chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Knauf Marmorit RP 240

Tynk mineralny

  właściwości  

Knauf Marmorit RP 240 Tynk mineralny jest starannie dobraną mieszaniną białego cementu, wapna hydratyzowanego, kruszyw marmurowych, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów. Opracowane receptury są poparte wieloletnimi doświadczeniami w laboratoriach badawczych firmy Knauf Bauprodukte i Marmorit.

Charakteryzuje się następującymi właściwościami:
- długi czas obróbki,
- dobra przyczepność,
- hydrofobowy,
- paroprzepuszczalny,
- dostępny w 275 kolorach oraz biały,
- do nakładania ręcznego lub maszynowego,
- do wnętrz i na zewnątrz.

  zastosowanie  

Wysoko wartościowa, zaprawa cienkowarstwowa, jakościowo kontrolowana, do wykonywania wypraw tynkarskich. Do stosowania na podłożach betonowych, tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych, płytach gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych oraz tynkach gipsowych. Szczególnie zalecana do stosowania jako wyprawa elewacyjna w bezspoinowych systemach ocieplenia ścian zewnętrznych budynków Knauf Thermo i Knauf Thermo-W, z wykorzystaniem płyt styropianowych lub fasadowych płyt z wełny mineralnej.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
Worki 25 kg - Paleta 1050 kg - 42 szt.

Składowanie:
Do 12 miesięcy od daty produkcji, przy składowaniu na paletach, w suchych warunkach i w oryginalnych, nie uszkodzonych opakowaniach
Knauf Marmorit RP 240 Tynk minetralny należy stosować na nośne, zwarte, suche, mocne, czyste i wolne od kurzu i pyłu oraz innych środków zapobiegających przyleganiu (np. olej, klej do tapet, bitumy itp.) podłoża:
- płyty gipsowo-kartonowe (tylko wewnątrz budynków) zagruntowane Knauf Podkładem pod tynki super-szczelnym (Knauf Putzgrund)
- mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie (tylko wewnątrz budynków) przeszlifowane papierem ściernym,
- odpylone oraz zagruntowane Knauf Podkładem pod tynki (Knauf Putzgrund) w odpowiednim kolorze,
- warstwy zbrojone siatką z włókna szklanego , wykonane Knauf Klejem zbrojonym z włóknem (wiek powyżej 3 dni), zagruntowane Knauf Podkładem pod tynki (Knauf Putzgrund) w odpowiednim kolorze,
- gipsowe (tylko wewnątrz budynków wilgotność <1%) ? zagruntowane Środkiem głęboko gruntującym(Knauf Tiefengrunt) a następnie Knauf Podkładem pod tynki (Knauf Putzgrund) w odpowiednim kolorze,
- beton, tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne (wiek powyżej 28 dni, wilgotność ≤4%) zagruntowane Knauf Podkładem pod tynki (Knauf Putzgrund) w odpowiednim kolorze.
Zarabianie zaprawy
Ręcznie:

Opakowanie 25 kg Knauf Marmorit RP 240 Tynku mineralnego białego lub w kolorze rozmieszać w około 6,8 l czystej wody aż do uzyskania jednolitej masy. Po ok. 15 min. wymieszać ponownie. Czas mieszania każdej partii musi być taki sam i nie dłuższy niż 5 minut. Za każdym razem należy przygotować tyle zaprawy, ile potrzeba na cały planowany obszar roboczy w celu otrzymania jednolitości struktury i koloru.

Maszynowe:
Tynk nakładać za pomocą agregatu tynkarskiego np. PFT G 4 (zielony ślimak podający D4-3 z połową wydajności lub D4-3 Super z połową wydajności, wąż o średnicy 25 mm, maksymalna długość podawania zaprawy - 30 m). Dodatkowo zalecane jest zastosowanie mieszadła. Dozowanie wody nastawić na ok. 300 l/h. Następnie ustawić plastyczną ale nie za rzadką konsystencję zaprawy.

Nanoszenie zaprawy
Tynk nałożyć na podłoże za pomocą pacy ze stali nierdzewnej na grubość ziarna i nadać strukturę za pomocą pacy z tworzywa sztucznego. Nie obrabiać ponownie wcześniej nałożonej zaprawy. Stykające się powierzchnie ścian tynkować w miarę możliwości w ten sam dzień w celu uniknięcia różnic z powodu wpływów warunków atmosferycznych.

WSKAZÓWKI UZUPEŁNIAJĄCE
- nie przerabiać przy temperaturze poniżej + 8°C i powyżej 20°C (dotyczy temperatury powietrza i podłoża),
- nie mieszać z innymi zaprawami,
- narzędzia pracy po użyciu natychmiast umyć wodą,
- w trakcie pełnego wiązania (twardnięcia tynku) temperatura otoczenia nie może spaść poniżej +8°C,
- poprzez zmiany konsystencji oraz wpływy warunków atmosferycznych mogą powstać odchylenia barwy, zróżnicowana wytrzymałość, połysk oraz wykwity z węglanu wapnia (białawy, proszkowaty osad),
- obowiązkowe wyrównanie barwy (egalizacja) jest możliwe poprzez zastosowanie Knauf Farby silikonowej,
- w przypadku tynków barwionych należy stosować Knauf podkład pod tynki (Knauf Putzgrund) zabarwiony w kolorze odpowiadającym barwie tynku.
UWAGI
Prace należy wykonywać w suchych warunkach, przy temperaturze powietrza i podłoża od +8°C do +20°C. Wszelkie dane odnoszą się do temperatury +20°C i wilgotności względnej powietrza 60%. W innych warunkach należy uwzględnić szybsze lub wolniejsze twardnienie materiału.
Knauf Tynk mineralny Marmorit RP 240 ma właściwości drażniące, a zawartość cementu powoduje, że po wymieszaniu z wodą wyrób ma odczyn alkaliczny. W związku z tym należy chronić skórę i oczy. W przypadku kontaktu materiału z oczami, płukać je obficie wodą i zasięgnąć porady lekarza. Wyrób przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zawartość chromu VI w uwodnionej formie - poniżej 2 ppm w przeliczeniu na ogólną suchą masę produktu w okresie ważności wyrobu.

ZALECENIA
Nie należy nakładać tynku na ściany silnie nasłonecznione, a wykonaną wyprawę tynkarską chronić przed opadami deszczu oraz chronić przed zbyt szybkim wysychaniem przez minimum 24 godziny, a w warunkach dużej wilgotności powietrza i niskich temperatur do 3 dni.
Unikać prac montażowych i tynkarskich przy silnym wietrze, który może powodować zbyt szybkie odparowanie wody z wyprawy. Utrudnione jest wtedy zacieranie oraz pojawiają się rysy na powierzchni tynku.
Unikać nakładania przy dużej wilgotności powietrza (opady lub zamglenia) i nie nakładać na podłoża zawilgocone.
Zaleca się stosowanie osłon na rusztowaniach.
Malowanie Knauf farbą silikonową możliwe jest nie wcześniej niż po 7 dniach od nałożenia tynku.
Tynki białe malowane na kolor wymagają przynajmniej dwukrotnego malowania.
Niniejsza karta techniczna określa zakres stosowania materiału i zalecany sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Oprócz podanych zaleceń prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami BHP. Producent gwarantuje jakość wyrobu, natomiast nie ma wpływu na warunki i sposób jego użycia. W przypadku wątpliwości należy wykonać własne próby stosowania.
Gęstość nasypowa:
RP 240 2mm - ok. 1,4 kg/dm³
RP 240 3mm - ok. 1,5 kg/dm³
Proporcje woda/proszek:
- ręcznie ok. 6,8 litra wody/25kg proszku
- maszynowo ok. 300l/h wody/połowa wydajności maszyny PFT G4 zielony ślimak podający D4-3
Temperatura stosowania: od +8°C do +20°C
Czas dojrzewania: 15 minut
Czas zużycia: do 60 minut
Orientacyjne zużycie:
Zużycie uzależnione jest od równości podłoża:
RP 240 2mm - ok. 2,4 kg/m²
RP 240 3mm - ok. 2,7 kg/m²

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2019 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt