chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak dobrać klej do konkretnego typu ceramiki?

Jak dobrać klej do konkretnego typu ceramiki?

05.04.2016
Ceramika to materiał, który znajduje uznanie jako ponadczasowy element wykończenia wnętrz kuchni, łazienek czy reprezentacyjnych holi. Podpowiemy jaki klej sprawdzi się przy glazurze, a jaki przy gresie? O czym warto pamiętać, dobierając zaprawę do płyt wielkoformatowych?

Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro

1. Odpowiednie podłoże to podstawa


Wybór właściwej zaprawy klejowej zależy od całego szeregu czynników – m.in. od rodzaju podłoża, planowanych obciążeń, przewidywanych odkształceń termicznych czy wreszcie samego miejsca zastosowania. Nie każda zaprawa będzie się nadawała do aplikacji zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych. Przykładowo – na rynku znajdziemy kleje o półpłynnej konsystencji, które stosuje się jedynie do układania posadzek. Przy dokonywaniu wyboru należy wziąć pod uwagę także rodzaj i stan podłoża, do którego będzie montowana okładzina. – Na świeżo wykonanym, niewysezonowanym jastrychu cementowym sprawdzą się jedynie zaprawy cementowe wysokoelastyczne klasy S2 zgodne z normą PN-EN 12004, jeśli mamy do czynienia z podłożem drewniany lub stalowym konieczne może być zastosowanie kleju na bazie żywic reaktywnych – tłumaczy Aneta Rostek z firmy Sopro Polska. – Jeżeli chodzi o okładziny ceramiczne, podłoże pod płytki musi być odpowiednio przygotowane. Zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na okładziny gresowe i wielkoformatowe. Przed przystąpieniem do klejenia warto więc upewnić się, że podłoże jest równe, stabilne, wysezonowane, zaizolowane oraz z jakiego materiału zostało wykonane. – dodaje Aneta Rostek.

Choć odpowiednie podłoże to podstawa, wybór zaprawy klejowej zależy także od rodzaju okładziny – jej pochodzenia, składu, materiału, z jakiego została wykonana, właściwości technicznych, takich jak przyczepność i nasiąkliwość, a także kształtów czy wymiarów. W obrębie wyrobów ceramicznych mamy do czynienia ze zróżnicowanymi materiałami wykończeniowymi – np. gresem, glazurą, terakotą, płytkami typu Cotto czy kamionką, od drobnej mozaiki aż po płyty wielkoformatowe. Optymalną trwałość okładziny zapewni właściwe dopasowanie do niej zaprawy klejowej.
Chemia budowlana - Grzebieniowa warstwa kleju na podłodze, Fot. Sopro
Grzebieniowa warstwa kleju na podłodze, Fot. Sopro

2. Glazura i kamionka


Glazura i terakota to prawdopodobnie najczęściej goszczący w naszych wnętrzach materiał ceramiczny. Płytki te powszechnie uchodzą za sprawdzone, m.in. dzięki temu, że nie stwarzają większych problemów podczas montażu. Ze względu na porowatą strukturę, okładziny z glazury i terakoty zapewniają hydraulicznie wiążącym zaprawom klejowym bardzo dobrą przyczepność. Do układania tego typu płytek z powodzeniem wykorzystywać można standardowe zaprawy cienkowarstwowe. W przypadku montażu ceramiki na podłogach wymagane jest pełne pokrycie spodu płytki zaprawą klejową. Jest to związane z eksploatacją, w wyniku której na okładziny działają naturalne obciążenia, chociażby w postaci ruchu. Pełne pokrycie można osiągnąć, stosując tzw. „metodę kombinowaną”, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej na podłoże oraz na spód płytki. Niektóre zaprawy posiadają lepsze właściwości, dzięki którym czynność tę można pominąć. – W tym celu wykorzystać można cementową, wysokoelastyczną zaprawę klejową VF XL 413, która ułatwia układanie płytek na podłogach – jej konsystencja umożliwia osiągnięcie pełnego przylegania bez konieczności nakładania kleju na spód płytki – radzi Aneta Rostek. – W przypadku układania płytek ściennych, warto zwrócić uwagę na zaprawy szybkowiążące, takie jak Sopro FF 451, która dzięki wzmocnieniu specjalnymi włóknami uzyskuje wysoką stabilność. Zaprawa ta uzyskuje przyczepność wczesną po sześciu godzinach, płytki fugować możemy zaś już po trzech – dodaje ekspert Sopro.
Chemia budowlana - Usuwanie nadmiaru kleju gąbką, Fot. Sopro
Usuwanie nadmiaru kleju gąbką, Fot. Sopro

3. Gładki gres


Gres to materiał bardzo elegancki, zwłaszcza jeśli występuje w formie płyt o dużych gabarytach. Wysokie walory estetyczne idą jednak w parze z wyższymi wymaganiami, jeśli chodzi o klejenie. Materiał cechuje się dużą szczelnością oraz ograniczoną nasiąkliwością (około 0,1-0,2%), co wpływa negatywnie na przyczepność zaprawy cementowej do spodu takiej płytki. W porównaniu z glazurą czy kamionką, płytki gresowe mają zdecydowanie gładszą i bardziej zwartą powierzchnię, co ogranicza przyczepność kleju. Dlatego też okładziny tego typu wymagają stosowania specjalnych zapraw o podwyższonych parametrach przyczepności – co najmniej klasy C2 według normy PN-EN 12004. Jeśli mamy do czynienia z płytkami o niedużym formacie, problem nie jest tak istotny. Niemniej gres to materiał wręcz stworzony do dużych, eleganckich formatów, a im większa powierzchnia, tym bardziej wytrzymałej zaprawy będziemy potrzebowali. – Do gresów o małych wymiarach szczególnie polecamy wzmocnioną włóknami, cienkowarstwową, półelastyczną zaprawę Sopro FBK 372 extra, którą możemy stosować do płytek mniejszych niż 35x35 cm. Na nieco większe okładziny nada się elastyczna zaprawa klejowa Sopro FF 450, którą możemy wykorzystać m.in. na podłogach ogrzewanych oraz na powierzchniach zewnętrznych – balkonach, tarasach czy elewacjach – tłumaczy Aneta Rostek. – W przypadku gresów wielkoformatowych najlepiej wykorzystać wysokoelastyczną zaprawę klejową Sopro No.1 (400), która doskonale nadaje się nie tylko do układania i mocowania płyt ceramicznych, ale też niewrażliwego na przebarwienia kamienia naturalnego – radzi ekspert Sopro.
Chemia budowlana - Układanie płytek na podłodze, Fot. Sopro
Układanie płytek na podłodze, Fot. Sopro

4. Modna mozaika


Różnorodność zastosowań mozaiki ceramicznej (czy to jako detal, czy dominujący motyw aranżacji), a także jej specyfika w postaci wąskich spoin, dużego udziału fug oraz cienkiej warstwy zaprawy, na której jest mocowana sprawiają, że ten rodzaj okładzin wymaga specyficznego podejścia do kwestii klejenia. Elementy mozaikowe mają wąskie spoiny, co przy ich bardzo wysokim udziale w całości powierzchni wymaga doboru odpowiedniej zaprawy do fugowania. Z tego też powodu, najlepiej stosować takie zaprawy, które umożliwią obie czynności jednocześnie – wybór jednej zaprawy zapobiegnie np. zmianie koloru fugi, jeśli dojdzie do jej wypłynięcia ze szczeliny. – Stosując zaprawę epoksydową Sopro FEP Plus w kolorze białym możemy kleić i fugować w jednym cyklu, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace.– podsumowuje Aneta Rostek.
REKLAMA:


Montażu płytek ceramicznych dokonujemy zazwyczaj raz na bardzo długi czas. Dlatego też, aby móc cieszyć elegancką okładziną przez cały okres jej eksploatacji, na płytki zawsze warto spojrzeć „od drugiej strony” – odpowiednio dobrana zaprawa klejowa to podstawa każdej udanej aranżacji z udziałem ceramiki.

Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Sopro
Nowości z firmy Sopro
Czytelnia firmy Sopro
Poradnik firmy Sopro
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt