chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Nowoczesna technologia fasadowa w ramach programu GPEE

Nowoczesna technologia fasadowa w ramach programu GPEE

18.12.2015
Koncepcja efektywności energetycznej staje się ważnym wyzwaniem współczesnego budownictwa oraz skłania do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. W ramach jej promocji zainicjowany został program GPEE, czyli Niemiecko-Polski Projekt Efektywności Energetycznej. Owoce sąsiedzkiej współpracy możemy podziwiać na budynku siedziby firmy Sto oraz Politechniki Łódzkiej, gdzie powstał budynek zero-emisyjny, oparty na nowoczesnej technologii fasadowej.

Rozwój nowych koncepcji oraz technologii fasadowych to odpowiedź na dyrektywę Unii Europejskiej zobowiązującą poszczególne państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Zwraca ona uwagę na problem ekonomicznego cyklu życia budynku oraz wspiera rozwój obiektów o zerowej emisji zanieczyszczeń. Działania te są mocno promowane również ze względu na ograniczenie zasobów paliw kopalnianych oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł energii.
Chemia budowlana - Fot. Dr hab. Dariusz Heim
Fot. Dr hab. Dariusz Heim
Chemia budowlana - Fot. Dr hab. Dariusz Heim
Fot. Dr hab. Dariusz Heim

GPEE, czyli zrównoważone partnerstwo


W ramach realizacji unijnej dyrektywy polski rząd przyjął politykę zamierzającą do osiągnięcia oszczędności energetycznej w wysokości 9% do 2010, z kolei nasi sąsiedzi podejmują starania o zmniejszenie zużycia energii o 20% do 2020 roku. W obszarze energetyki budynków wymagane przez unijne regulacje podwyższenie jej standardu oraz zwiększenie obecności nowoczesnych rozwiązań ma obowiązywać od 2018 roku. Powyższe cele doprowadziły do zainicjowania sąsiedzkiej współpracy w ramach Polsko-Niemieckiego Projektu Efektywności Energetycznej GPEE. Jednym z głównych działań osób zaangażowanych w ten międzynarodowy program badawczy jest opracowanie oraz popularyzacja technologii fasad budynków zero-emisyjnych, a także kreowanie nowego podejścia w architekturze ścian zewnętrznych, traktowanych także jako aktywny system pozyskiwania energii.
Chemia budowlana - Fot. Dr hab. Dariusz Heim
Fot. Dr hab. Dariusz Heim
Chemia budowlana - Fot. STO
Fot. STO

GPEE zakłada wdrażanie rozwiązań, które są przyjazne nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale także uwzględnia aspekty ekologiczne oraz ekonomiczne. W ramach zrównoważonego partnerstwa takie same efekty działań mają być widoczne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Do prac nad projektem włączyły się, obok STO, lidera w dziedzinie systemów zewnętrznych izolacji ścian także instytucje naukowe: Politechnika Łódzka i Uniwersytet Nauk Stosowanych w Hamburgu oraz Evidatec, specjalizujący się w kontroli efektywności energetycznej budynków oraz obiektów. Program badawczy współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a zakończy się w marcu 2016 roku.

Pierwszy polski budynek zero-emisyjny


Obiekty o zerowej emisji wykorzystują dostępne na miejscu źródło energii, co w praktyce oznacza, iż zimą nie muszą być one ogrzewane, latem zaś chłodzone. Pierwszy budynek, w którym zastosowano nowoczesną technologię fasadową powstał właśnie w ramach programu GPEE. Została ona zamontowana na jednym z budynków Politechniki Łódzkiej, zlokalizowanym przy ulicy Wólczańskiej. Oficjalne otwarcie inwestycji miało miejsce 19 października 2015 roku. Fasada budynku została pokryta panelami fotowoltaicznymi, a potrzebne do jej wyłożenia moduły dostarczyła firma Sto Sp. z o.o., partner przemysłowy GPEE. Zastosowano tam tzw. panele CIS, które wyglądają jak tafla szkła. Najlepiej sprawdzają się one w pionowych izolacjach, gdyż doskonale radzą sobie ze światłem odbitym i rozporoszonym. Dodatkowo na ściennie umieszczonych zostało ponad 100 czujników temperatury, a każdy z 60-centymetrowych kwadratów tworzących panel można wypełnić innym materiałem izolacyjnym. W konstrukcji fasadowej użyty został także specjalistyczny sprzęt do monitoringu parametrów fizycznych, co pozwoliło na równoczesne testowanie zaproponowanych rozwiązań oraz przenoszenie ich do praktyki budowlanej. Duża liczba czujników, które wykorzystano przy instalacji fasady dostarcza ogromnej ilości danych oraz pozwala sprawdzać i badać różne materiały izolacyjne.
Przeczytaj również: Konfigurator posadzek od STO
REKLAMA:


Podczas pracy nad projektem stworzone zostały dwa pomieszczenia: pierwsze eksperymentalne, drugie przeznaczone do porównywania wyników. Konstrukcja ściany pozostaje łatwa do zdemontowania, jednak jak zapewniają kadry uniwersyteckie, badania będą kontynuowane. W projekcje, po stronie polskiej biorą udział cztery fasady: dwie znajdujące się właśnie na budynku łódzkiej uczelni oraz dwie umieszczone na ścianie warszawskiego budynku Sto. Politechnika Łódzka sprawdza, jak zachowują się te skierowane na wschód i zachód, w Warszawie zaś przetestowane mają zostać te, umieszczone w kierunkach północ i południe. GPEE cieszy się dużym zainteresowaniem projektantów i architektów i z pewnością może stać się ważnym impulsem do wdrażania innowacji technologicznych w branży budowlanej.

Autor: Sto - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Sto
Nowości z firmy Sto
Czytelnia firmy Sto
Poradnik firmy Sto
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt