chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

POWERTHERM Tynk akrylowy

Tynk akrylowy - struktura pełna (baranek)

  właściwości  

POWERTHERM Tynk akrylowy jest fabrycznie przygotowaną, gotową do użycia akrylową masą tynkarską, na bazie wodnej dyspersji żywicy syntetycznej, wypełniaczy mineralnych oraz dodatków uszlachetniających np. wydłużających czas otwarty masy, włókien, dzięki czemu uzyskano doskonałą urabialność, łatwość nakładania i wyprowadzania faktury tynku.
- szeroka paleta kolorów pastelowych i intensywnych;
- wysoka trwałość kolorów;
- wydajny i łatwy w aplikacji;
- odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki atmosferyczne;
- o zwiększonej odporności na porost glonów i grzybów – formuła BIO-STOP;
- umożliwia uzyskanie optymalnej struktury ziarnowej elewacji;
- wzmacniany siloxanami

  zastosowanie  

POWERTHERM Tynk akrylowy służy do wykonywania dekoracyjnych wypraw tynkarskich na zewnątrz i wewnątrz budynków na podłożach mineralnych i innych, nie wyłączając podłoży nienasiąkliwych np. pokrytych farbami olejnymi, płytkami ceramicznymi itp. pod warunkiem zastosowania specjalnego mostka sczepnego RENOVASTICK, oraz jako zewnętrzna warstwa dekoracyjno-ochronna, przy wykonywaniu dociepleń budynków w systemie dociepleń POWERTHERM na styropianie.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Podłoże powinno być stabilne, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność tynku, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farb olejnych i emulsyjnych. Stare powłoki malarskie i tynkarskie o niedostatecznej przyczepności należy usunąć. Nierówności i ubytki należy wypełnić odpowiednią zaprawą wyrównującą. W przypadku potrzeby pokrycia tynkiem podłoży krytycznych (szkło,ceramika szkliwiona,farby olejne itp.,należy zastosować szpachlowanie masą RENOVASTICK. Przed przystąpieniem do nakładania tynku akrylowego w każdym przypadku powierzchnię zagruntować podkładem tynkarskim POWERTHERM Grunt podtynkowy. Kolor podkładu tynkarskiego należy dobrać do koloru wykonywanej wyprawy. W przypadku nakładania akrylowej masy tynkarskiej na nowo wykonanych podłożach mineralnych należy zachować okres sezonowania: - dla nowych tynków cementowych min. 1 tydzień na każdy cm grubości; - dla ścian betonowych co najmniej 4 tygodnie. Przed zastosowaniem akrylowej masy tynkarskiej w systemie ociepleń POWERTHERM należy wykonać warstwy podkładowe jak przewiduje system i akrylową masę tynkarską należy nakładać na powierzchnię dopiero po całkowitym wyschnięciu warstwy zbrojonej (ok. 3 dni w temperaturze +20ºC i wilgotności 55%) i podkładu tynkarskiego (ok. 12h).
Przygotowanie produktu:
POWERTHERM Tynk akrylowy dostarczany jest w postaci gotowego do użycia produktu. Nie wolno mieszać go z innymi materiałami. Przed użyciem zawartość opakowania wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym w celu wyrównania konsystencji i rozkładu kruszywa strukturalnego w masie.

Sposób nakładania:
Tynk akrylowy nakładać na zagruntowane podłoże cienką warstwą przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej na grubość ziarna. W celu uzyskania jednorodnej struktury tynku na całej powierzchni nadmiar tzw. mleczka należy ściągać pacą i zrzucać do odrębnego pojemnika, zrzucanie nadmiaru mleczka do używanego w trakcie nakładania pojemnika z tynkiem powoduje rozrzedzenie tynku i może zmienić jego strukturę ziarnową. Następnie pacą plastikową wyprowadzić fakturę, zacierając nałożoną masę ruchami kolistymi (faktura pełna „baranek”). Należy przestrzegać zasady zacierania ruchami pacy w jednym kierunku przez wszystkich zacierających na ścianie. Prace tynkarskie na jednej wyodrębnionej powierzchni należy prowadzić w jednym cyklu technologicznym, materiałem z jednej partii produkcyjnej, metodą „mokre na mokre” nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed nałożeniem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce łączenia mogą być widoczne. Przy dużych powierzchniach, wtedy gdy niemożliwe jest prowadzenie prac w sposób ciągły, elewację należy podzielić na mniejsze fragmenty z wykorzystaniem naturalnych podziałów (za rynnami, krawędzie zewnętrzne, wewnętrzne itp.) Odcięcia wykonywać przy użyciu taśmy samoprzylepnej. Taśmę przykleić wzdłuż wyznaczonej na podłożu linii, nałożyć tynk i nadać mu fakturę. Następnie taśmę oderwać wraz z resztkami świeżego tynku. Czas pracy pomiędzy nałożeniem tynku akrylowego a jego zatarciem zależy od chłonności podłoża, temperatury otoczenia. W okresie upałów optymalne warunki do nakładania tynku panują wczesnym rankiem i późnym popołudniem. W czasie tynkowania należy utrzymywać jednakową konsystencję masy poprzez jej mieszanie kielnią przed nałożeniem na pacę.

Wysychanie:
Czas wysychania tynku akrylowego w temperaturze +20ºC i wilgotności 55% wynosi ok. 10 godzin. Całkowite utwardzenie wyprawy tynkarskiej następuje po ok. 48 godzinach. W niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności czas wysychania tynku wydłuży się. W tym czasie należy chronić ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (opady, niska temperatura).

Wskazówki wykonawcze:
Podczas nanoszenia i wysychania akrylowej masy tynkarskiej powinna panować bezdeszczowa pogoda z temperaturą powietrza od +5°C do +30°C. Nie powinno się wykonywać prac na powierzchniach bezpośrednio nasłonecznionych, przy silnym wietrze i przy dużej wilgotności powietrza. Tynkowaną powierzchnię należy chronić w trakcie pracy i wysychania przed bezpośrednim, mocnym nasłonecznieniem i deszczem. Zaleca się stosowanie siatek ochronnych i plandek budowlanych. Bezzwłocznie po wykonaniu prac tynkarskich i założeniu orynnowania należy zdemontować rusztowania, albo pomosty w celu wyeliminowania możliwości zabrudzenia tynku np. podczas deszczu. Na jedną powierzchnie zaleca się nakładać tynk akrylowy z tej samej partii produkcyjnej w celu uniknięcia różnic w odcieniu koloru. Na systemy dociepleń nie zaleca się stosować ciemnych kolorów tzn takich dla których współczynnik odbicia światła Y jest mniejszy niż 20%. Udział tynków w takich kolorach nie powinien przekraczać 10% powierzchni elewacji.
Bazowy środek wiążący: dyspersja akrylowa;
Pigmenty: odporne na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne nieorganiczne i organiczne pigmenty barwne;
Kolory: biały oraz kolory wg wzornika SKAŁA BLACK lub dostarczonego wzoru;
Stopień połysku: matowy;
Rozcieńczalnik: woda;
Średnie zużycie:
Tynk akrylowy SKAŁA TAB (baranek)

1,0 mm: ok. 1,8 kg/m2
1,5 mm: ok. 2,3 kg/m2
2,0 mm: ok. 3,0 kg/m2
3,0 mm: ok. 4,5kg/m2
Temperatura stosowania: od +5°C do +30°C;
Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt