chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Zaprawy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » zaprawy » Zasady wymiany okna

Zasady wymiany okna

28.07.2010
Reguły, jakie obowiązują przy wymianie okien, są proste. Oto, pokrótce, o czym warto pamiętać i na co należy zwrócić uwagę:

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock


REKLAMA:



Po zdjęciu starego skrzydła okiennego demontuje się z otworu futrynę – najczęściej przy pomocy przecinaka i młotka lub wycina się ją mechanicznie wyrzynarką brzeszczotową. Należy to robić tak, aby zbytnio nie uszkodzić muru. Następnie oczyszcza się ościeże z resztek tynku i kurzu, a ewentualne ubytki, po zagruntowaniu odpowiednim preparatem, uzupełnia zaprawą tynkarską W tak przygotowany otwór wstawia się nowy ramiak (zgodnie z zaleceniami producenta), korygując jego położenie drewnianymi klinikami. Ramiak mocuje się do muru dyblami (przewiercając otwory w ościeżnicy) lub za pomocą uchwytów z metalowych kotew. Elementy mocujące rozmieszcza się w odległości 15-25 cm od każdego naroża lub słupka. Odstępy między nimi, po obwodzie ramy, nie powinny być większe niż 70 cm dla okien z tworzyw sztucznych i 80 cm dla okien drewnianych.

Chemia budowlana - Wymiana okien efektywnie poprawia komfort cieplny mieszkania. Przed rozpoczęciem wykonywania prac, dobrze jest zabezpieczyć okna folią ochronną. Fot. ATLAS
Wymiana okien efektywnie poprawia komfort cieplny mieszkania. Przed rozpoczęciem wykonywania prac, dobrze jest zabezpieczyć okna folią ochronną. Fot. ATLAS
Chemia budowlana - Zamontowany narożnik zabezpiecza nam naroże okna przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie eksploatacji. Fot. ATLAS
Zamontowany narożnik zabezpiecza nam naroże okna przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie eksploatacji. Fot. ATLAS


Wszystkie szczeliny między ramiakiem a ościeżem wypełnia się następnie pianką montażową. Najlepsza do tego celu jest pianka niskorozprężna. Podczas montażu powinno stosować się odpowiednie rozpórki, zapewniające utrzymanie ościeży w odpowiednim położeniu. Kiedy pianka zastygnie, kliniki wyjmuje się, a powstałe po nich pustki wypełnia pianką. Utwardzi się ona po kilku godzinach i okno będzie praktycznie gotowe do użytkowania. Dla lepszej izolacyjności cieplnej można zastosować specjalne fartuchy, które układa się w szczelinie ościeżnicy, delikatnie wywijając krawędź na ramiak okna.

Przy montażu parapetów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, dobrze jest styk ramiaka okna z parapetem uszczelnić i zdylatować trwale elastycznym materiałem, np. silikonem sanitarnym Atlas Silton S.

Chemia budowlana - Na przygotowane płaszczyzny ościeży nakładamy pacą stalową masę z tynku lub gładzi, wyrównując ją odpowiednimi narzędziami. Fot. ATLAS
Na przygotowane płaszczyzny ościeży nakładamy pacą stalową masę z tynku lub gładzi, wyrównując ją odpowiednimi narzędziami. Fot. ATLAS

Wokół okna


Osadzenie okna to zasadniczy etap pracy, ale nie jej koniec. Teraz trzeba zająć się stroną estetyczną i wykończyć ościeża, uzupełniając ubytki w warstwie tynku, naruszonej podczas demontażu. Najpierw należy właściwie przygotować podłoże. Skuć resztki starego tynku, oczyścić powierzchnię szczotką i zagruntować preparatem Atlas Uni-Grunt, Atlas Uni-Grunt Plus lub Euro-Grunt (w zależności od podłoża). Niektóre zaprawy, np. Zaprawa Szpachlowa Atlas Rekord, o specjalnych mikrowłóknach, wzmacniających strukturę wykonanego tynku, wymagają zwiększonej przyczepności, a więc odpowiednio „chropawego” podłoża. Przed ich nałożeniem warto użyć gotowej podkładowej masy tynkarskiej, np. Atlas Cerplast. Rozprowadzona przy pomocy wałka lub pędzla, wyschnie po około 4-6 godzinach.

Zastosowanie gotowych narożników siateczkowych, metalowych bądź z tworzywa sztucznego, nie tylko zabezpieczy naroża przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie eksploatacji, ale i pozwoli uzyskać estetycznie wykonane naroże o idealnym kącie. Do przyklejenia narożników posłuży Gipsar Max lub – jeśli zależy nam na krótkim czasie wiązania – Atlas Monter (czas wiązania, ok. 15 min). W miejscach ewentualnych spękań ościeży można dodatkowo wtopić specjalną siatkę wzmacniającą.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Uzupełnienie ubytków i tynkowanie


Zarówno do uzupełnienia ubytków, jak i osadzenia narożników przydatna będzie Zaprawa Tynkarska Atlas, Drobnokruszywowa Zaprawa Tynkarska Atlas lub wspomniana już Zaprawa Szpachlowa Atlas Rekord. Są to gotowe mrozoodporne suche mieszanki, które nadają się też do uzupełniania ubytków po zewnętrznej stronie okna. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie prace zewnętrzne wymagają minimalnej temperatury +5°C. Zaprawy przygotowuje się zgodnie z zaleceniami, umieszczonymi na opakowaniu. Gotową masę narzuca się kielnią murarską na przygotowane płaszczyzny ościeży i wyrównuje krótką łatą trapezową, a dalej szpachlą długą (tzw. piórem). Po stwardnieniu zwilża się wodą przy pomocy pędzla i „gąbkuje”, a potem ostatecznie wyrównuje, znowu piórem.

Do uzupełnienia większych ubytków można też zastosować Ręczny Tynk Gipsowy Tynkar Doliny Nidy. Dotyczy to jednak wyłącznie prac od strony wnętrza, gdyż wyroby gipsowe nie są odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Okno, osadzone zgodnie ze sztuką budowlaną, z estetycznie wykończonymi ościeżami, powinno cieszyć oko inwestora wiele lat.

Chemia budowlana - Zasady wymiany okna
EKSPERT RADZI
Tomasz Wojtynek GRUPA ATLAS


Ostateczny szlif


O ile zapewniono odpowiednią wentylację, już po kilku dniach można uzupełnioną i otynkowaną powierzchnię pomalować. Farbę można położyć bezpośrednio na zaprawę tynkarską. Można też wcześniej zaprawę tę wyrównać wybraną gładzią szpachlową – na przykład Gipsar Uni z dodatkiem wzmacniających polimerów, Gipsar Max lub Gipsar Perfekt. Masy te nadają się wyłącznie do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Od zewnątrz posłuży do tego Zaprawa Szpachlowa Atlas Rekord.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Zaprawy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt