chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Lejmy wodę na podłogę czyli brodzik prysznicowy z płytek

Lejmy wodę na podłogę czyli brodzik prysznicowy z płytek

28.01.2010
Przy zawrotnym tempie życia, szybki prysznic, to jest to. Ponadto, coraz więcej zwolenników przysparza mu czysta ekonomia - oszczędność. Ostatnio bardzo modne jest minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę.

Chemia budowlana - Poziom kratki należy dopasować do projektowanego poziomu wykończonej posadzki. FOT. Shutterstock
Poziom kratki należy dopasować do projektowanego poziomu wykończonej posadzki. FOT. Shutterstock
Podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy zastanowić się, czy nasza łazienka jest gotowa na takie rozwiązanie. Za rezygnacją z brodzika przemawiają względy praktyczne. Może on mieć dowolne wymiary i kształt, a osobom starszym, niepełnosprawnym i dzieciom łatwiej jest z niego korzystać.
REKLAMA:


Podejście kanalizacyjne


Podłoga prysznica może być zagłębiona na kilka centymetrów w stosunku do pozostałej powierzchni podłogi łazienki, może też pozostać na jednakowym z nią poziomie. Podłączenie do kanalizacji - wraz z odpływem - musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie. Należy pamiętać, aby odpływ z natrysku znajdował się wyżej niż miejsce, gdzie następuje połączenie z pionem kanalizacyjnym.

Na rynku jest w czym wybierać - dostępne są odpływy punktowe i liniowe, które mogą być zlokalizowane przy ścianie lub na środku podłogi prysznica. Do montowania w narożnikach
są odpływy proste i kątowe. Zachowanie spadku odpływu pozwoli na swobodne odprowadzanie wody z podłogi.

Chemia budowlana - Prysznic bez typowego brodzika może mieć dowolny wymiar i kształt. FOT. Shutterstock
Prysznic bez typowego brodzika może mieć dowolny wymiar i kształt. FOT. Shutterstock
Poziom kratki także należy dopasować do projektowanego poziomu wykończonej posadzki, uwzględniając jednocześnie grubość płytek i zaprawy klejowej do ich mocowania. Następnie układa się wylewkę cementową przy użyciu samorozlewnej zaprawy Atlas Postar 100 - w żadnym miejscu nie może być cieńsza niż 3 cm, a dno musi mieć spadek w kierunku wpustu podłogowego. Po stwardnieniu wylewki syfon okala się dodatkowo taśmą uszczelniającą a na podłogę i ściany natrysku nakłada się izolację przeciwwodną, na przykład z płynnej folii, tworzącą szczelną „wannę”.

Izolacja ścian i podłogi


Do tego celu można posłużyć się sprawdzonym systemem uszczelnień, zawierającym wszystkie niezbędne elementy - Atlasem Woder E. Jest to przede wszystkim płynna folia elastyczna na bazie tworzyw sztucznych, przeznaczona do uszczelniania porowatych podłoży mineralnych oraz płyt gipsowo-kartonowych. Sprzedawana jest jako gotowa do bezpośredniego użycia, jednorodna pasta. Użycie Wodera E jest proste. Folię nakładamy w kolejnych warstwach przy pomocy pędzla, wałka lub pacy. Należy pamiętać, by następną warstwę „malować” po trzech godzinach od położenia pierwszej, a także po zamontowaniu uszczelniających taśm i kołnierzy. Elementem istotnym dla szczelności izolacji będzie jej prawidłowa grubość, wynosząca w tym przypadku minimum 2 mm. Praktycznym sposobem kontroli grubości ułożonej warstwy izolacyjnej jest położnie „na mokro”, na pierwszej warstwie izolacji, zbrojenia z siatki elewacyjnej z włókna szklanego. Kolejne warstwy masy izolacyjnej nakładamy do zaniknięcia wzoru siatki co gwarantuje uzyskanie wymaganej grubości.

Chemia budowlana - Prysznic bez typowego brodzika może mieć dowolny wymiar i kształt. FOT. Shutterstock
Prysznic bez typowego brodzika może mieć dowolny wymiar i kształt. FOT. Shutterstock
Taśmy i kołnierze uszczelniające Atlas stosuje się do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczenia naroży, przy kratkach ściekowych, krawędziach przejść rur instalacyjnych. Taśma jest wodoszczelna, odporna na działanie substancji chemicznych, jest bardzo dobrze przyczepna do wszelkiego rodzaju mas uszczelniających, co w konsekwencji umożliwia jej łatwy montaż i równomierne ułożenie.

W skład systemu Atlas Woder E wchodzą także akcesoria uzupełniające, takie jak narożniki wewnętrzne i zewnętrzne szare, służące do elastycznego i wodoszczelnego przykrywania narożników wewnętrznych i zewnętrznych; pierścień przypodłogowy, służący do uszczelniania kratki ściekowej w podłodze pod okładziną ceramiczną oraz pierścienie ścienne, uszczelniające powierzchnie w okolicy baterii.

Specjalistyczne zaprawy


Po wyschnięciu izolacji przeciwwodnej można rozpocząć przyklejanie płytek ceramicznych. Przeznaczone na dno natrysku, nie powinny mieć dużych wymiarów, aby łatwiej je było układać na spadzistym podkładzie. Wskazane jest, by ich wymiary nie przekraczały 10×10 cm - najlepsza będzie drobna mozaika, ale może też być antypoślizgowy gres lub płytki ceramiczne. Płytki narażone będą na działanie gorącej wody, do przyklejania ich należy więc zastosować specjalistyczną wysokoelastyczną zaprawę, jak Atlas Plus, a do płytek gresowych, Atlas Progres Elastyk. Po ułożeniu płytek trzeba dopasować kratkę tak, by nie wystawała ponad okładzinę. W trudnych warunkach doskonale sprawdzi się Fuga Epoksydowa Atlas Artis, produkowana na bazie żywicy epoksydowej. Jest to materiał całkowicie wodoszczelny, odporny na działanie wody. Fuga wykorzystuje innowacyjny system Color Protect, przedłużający trwałość koloru spoin oraz zapobiegający powstawaniu na ich powierzchni plam i wykwitów w trakcie eksploatacji, a także system Myko Bariera, zabezpieczający je dodatkowo przed rozwojem grzybów i pleśni. Fuga oferowana jest w pięciu najbardziej popularnych kolorach: białym, jasnobeżowym, beżowym, brązowym i szarym


Chemia budowlana - Piotr Dereń, GRUPA ATLAS
Piotr Dereń, GRUPA ATLAS
EKSPERT RADZI

A na styku silikon


Z uwagi na odkształcenia termiczne okładzin ceramicznych występujące w płaszczyźnie posadzki oraz płaszczyznach ścian, wymagane jest zastosowanie odpowiednio elastycznego połączenia na ich stykach. Rozwiązaniem dla takich połączeń jest trwale elastyczny silikon sanitarny Atlas Artis, którego kolor dobrać można stosownie do barwy spoiny. Jest on odporny na działanie pleśni i grzybów. Reagując z wilgocią z powietrza, tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę izolującą.
Szczeliny, przeznaczone do wypełniania, należy wcześniej obustronnie okleić taśmą malarską. Ułatwi to układanie silikonu i zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami. Silikon wciskamy w spoinę z niewielkim nadmiarem przy pomocy specjalnego pistoletu. Czynność tę należy wykonać w sposób ciągły, nie pozostawiając przerw i pustych przestrzeni. Naniesioną masę można wygładzić szpachelką lub innym narzędziem, zmoczonym wodnym roztworem mydła, profilując kształt spoiny. Nadmiar silikonu trzeba usunąć w kierunku od środka na zewnątrz. Po zakończeniu silikonowania usuwa się papierową taśmę.
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.7)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt