chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Tynk maszynowy wapienny cienkowarstwowy lekki biały

  właściwości  

Do maszynowego wykonywania białych, cienkowarstwowych, wewnętrznych wypraw tynkarskich o powierzchni kategorii III i wytrzymałości na ściskanie kategorii CS I, na ścianach i sufitach niezależnie od wilgotności pomieszczeń. Szczególnie zalecany jako wierzchnia warstwa tynków wielowarstwowych. Stanowi bardzo dobry podkład pod farby i inne warstwy dekoracyjne. Szczególnie polecany do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach sanitarnych ze względu na odporność na zagrzybianie. Zalecana grubość warstwy tynku: od 2 do 6 mm. Tynk można narzucać również ręcznie. Uziarnienie do 0,4 mm.

  zastosowanie  

Tynki podkładowe, ściany i stropy z betonu prefabrykowanego i szalunków systemowych oraz ściany z bloczków silikatowych i z betonu komórkowego wymurowane na cienką spoinę.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

1 kg,
opak. worek 30 kg.
Podłoże z betonu prefabrykowanego i szalunków systemowych musi być równe, suche, czyste i nośne oraz wolne od zanieczyszczeń pylastych i tłustych plam. Aby stworzyć warstwę sczepną należy je pomalować gruntem ALPOL AG 702. Stare i mocne tynki oczyścić z warstw malarskich, szczeliny poszerzyć, ubytki i nierówności uzupełnić zaprawą szybkowiążącą ALPOL AZ 130 lub wyrównawczą ALPOL AZ 135. Przy nakładaniu tynku ALPOL AT 304 na podłoża ze świeżych tynków cementowo-wapiennych, np. ALPOL AT 300, ALPOL AT 301, ALPOL AT 303 należy zachować przerwę technologiczną minimum 7 dni na każdy centymetr grubości tynku. Następnie podłoże pomalować gruntem ALPOL AG 702 lub obficie zmoczyć wodą. Ściany z betonu komórkowego oraz z cegieł i bloczków silikatowych nie wymagają wcześniejszego zagruntowania, jak również wykonania obrzutki wstępnej. Przed narzuceniem tynku należy je obficie zmoczyć wodą. Miejsca narażone na powstawanie rys, na przykład sąsiadujące z sobą różne materiały konstrukcyjne, naroża otworów budowlanych itp. należy wzmocnić siatką zbrojącą z włókna szklanego o oczkach 10 mm, zatapiając ją w zaprawie szybkowiążącej ALPOL AZ 130 lub wyrównawczej ALPOL AZ 135.
Tynk narzucać agregatem tynkarskim na całe podłoże przewidziane do obrobienia w ciągu jednego cyklu roboczego. Obróbkę tynku należy wykonać w dwóch etapach. W pierwszym etapie tynk nanieść na podłoże, ściągnąć łatą typu H, uzupełnić ewentualne ubytki i wyrównać całą powierzchnię. Tak obrobioną powierzchnię pozostawić do wstępnego związania na czas około 2÷6 godzin (w zależności od chłonności podłoża, warunków atmosferycznych i grubości warstwy tynku). Prace można wznowić w momencie, kiedy powierzchnia tynku będzie na tyle związana, że przy dalszej obróbce łatą następować będzie „osypywanie” tynku i nie będzie efektu „wyrywania” z powierzchni zbyt świeżego materiału. Zbyt późne wznowienie robót spowoduje, że tynk będzie za mocno związany, co utrudni jego obróbkę, zwiększy nakład pracy i może uniemożliwić prawidłowe wykończenie. W drugim etapie całą powierzchnię dokładnie wyrównać, ścinając nadmiar tynku za pomocą łaty trapezowej. Następnie wyrównaną powierzchnię zrosić wodą i zatrzeć pacą styropianową. W celu uzyskania drobnej faktury tynk obrabiać suchą pacą z drobną, miękką gąbką lub z filcem. Idealnie gładką i równą powierzchnię uzyskuje się stosując zacieraczki mechaniczne.
Narzędzia
Agregat tynkarski, zacieraczka mechaniczna, pace i łaty tynkarskie, kielnia, poziomica, pojemnik na zaprawę.

Warunki wykonania
Prace wykonywać przy temperaturze otoczenia od +5°C do +25°C. Nie dodawać innych substancji. Świeży tynk chronić przed nadmiernym przesuszeniem i zawilgoceniem. Nie stosować nagrzewnic elektrycznych (ryzyko wystąpienia rys skurczowych) ani gazowych (skurcz i procesy karbonatyzacji).

Przechowywanie
W oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach i suchych pomieszczeniach – 12 miesięcy od daty produkcji. Chronić przed zawilgoceniem w czasie transportu i składowania.Dane techniczne i informacje o sposobie stosowania podane są dla temperatury (20±2)°C i wilgotności względnej (65±5)%. W innych warunkach czas zużycia może ulec zmianie. Produkt działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Należy stosować odpowiednie środki ochrony oczu, dróg oddechowych i skóry. Po wymieszaniu z wodą daje odczyn alkaliczny. W razie zabrudzenia oczu należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem. Chronić przed dziećmi. Świeże zabrudzenia czyścić wodą, a stwardniałe czyścikiem ALPOL AI 770. Producent nie odpowiada za szkody wynikłe z nieumiejętnego lub niezgodnego z przeznaczeniem użycia wyrobu.

Zalecenia ogólne
Prace tynkarskie prowadzić zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, normami i przepisami BHP.
Skład: mieszanina białego cementu, wapna i piasku oraz dodatków mineralnych i domieszek
Gęstość nasypowa: ok. 1,3 kg/dm³
Właściwa ilość wody*: ok. 8 dm³/30 kg, ok. 0,27 dm³/kg
Czas zużycia: ok. 1 godz.
Czas przerwy w tłoczeniu świeżego tynku: do 30 min.
Przyczepność: ≥ 0,25 MPa
Reakcja na ogień: klasa A1
Zawartość chlorków: ≤ 0,1 % Cl
Uziarnienie: do 0,4 mm
Zużycie: ok. 1 kg/m²/mm

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt