chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » ABC klejów do płytek

ABC klejów do płytek

12.12.2011
Ułożenie płytek ceramicznych, to jeden z najczęściej wybieranych sposobów wykańczania zarówno ścian jak i podłóg. Producenci tych materiałów od lat dbają o rozwój palet kolorystycznych i różnorodność wzornictwa dostarczając w ten sposób inwestorom niezliczonych możliwości aranżacji wnętrz. Wzory i kolory to jednak nie wszystko. Aby płytki ceramiczne mogły przez długie lata cieszyć trwałością i pięknym, nieskazitelnym wyglądem, musimy zadbać, by zostały zainstalowane przy pomocy odpowiedniego kleju.

Chemia budowlana - Fot. Drizoro
Fot. Drizoro
Producenci chemii budowlanej oferują obecnie bardzo szeroki wybór klejów do płytek ceramicznych. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas klej spełni nasze indywidualne oczekiwania, warto ,,uzbroić się'' w garść podstawowych informacji.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


W sprzedaży dostępne są generalnie trzy rodzaje klejów do płytek:


Kleje na bazie cementu, czyli suche, jednoskładnikowe mieszanki wymagające przygotowania polegającego na dodaniu odpowiedniej ilości wody. Są to mieszaniny cementu, różnego rodzaju kruszyw organicznych, oraz dodatków modyfikujących właściwości kleju. Niekiedy zdarzają się także kleje cementowe, których przygotowanie polega na dodaniu do suchej zaprawy składnika płynnego zastępującego wodę.

Kleje w postaci dyspersji, czyli gotowe do użycia mieszanki polimerowe zawierające wypełniacze mineralne i modyfikujące właściwości kleju dodatki organiczne

Kleje na bazie żywic reaktywnych – to mieszaniny żywic syntetycznych, wypełniaczy mineralnych i dodatków organicznych twardniejąca wskutek reakcji chemicznej. Dostępna są w postaci jedno- lub wieloskładnikowej.
Przeczytaj również: Przyklejamy lustro
Chemia budowlana - Fot. Drizoro
Fot. Drizoro

Gdzie stosować jaki klej?


Kleje z pierwszej opisanej kategorii stosuje się zazwyczaj na podłoża mineralne (cementowe, betonowe, wapienne) o równej powierzchni i dobrej przyczepności. Na powierzchnie narażone na odkształcenia stosuje się klej cementowe o podwyższonej elastyczności. Kleje elastyczne (najlepiej w formie półpłynnej) warto stosować także do montażu płytek ceramicznych o dużych rozmiarach. Do przyklejania gresu lub klinkieru na zewnątrz stosuje się natomiast kleje elastyczne o właściwościach mrozoodpornych. Na podłożach ,,podwyższonego ryzyka'' (drewnopochodnych, nierównych itp. należy z kolei stosować wyłącznie klej to tzw. powierzchni krytycznych. Na podłoża gipsowe, lub do przyklejania płyt kartonowo - gipsowych najlepiej zastosować specjalne kleje gipsowe. Jeżeli natomiast zdecydujemy się użyć kleju cementowego na podłożu z gipsu, bezwzględnie musimy pamiętać o konieczności zastosowania odpowiedniego preparatu gruntującego. Jeśli chodzi o płytki klinkierowe, ich montaż wymaga specyficznych zapraw zapraw, o składzie zapobiegającym powstawaniu wykwitów. Najczęściej są to zaprawy z dodatkiem zmielonego trasu reńskiego.

Chemia budowlana - Fot. Drizoro
Fot. Drizoro

Na co zwrócić uwagę?


Wybierając kle musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przed wszystkim ważne jest, czy zamierzamy układać płytki na zwykłej posadzce, czy na przykład na ogrzewaniu podłogowym. W tym drugim wypadku należy wybrać klej o podwyższonej elastyczności. Na ogrzewanie podłogowe warto także wybrać określone rodzaje płytek, takie jak gres, czy klinkier. W zależności od przyszłej lokalizacji naszych płytek, musimy wybrać zaprawę klejową przeznaczoną do stosowania wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli zamierzamy układać płytki na podłożu nierównym, warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt nadaje się do jej wgo wyrównania, czy poleca się go jdynie do cienkowarstwowego mocowania kafli. Z praktycznego punktu widzenia istotna jest także wydajność kleju. Sprawdzając ten parametr dowiemy się, ile zaprawy powinniśmy kupić, by ułożyć płytki na określonej powierzchni posadzki. Ważna jest także odpowiednia przyczepność kleju. Parametr ten określa siłę, jakiej należy użyć, by oderwać przyklejoną płytkę od podłoża. Ważne jest również tak zwany czas otwarty kleju, czyli okres, przez jaki możemy pracować z zaprawą po jej otwarciu/przygotowaniu, oraz czas korekcji, czyli okres, przez jaki możemy bezpiecznie korygować ułożenie płytek. Te dwie kwestie maja duże znaczenia zwłaszcza wówczas, kiedy nie mamy wprawy w układaniu okładzin ceramicznych i wykonanie pracy wymaga od nas nieco więcej czasu, niż fachowcowi zajmującemu się tym na co dzień.

Opr. Sambor Zarzycki
Źródła: Selena, Sopro
Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt