chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Fasada fakturą stoi

Fasada fakturą stoi

24.04.2012
Fasada domu jest jego wizytówką. Wybierając sposób wykończenia elewacji, oprócz trwałości wybranego rozwiązania, liczymy się także z efektem wizualnym, który chcemy osiągnąć. Tynkowanie to ciągle jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony i zdobienia ścian zewnętrznych. Warto zatem przyjrzeć się z bliska możliwościom kształtowania ostatecznego efektu, jakie daje nam fakturowanie.

Chemia budowlana - Fasada fakturą stoi
Uzyskanie odpowiedniej faktury zależy od dwóch czynników: rodzaju i wielkości kruszywa zawartego w tynku oraz umiejętności fachowca, który wykonuje wzór. Fakturę drobnoziarnistą (piaskowiec) uzyskuje się stosując kruszywo nie większe niż 1,5 mm, popularne faktury nakrapiane (baranek) i rustykalne (kornik) wymagają użycia granulacji z zakresu 1,5 - 3 mm.
REKLAMA:


Dwa najczęściej spotykane rodzaje faktur to faktury rustykalne i nakrapiane. Te pierwsze dają efekt wyżłobienia, przypominający sieć kanalików tworzonych w drewnie przez owady, stąd popularna nazwa kornik. Faktury nakrapiane to inna nazwa popularnego baranka, który polega na różnorodnym rozmieszczeniu mniejszych lub większych wypukłości, dających powierzchnię o szerokim zakresie chropowatości.

Chemia budowlana - Fasada fakturą stoi
Jeśli chodzi o technikę wykonania, w zależności od rodzaju faktury powierzchnię tynku zaciera się (przy nakrapianej ruchami okrężnymi, przy rustykalnej ruchami dowolnymi: poziomymi, pionowymi lub okrężnymi) – zależnie od oczekiwanego efektu. Zacieranie jest również bardzo istotne dla trwałości wykończenia, ponieważ związki hydrofobowe zawarte w tynku uaktywniają się właśnie pod wpływem mechanicznego zatarcia. Ich funkcją jest zatrzymywanie wody na powierzchni tynku, dzięki czemu jest on odporny na zmywanie. Pamiętajmy jednak, by najpierw dokonać wyboru faktury, a dopiero później kupować materiały budowlane, ponieważ każdy tynk ma określony zakres możliwości fakturowania. Do wykonania poszczególnych wzorów faktury - nakrapianych i rustykalnych - można wykorzystać tynki mineralne Atlas Cermit SN, SN-MAL, MN i DR, tynki akrylowe Atlas Cermit N i R, tynki silikatowe Atlas Silkat N i R oraz tynki silikonowe Atlas Silkon N i R.

Kolejnym popularnym wzorem jest faktura piaskowca. Do wykonania tego drobnoziarnistego wykończenia, trzeba sięgnąć po tynk o granulacji do 1 mm, np. Atlas Cermit PS. W jego skład wchodzą m.in. wypełniacze kwarcowe i wapienne. Dzięki tak drobnemu kruszywu, faktura tynku doskonale imituje kamień. Tynk ten produkowany jest w kolorze białym.
Chemia budowlana - Fasada fakturą stoi
Dla miłośników kolorów ciekawą propozycją jest faktura mozaikowa (kamyczkowa). Tynk mozaikowy Atlas Deko M zawiera w swoim składzie barwione, okrągłe kruszywo kwarcowe wysokiej jakości, dzięki czemu warstwa, która się odsłania, stanowi unikatowy wzór i niepowtarzalną kompozycję kolorystyczną.

Z kolei dla osób ceniących klasyczne i szlachetne wzory odpowiednim wyborem będzie Atlas Deko Dim. Dzięki zastosowaniu łamanego kruszywa dolomitowego pozwala uzyskać efekt zbliżony do wzorów kamieni – marmurów czy piaskowców. Tynk ten idealnie komponuje się z naturalnymi materiałami budowlanymi i dodaje elewacji rys klasycznej elegancji.

Jak widać, w przypadku faktur również obowiązuje powiedzenie „do wyboru, do koloru”. W tak szerokiej ofercie tynków cienkowarstwowych na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla każdej fasady. A co najważniejsze, spójnego ze stylem całego budynku.
Chemia budowlana - Fasada fakturą stoi
Ekspert ATLAS: Piotr Idzikowski

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt