chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Gładź to też tynk…

Gładź to też tynk…

19.10.2011
Gładzie gipsowe to produkty służące do końcowego wygładzania czy dekoracji ścian lub sufitów wewnątrz budynków.

Chemia budowlana - Gładź to też tynk…
W przepisach czy normach na próżno by jednak szukać wymagań i wytycznych dotyczących gładzi gipsowych czy w ogóle gładzi.
REKLAMA:


Według norm wszystkie produkty służące do wyrównywania, szpachlowania czy końcowego wygładzania ścian to po prostu tynki. Gładzie gipsowe spotykane na polskim rynku spełniają wymagania normy PN-EN 13279-1 której tytuł brzmi „Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe cześć 1: Wymagania i definicje”. W normie tej zawarte są wszystkie właściwości i wymagania, które dotyczą sypkich produktów opartych na spoiwie gipsowym, przeznaczonych do stosowania w budownictwie. W normie tej oprócz opisu wstępnie wymieszanych tynków gipsowych, stosowanych wewnątrz budynków, jako materiał wykończeniowy czy dekoracyjny, uwzględniono także spoiwa gipsowe, które mogą być stosowane bezpośrednio na budowie jak i do dalszej przeróbki w celu uzyskania innych wyrobów gipsowych (płyty gipsowe, płyty gipsowo – kartonowe, itp.).

Chemia budowlana - Gładź to też tynk…
W normie ani razu nie pada definicja gładzi, szpachli, masy szpachlowej, gipsu szpachlowego itd., wszystkie zawarte w normie definicje i wymagania dotyczą tynków.

Należy świadomie zdawać sobie sprawę, że wszystkie te spotykane na rynku nazwy produktów gipsowych, to nic innego jak ich nazwy własne nadane przez producentów.To głównie dla potrzeb klientów producenci chemii budowlanej wprowadzili na rynek kilka nazw, które funkcjonują, część z tych nazw pochodzi z norm, które obowiązywały dawniej i ponieważ przyjęły się one w języku wykonawców, to pomimo zmiany normy, funkcjonują nadal.

Gładź gipsowa, masa szpachlowa, gładź szpachlowa, szpachlówka gipsowa, tynk gipsowy cienkowarstwowy dotyczą tego samego produktu, który jest różnie nazywany przez wykonawców, i w zależności od marki także przez producentów.

Chemia budowlana - Gładź to też tynk…
Chociaż rynek chemii budowlanej oferuje klientowi coraz to inne, nowsze produkty, to jednak gładzie (tynki) gipsowe cały czas pozostają najbardziej popularną metodą wykańczania ścian wewnętrznych budynków.
Przeczytaj również: Szpachluj i gładź z Alpolem
Gips, jako spoiwo znany jest ludzkości już od starożytności. Spoiwo to ma wiele zalet, jedną z nich jest krótki czas wiązania i twardnienia - po 24 h spoiwo to uzyskuje około 40% swojej wytrzymałości maksymalnej. Ponadto gips posiada dobrą przyczepność do wielu materiałów budowlanych, ma też dobre oddziaływanie zdrowotne dzięki regulacji wilgoci - tworzy swojego rodzaju mikroklimat. Kolejną cechą produktów gipsowych jest minimalny skurcz wysychania, w spoiwach gipsowych nie występuje zjawisko skurczu podczas wysychania (tak częste przy stosowaniu produktów cementowych). Gips posiada również dobre właściwości cieplne, jest ognioodporny i czysty ekologicznie a do jego wytwarzania nie potrzeba dużych nakładów energetycznych (niskie temperatury wypalania). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że spoiwo to ma także pewne poważne ograniczenia. Gips jest spoiwem powietrznym i ma zdolność wiązania tylko na powietrzu, tak, więc nie jest odporny na działanie wilgoci, wody czy mrozu. Pod wpływem wody produkty gipsowe rozmiękają i tracą swoje właściwości. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tym, że wyroby gipsowe możemy stosować tylko i wyłącznie wewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych i nie mogą one być narażone na bezpośrednie działanie wody. Trzeba również zwrócić uwagę, że gips działa korozyjnie na stal, tak więc niezabezpieczone elementy stalowe należy zawsze zabezpieczyć antykorozyjnie, jeśli będą one miały bezpośredni kontakt z produktami gipsowymi.

Chemia budowlana - Gładź to też tynk…
Do niedawna wykonawcą (tynkarzom) znane było głównie maszynowe wykonywanie grubowarstwowych tynków gipsowych. Od jakiegoś czasu możemy obserwować wzrost zainteresowania maszynowym nakładaniem gładzi (zarówno gipsowych, polimerowych czy cementowych) czy jak powinniśmy napisać zgodnie z definicjami zawartymi w normie, maszynowym wykonywaniem tynków gipsowych cienkowarstwowych. Jest to metoda coraz częściej spotykana, szczególnie na dużych inwestycjach gdzie mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, które w krótkim czasie mają zostać wykończone. Dobór odpowiednich urządzeń w połączeniu z nowoczesnymi produktami chemii budowlanej stanowi dla inwestora korzystną, zarówno pod względem czasowym jak i w dłuższej perspektywie także finansowym, alternatywę wykonywania prac wykończeniowych. Dlatego producenci produktów do wygładzania powierzchni, tacy jak CEDAT, udoskonalili swoje wyroby, aby te jeszcze lepiej sprawdzały się podczas nakładania maszynowego (nie wszystkie spotykane na polskim rynku gładzie gipsowe nadają się do nakładania maszynowego).

Dzięki produktom takim jak CEKOL C-45 możliwa jest do uzyskania biała, równa gładka i łatwa do pomalowania powierzchnia. Ulepszona receptura gładzi CEKOL C-45 ułatwia jej mechaniczne wykonywanie.
Chemia budowlana - Gładź to też tynk…
Zazwyczaj stosuje się ją w grubości warstwy 1 – 5 mm. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie powierzchni ściany czy sufitu przed malowaniem, tapetowaniem itp. Można również oprócz powierzchni gładkich nadać jej różnego rodzaju kształty czy tekstury o charakterze dekoracyjnym. Parametry pracy tej gładzi (konsystencja plastyczność itd.) pozawalają na łatwe nadawanie jej różnego rodzaju dekoracyjnych faktur za pomocą wałków, pac, pędzli itp. Po wyschnięciu gładź nadaje się do malowania dowolną techniką malarską.

mgr inż. Kamil Wiśniewski
Ekspert marki Cekol

Autor: Cedat - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt