jej ułożeniem, podkłada się kawałki płyt, uzyskując w ten sposób szczelinę dolną ( około 10 mm) i szczelinę górną (około 5 mm). Znacznie ułatwiają one wietrzenie i skracają czas Schnięcia zaprawy.

Przy nierównościach ściany przekraczających dopuszczalną wielkość, na ścianę należy nakleić w rozstawie 60 cm. paski płyt o szerokości 10 – 15 cm., co spowoduje wyrównanie jej powierzchni. Po wyschnięciu kleju można przystąpić do klejenia płyt. Zastosowanie płyt Rigidur jako suchego tynku sprawi, że powierzchnia ścian będzie odporna na wszelliego typu uszkodzenia mechaniczne.


Źródło: rigips.pl
Opr. S. Z.

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.4)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt