chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Odświeżenie fasady

Odświeżenie fasady

13.04.2016
Malowanie fasady domu można wykonać samodzielnie, wystarczy stosować się do kilku zasad i dobrze wybrać farbę, którą pokryjemy elewację.

Chemia budowlana - Fot. Lakma
Fot. Lakma

1. Przygotowanie podłoża


Przed przystąpieniem do prac malarskich należy dokładnie ocenić stan elewacji. Stare powłoki malarskie należy usunąć, a podłoże wyczyścić np. za pomocą drucianej szczotki i zmyć wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli widać zanieczyszczenia z pleśni czy mchów zielony nalot należy usunąć przy pomocy preparatów grzybobójczych. Jeśli zauważymy rysy, czy ubytki można je uzupełniać klejem do systemów ociepleń. Jeśli podłoże jest czyste, suche i wolne od kurzu możemy przystąpić do nałożenia preparatu gruntującego, który zwiększy przyczepność farby do podłoża i wyrówna jego chłonność.

2. Wybór farby i akcentów dekoracyjnych


Przy wyborze farb fasadowych ważne jest dopasowanie do potrzeb budynku, otoczenia (bliskość zbiorników wodnych, duże natężenie ruchu) i przede wszystkim rodzaju tynku i wcześniej nałożonej farby. Na tynk silikonowy potrzebna będzie odpowiednia farba silikonowa, którą można również nakładać na tynk akrylowy (poza farbą akrylową). Na tynk mineralny i cementowy, cegłę lub beton można nakładać różne rodzaje farb od silikatowych, akrylowych, silikonowych po farby wapienne, możemy również nakładać masy dekoracyjne.
REKLAMA:


- Ponadto warto zwracać uwagę na takie parametry jak odporność na warunki atmosferyczne i UV (dzięki temu farba szybko nie wyblaknie), wysoką paroprzepuszczalność (która zapewni odpowiednie odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu – dotyczy budynków o przegrodach otwartych dyfuzyjnie), a także siła krycia – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta farb i tynków stosowanych również na zewnątrz budynków z kolekcji Francesco Guardi.

Rozwiązaniem o unikatowym walorze dekoracyjnym, którym możemy wzbogacić fasady budynku, są masy dekoracyjne. Niektóre z nich mogą imitować naturalne skały np. trawertyn. - Innym przykładem może być stiuk wapienny, który produkujemy z wapna gaszonego, naturalnej glinki i wypełniacza. Inspirowany jest on antycznymi technikami tynkowania. Masa pozwala uzyskać efekt polerowanego kamienia o strukturze łupanej. Efekt zależy również od sposobu nakładania farby, czy masy. Dodatkowo możemy eksperymentować z dekoracjami przy użyciu farby lazurujących, które mają również działanie ochronne – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Malowanie - wskazówki!
W czasie przygotowań warto sprawdzić prognozę pogody – do prac malarskich niewskazane są deszczowe i wietrzne dni, jak również zbyt mocne nasłonecznienie, wtedy warstwy farby będą zbyt szybko wysychać. Optymalna temperatura to 20-25°C. Do nanoszenia farby będą potrzebne narzędzia zalecone w instrukcji zakupionej konkretnej farby, warto przygotować wałek, pędzel i pistolet natryskowy. W przypadku mas dekoracyjnych potrzebna będzie również paca wenecka. Podczas malowania nie powinno się robić przerw w połowie ściany, wtedy uniknie się różnic w kolorystyce, wywołanych zmiennymi warunkami atmosferycznymi i wilgotnością.
Autor: Lakma - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Lakma
Nowości z firmy Lakma
Czytelnia firmy Lakma
Poradnik firmy Lakma
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt