chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Wszytko o cokołach

Wszytko o cokołach

02.04.2009
Cokół zabezpiecza dolną część ściany budynku przez zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Estetycznie wykończony pełni również funkcję dekoracyjną.

Chemia budowlana - Nałożenie tynku mozaikowego, nawet na wysokim cokole podpiwniczonego domu, nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga precyzji. Fot. ATLAS
Nałożenie tynku mozaikowego, nawet na wysokim cokole podpiwniczonego domu, nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga precyzji. Fot. ATLAS
Cokół to górna, wystająca ponad teren, część ściany fundamentowej budynku. Ma ona przeważnie wysokość 40-50 cm. Wyższe cokoły występują z reguły w domach podpiwniczonych, w których piwnica jest częściowo zagłębiona w gruncie. Cokół może być cofnięty lub wysunięty w stosunku do lica elewacji. W pierwszym przypadku, mocuje się tuż nad nim, na wysuniętej części elewacji, profil okapnikowy. Zapobiega on spływaniu wody deszczowej z elewacji na cokół. Przy ociepleniu domu styropianem lub wełną mineralną, używa się w tym celu listwy startowej lub wspomnianego wyżej profilu okapnikowego. W przypadku cokołu wysuniętego, należy zabezpieczyć jego wystającą część obróbką blacharską lub płytkami ceramicznymi. Zabezpieczenie powinno wystawać od 3 do 5 cm poza lico cokołu i być wykonane z 10-stopniowym spadkiem. Miejsce styku materiału ze ścianą warto uszczelnić masą silikonową.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Klinkier jest często wykorzystywaną okładziną cokołową. Fot. ATLAS
Klinkier jest często wykorzystywaną okładziną cokołową. Fot. ATLAS
Wczoraj i dziś
Dom musi mieć solidny fundament. Dawniej, zarówno do budowy fundamentu, jak i cokołu używano kamienia. Dziś, w przypadku ścian warstwowych, popularną metodą jest wymurowanie cokołu z bloczków betonowych, zaimpregnowanie go preparatem hydroizolacyjnym – na przykład Izohan Ekofolia Wysokociśnieniowa 2-składnikowa lub Atlas Woder S – a następnie przyklejenie na całej ścianie fundamentowej, wraz z cokołem, twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Zaizolują one cieplnie powierzchnię ściany, czyniąc ją odporną na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci i czynniki biologiczne.
Warstwę polistyrenu pokrywa się podwójną warstwą zbrojenia, zatapiając siatkę zbrojącą w zaprawie klejącej Atlas Stoper K-20 lub Atlas Hoter U. Tak przygotowany cokół można wykończyć na różne sposoby – okładziną klinkierową, terakotą, płytkami kamiennymi lub tynkiem mozaikowym.

Chemia budowlana - Obróbka blacharska chroni cokół wysunięty poza lico elewacji przed zawilgoceniem. Fot. ATLAS
Obróbka blacharska chroni cokół wysunięty poza lico elewacji przed zawilgoceniem. Fot. ATLAS
Chemia budowlana - Wszytko o cokołach


Tradycyjna płytka
Płytki cokołowe muszą być mrozoodporne. Podłoże przed ich położeniem należy odpowiednio przygotować. Powinno być ono mocne, równe, oczyszczone z brudu i kurzu oraz zagruntowane, na przykład emulsją Atlas Uni-Grunt. Nanosi się ją pędzlem lub wałkiem malarskim. Elewacyjne płytki ceramiczne należy przyklejać zaprawą klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, taką jak Atlas Plus. Jest ona mrozo- i wodoodporna. Po rozprowadzeniu pacą zębatą zaprawy na podłożu, podobnie nanosimy klej na płytkę i dokładnie ją dociskamy. Należy ograniczyć puste miejsca pomiędzy płytką a podłożem. Klej musi dokładnie wypełniać całą przestrzeń. Czas korygowania położenia płytki wynosi około 10 minut.
Po upływie 2-3 dni od przyklejania płytek, w zależności od warunków pogodowych, można przystąpić do wypełnienia pustych spoin Zaprawą do Fugowania Atlas Artis w odpowiednio dobranym kolorze. Do fugowania płytek klinkierowych można też użyć Zaprawy Murarskiej z Trasem do Klinkieru. Zawarty w niej tras – materiał pochodzenia wulkanicznego – ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na cokole. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia świeżej fugi.

Modny kamień
Do kamiennego wykańczania cokołów stosuje się najczęściej otoczaki, kamienie łupane lub płyty kamienne. Do wmurowania kamieni nadaje się tradycyjna Zaprawa Murarska Atlas. Wykonanie takiego cokołu jest pracochłonne, wymaga dobrania poszczególnych elementów tak, aby uzyskać możliwie jednakowe spoiny. Do przyklejenia płytek, wykonanych z marmurów naturalnych i syntetycznych lub innych kamieni naturalnych, warto użyć specjalistycznej zaprawy klejącej Atlas Plus Biały. Dzięki zawartemu w jej składzie białemu cementowi okładzina kamienna nie ulega przebarwieniu.

Popularna mozaika
Popularnym sposobem wykończenia cokołu jest pokrycie go dekoracyjnym tynkiem mozaikowym, na przykład Atlas Deko M. Wykonany na bazie żywicy akrylowej i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego, jest on trwały, odporny na zmywanie, ścieranie i uszkodzenia. Należy pamiętać, żeby przed nałożeniem tynku mozaikowego wykonać podkład z masy Atlas Cerplast, którego zadaniem jest wzmocnienie i zwiększenie przyczepności podłoża. Tynk Atlas Deko M należy nakładać w sposób ciągły, wygładzając w tym samym kierunku, aby nie były widoczne miejsca połączeń poszczególnych jego partii.
Powierzchnie tynkowane należy chronić przed nasłonecznieniem, działaniem wiatru i deszczu. Paleta barw Atlasa Deko M obejmuje 60 barwnych kompozycji, co umożliwia ciekawy dobór tynku do całości elewacji.


Chemia budowlana - Wszytko o cokołach
Michał Majchrowski
Grupa Atlas


Pod ochroną
Jeśli zewnętrzna warstwa cokołu została wykonana z kamienia, materiałów wapienno-piaskowych lub porowatych, warto zabezpieczyć ją przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Środkami temu służącymi są silikonowe preparaty hydrofobizujące Atlas Silstop i Atlas Arkol NX. Nie przepuszczają one wody z zewnątrz do podłoża, na które zostały naniesione, pozwalają natomiast wilgoci przenikać na zewnątrz. Atlas Silstop daje dodatkowo efekt nienasiąkliwości cokołu, co sprawia, że woda spływa po nim razem z zanieczyszczeniami. Preparaty te nanosi się na zabezpieczaną powierzchnię jedno- lub dwukrotnie za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Ze względu na zawartość rozpuszczalnika organicznego, Silstopu nie można stosować na ocieplone cokoły (możliwość rozpuszczenia się styropianu). W takich przypadkach warto użyć preparat Arkol NX.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.5)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt