chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Sztukateria w naszym domu

Sztukateria w naszym domu

22.10.2009
Sztukaterie znów są modne. Wyglądają znakomicie nie tylko w pałacach czy stylowych dworkach. Jest to doskonały sposób na szybką i tanią modyfikację wnętrza. Może warto spróbować jeszcze przed świętami? Choinka, zwisająca z rozety na suficie? Czemu nie!
Chemia budowlana - Sztukateria w naszym domu

Chemia budowlana - Sztukateria w naszym domu

Listwy, gzymsy i rozety


Tradycyjnie wyrabia się je z gipsu albo stiuku – gipsu, imitującego marmur, z domieszką pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Jednak specjaliści od wykańczania wnętrz preferują obecnie sztukaterie ze styropianu i poliuretanu. Materiały te są bowiem niezwykle lekkie, odporne na działanie wilgoci i proste w obróbce (do przycinania wystarczy ostry nóż). Ozdoby ze styropianu są tanie, ale niestety bardzo delikatne – łatwo je uszkodzić. Stosujemy je zatem przede wszystkim na sufity oraz wyższe partie ścian.
Sztukaterie z poliuretanu zaliczane są do drogich, ale za to są trwałe, odporne na spękania. Inną ich zaletą jest dokładność i wyrazistość wszystkich szczegółów wzoru. Do podstawowych elementów dekoracji ścian należą listwy i gzymsy, które dzielą ją na mniejsze płaszczyzny i pola. Dekoracje sufitowe to również listwy i gzymsy oraz rozety. Bogactwo wzorów daje duże możliwości tworzenia ornamentów.
Montaż takich sztukaterii nie nastręcza żadnych trudności. Należy jedynie pamiętać, że przy bardziej skomplikowanych wzorach dobrze jest przed rozpoczęciem pracy ułożyć elementy na równiej powierzchni, sprawdzić rozmiar całości i ewentualnie ponumerować poszczególne fragmenty.

Chemia budowlana - Sztukateria w naszym domu

Starannie przyklejamy


Gotowe elementy sztukateryjne – niezależnie z jakiego materiału są wykonane – najlepiej montować na surowe tynki lub niemalowane, wygładzone gipsem ściany i sufity. W pomieszczeniach, które były już malowane, należy dokładnie oczyścić i zeskrobać z nich farbę, szczególnie łuszcząca się i odpadającą. Jeżeli chcemy pod rozetą zawiesić żyrandol, trzeba w niej zrobić otwór o średnicy umożliwiającej przełożenie kabla i haka.
Sztukaterie gipsowe są dość ciężkie, dlatego spaja się je z podłożem klejem gipsowym, na przykład Klejem Gipsowym T Doliny Nidy. Jest on suchą mieszanką produkowaną na bazie gipsu naturalnego i wypełniacza mineralnego. Zawiera komponenty powodujące, że mieszanka jest plastyczna, łatwa w obróbce i odznacza się dobrą przyczepnością do podłoża. Można też przykleić je Gipsem Szpachlowym Doliny Nidy. Jest on stosowany jako uniwersalne spoiwo do prac remontowych i montażu prefabrykatów gipsowych. Szczególnie ciężkie elementy należy zamocować za pomocą kołków rozporowych.
Lekką sztukaterię przyklejamy klejem dyspersyjnym Atlas Bis. Jest to gotowy do użycia produkt w postaci pasty, przeznaczony do wszelkiego typu podłoży, znajdujących się wewnątrz budynków. Klej nanosimy na spód elementu packą ząbkowaną (2-8 mm), następnie przykładamy go do ściany i lekko dociskamy.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Sztukateria w naszym domu
Chemia budowlana - Sztukateria w naszym domu

Wykańczanie przez malowanie


Sztukaterie, zarówno gipsowe jak i ze styropianu lub poliuretanu, malujemy farbami emulsyjnymi lub akrylowymi. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy zabezpieczyć ściany wokół przyklejanego elementu taśmą malarską, którą odkleimy po malowaniu. Powierzchnię sztukaterii trzeba najpierw zagruntować farbą rozrzedzoną, czyli taką, do której dodajemy ok. 10-20 proc. wody. Po wyschnięciu malujemy drugi raz, używając farby bardziej gęstej. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.
W przypadku sztukaterii styropianowych nie należy stosować farb, zawierających rozpuszczalniki organiczne, ponieważ niektóre z nich rozpuszczają tworzywa. Jeżeli chcemy użyć farby innej niż emulsyjna czy akrylowa, musimy wykonać próbę na kawałku elementu.

Chemia budowlana - Joanna Złoczewska, GRUPA ATLAS
Joanna Złoczewska, GRUPA ATLAS

Trwale i estetycznie


Przy montowaniu sztukaterii bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża oraz dokładne i czyste wykonanie robót. Nie warto oszczędzać czasu i sił, a efekt będzie zadawalający. Oto kilka zasad, których powinniśmy bezwzględnie przestrzegać:
- Podłoże pod sztukaterie powinno być suche, oczyszczone z tłuszczu, resztek farb oraz wszelkich luźnych części.
- Podłoże powinno być równe, wszelkie pęknięcia, ubytki i zagłębienia należy wyrównać. Zagwarantuje to zmniejszenie zużycia kleju.
- Grubość warstwy kleju, nakładanego na elementy sztukaterii, należy dobrać tak, aby po dociśnięciu klej nie wypływał na zewnętrzną powierzchnię okleiny. Jeżeli to nastąpi, należy go zebrać szpachelką (najlepiej gumową), a miejsce przemyć czystą wodą przy pomocy miękkiej gąbki.
- Należy dbać o czystość podczas pracy. Zagwarantuje to estetyczny wygląd przyklejonych elementów.

Fot. Atlas
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt