chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

13.05.2009
Energooszczędność to dziś bardzo ważny temat w dyskusjach na najwyższych szczeblach. Dyrektywy mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zostają wprowadzane w kolejnych krajach. Również w Polsce coraz częściej mówi się o wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych żarówek czy paszporcie energetycznym dla domów.

Chemia budowlana - Dom energooszczędny
Z dniem 1 września 2009 roku znikną ze sklepowych półek, między innymi, tradycyjne żarówki o mocy większej niż 80 W. A do końca 2016 roku wszystkie żarówki, które zużywają dużo energii elektrycznej. Od stycznia 2009 roku zaś w Polsce obowiązuje świadectwo energetyczne, czyli dokument mówiący o zużyciu energii przez budynki
i mieszkania, które będą sprzedawane lub wynajmowane. Utworzono siedem klas energetycznych od A do G.
W klasie A znajdą się budynki czy też mieszkania najbardziej energooszczędne. W klasie
G zaś te nieruchomości, których użytkowanie wiąże się z największym zapotrzebowaniem na energię. Łatwo więc będzie przyszłym kupującym obliczyć, jak drogi w eksploatacji jest dany budynek. Dyrektywa ta ma także przyczynić się do oszczędzania energii. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na budowę domu czy kupno mieszkania, warto przyjrzeć się energooszczędnym rozwiązaniom, które stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie bardziej dostępne i coraz tańsze. Dzięki nim łatwiej będzie w przyszłości sprzedać dom lub wyznając mieszkanie, a także przyczynić się do ochrony środowiska.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Dom energooszczędny
Podstawy domu energooszczędnego
Aby dom mógł być określany mianem energooszczędnego musi spełnić kilka podstawowych warunków. Już na etapie projektu muszą być uwzględnione wszystkie rozwiązania charakterystyczne dla takiego budownictwa. Po pierwsze jego bryła powinna być jak najbardziej zwarta. Także na etapie projektu trzeba zaplanować energooszczędne systemy ogrzewania i wymiany powietrza, np. wentylację z odzyskiem ciepła. Urządzenie to podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Dzięki temu zapewnia prawidłową wymianę powietrza, przy minimalnych stratach energii. Dodatkowo, może ono być także wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze i uwalniają dom od alergenów. Następnie trzeba znaleźć odpowiednią działkę, taką która umożliwi prawidłowe usytuowanie budynku, np. skierowanie okien w stronę południową, tak aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Po stronie północnej można w ogóle z nich zrezygnować i zaplanować tam pomieszczenia, w których może panować niższa temperatura (garderoba, schowek, garaż) niż w pokoju dziennym czy sypialni.

Ściany i strop (stropodach) w takim budownictwie trzeba ocieplić materiałami wysokiej jakości o odpowiedniej grubości. Jednak najtrudniejsze jest wyeliminowanie mostków termicznych, powstających w miejscach połączenia ściany z np. oknami, drzwiami zewnętrznymi czy balkonem, narażonych na znaczną utratę ciepła. Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnią, dlatego powinniśmy poświecić sporo uwagi ich montażowi. Po pierwsze należy prawidłowo umieścić ramę okna w przekroju otworu ściany. Następnie trzeba precyzyjnie wypełnić szczelinę pomiędzy ramą okna a otworem ściennym za pomocą pianki poliuretanowej wysokiej jakości np. pianką poliuretanową Soudafoam Gun Low Expansion firmy Soudal oraz zabezpieczyć ją w myśl zasady - „strona wewnętrzna okna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna”. Izolacja okna od wewnątrz zapewni ochronę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza domu do warstwy izolacji okna. Może być ona wykonana za pomocą taśmy paroszczelnej np. Soudal Folienband Inside lub sznura dylatacyjnego i silikonu neutralnego np. Soudal Silirub. Od zewnątrz należy użyć folii paroprzepuszczalnej np. Soudal Folienband Outside lub taśmy rozprężnej np. Soudal Soudaband Acryl, która zwiększając swój rozmiar dopasuje się do nierównych powierzchni ściany. Oba produkty zabezpieczają piankę poliuretanową przed opadami i promieniami UV. Warstwa ta umożliwia jednocześnie wyjście pary wodnej na zewnątrz, która ewentualnie mogłaby gromadzić się w warstwie izolacji okna. Taki montaż zapewni długotrwałą niezmienną w czasie izolację termiczną tego detalu budowlanego bez strat ciepła.

Warto także wziąć pod uwagę kolektory słoneczne, które będą produkować niezbędna do funkcjonowania domu energię. Uzupełnieniem całości są energooszczędne sprzęty AGD i RTV. Najmniej energii zużywają te z klasy A, coraz częściej można także spotkać wyjątkowo oszczędna klasę A++.

Energooszczędne domy to trend, który w niedalekiej przyszłości stanie się prawdopodobnie codziennością. Tylko takie obiekty będą mogły bowiem funkcjonować w obliczu kurczących się zapasów surowców naturalnych.

Produkty SWS:
pianka Soudafoam Low Expansion 750 ml: ok. 29 zł
taśma Sudaband Acryl: ok. 2 zł/mb (do szczelin o szerokości do 5mm)
folia paraizolacyjna Folienband Inside: ok. 7 zł/mb (dla szczelin o szerokości do 50mm)
folia paraizolacyjna Folienband Outsider: ok. 7 zł/mb (dla szczelin o szerokości do 50mm)
silikony 310 ml: ok. 16-17 zł
wszystkie ceny brutto

Autor: Soudal - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt