chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Okno z widokiem na pokój

Okno z widokiem na pokój

02.04.2009
Komunikacja to rzecz podstawowa, również w mieszkaniu. Wewnętrzne okno, wstawione między pokojem a kuchnią, znacznie ją usprawni, zaś w przypadku „ślepego” pomieszczenia – na przykład łazienki – zapewni mu oświetlenie.

Chemia budowlana - Okno z widokiem na pokój
Zanim zaczniemy planować jakiekolwiek zmiany, należy upewnić się, że ściana, w której chcemy wybić otwór, nie jest ścianą nośną. Jeżeli okaże się, że jest zwykłą ścianą działową o grubości ok. 16 cm (12 cm cegły plus tynk), możemy przystąpić do pracy. Najpierw należy zaplanować, w którym miejscu otwór ma być umiejscowiony. Jeżeli chcemy doświetlić ślepą łazienkę, z oczywistych powodów okno powinno znajdować się dość wysoko. Z kolei między pokojem a kuchnią powinno być na takiej wysokości, żeby można było podawać przez nie potrawy.
REKLAMA:


Pręty lub kątowniki
Zaczynamy od skucia tynku w miejscu, gdzie znajdować się ma górna krawędź otworu i sprawdzamy układ cegieł. Następnie, za pomocą szlifierki kątowej z odpowiednią tarczą, usuwamy spoinę murarską łączącą dwie warstwy cegieł. Szczelina, która powstanie w ten sposób, powinna być dłuższa o ok. 20 cm po obu stronach (na prawo i lewo) niż planowany otwór na okno. W pustą szczelinę należy wsunąć dwa lub trzy żebrowane pręty zbrojeniowe o średnicy 10-12 mm (ilość prętów zależy od grubości ściany). Jeżeli otwór ma być duży (ponad 2 m długości), można posłużyć się dwoma kątownikami, które montujemy po obu stronach szczeliny na tej samej wysokości. Kątowniki przed tynkowaniem obłożyć należy siatką zbrojącą. Zarówno pręty, jak i kątowniki podtrzymywać będą cegły, które znajdują się bezpośrednio nad nimi.
Kolejnym krokiem będzie wykucie cegieł do poziomu, jaki sobie zaplanowaliśmy. Teraz pozostaje tylko wykończyć ubytki, które zostały po naszych pracach. Są na to dwa sposoby.

Chemia budowlana - Okno z widokiem na pokój
Tradycyjnie
Pierwszy sposób, tradycyjny, to wypełnienie ubytków tynkiem cementowo-wapiennym, na przykład Zaprawą Tynkarską Atlas, która jest gotową suchą mieszanką, produkowaną na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Do tego celu można użyć również Gipsu Szpachlowego Doliny Nidy lub – do większych ubytków – tynku gipsowego Doliny Nidy. Wówczas należy jednak zabezpieczyć antykorozyjnie pręty lub kątowniki, by nie rdzewiały. Jeżeli po kuciu pozostały ubytki w cegłach, wstawiamy je na nowo, stosując do tego Zaprawę Murarską Atlas.
Ostateczne wykończenie otworu zapewni użycie gładzi Gipsar Uni lub Gipsar Pefekt.

Chemia budowlana - Okno z widokiem na pokój

Za pomocą płyty
Inną metodą, szybką i wygodną – chociaż nie w każdej sytuacji – jest zastosowanie płyty kartonowo-gipsowej. Można ją przykleić przy pomocy Gipsara Mocar T, najpierw jednak należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc oczyścić je z warstw mogących osłabić przyczepność kleju, jak kurz, brud, czy resztki farby. Aby zredukować chłonność podłoża, można zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt. Do obróbki płyty kartonowo-gipsowej, czyli do zaszpachlowania jej narożników, można użyć gładzi Gipsar Max.


Chemia budowlana - Okno z widokiem na pokój
Przemysław Szlagowski
Grupa Atlas


Z pozwoleniem czy bez?
Jeżeli planujemy wstawienie okna wewnętrznego w ścianie działowej, wówczas sprawa jest dość prosta, łatwa do wykonania i nie wymaga specjalnych zezwoleń, chociaż – jak każdy remont – należałoby to zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze ścianą nośną, wykonanie otworu jest również możliwe, ale będzie dużo bardziej skomplikowane. Należy pamiętać, że jest to ingerencja w konstrukcję budynku i jako taka wymaga projektu konstrukcyjnego i pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług fachowca.Fot. Atlas

www.chemiabudowlana.info
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt