chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Na co zwracać uwagę, odświeżając lub przygotowując nową ścianę do eksploatacji?

Na co zwracać uwagę, odświeżając lub przygotowując nową ścianę do eksploatacji?

27.01.2015
Mogłoby się wydawać, że raz postawione ściany domu lub mieszkania, nie wymagają większej troski przez lata. W rzeczywistości ich powierzchnia stanowi nieustanny poligon naszych codziennych aktywności i okresowych zabiegów.

Chemia budowlana -  Fot. Bolix
Fot. Bolix

1.Wzmocnić, wyrównać


Ściany muszą być odpowiednio przygotowane na czekającą je eksploatację. Przed nałożeniem farby lub tynku stosujemy więc preparaty podkładowe i gruntujące. Redukują one pylistość podłoża, zmniejszają i ujednolicają jego chłonność, zabezpieczają przed wilgocią, poprawiają przyczepność materiałów wykończeniowych, pozwalają uniknąć konieczności wielokrotnego ich nakładania, eliminują ryzyko występowania plam. Słowem – dają solidną podstawę do nałożenia finalnej warstwy dekoracyjnej oraz późniejszych zabiegów aranżacyjnych (wieszanie półek itd.). Gdy mamy do czynienia z uszkodzoną, popękaną powierzchnią, stosujemy jeszcze gładź, która wypełnia ubytki, wyrównując całość. I wreszcie, jeśli stawiamy zupełnie nowe ściany, np. dzieląc wybrane pomieszczenie, nie zapominajmy o wtopieniu w podłoże takich elementów wzmacniających, jak specjalne siatki.

2.Detale


Mała rzecz – duże znaczenie. Planując nową aranżację wnętrza, zawsze należy uwzględnić detale, które w przyszłości będą mieć wpływ na komfort życia użytkowników. Wymienić tu można choćby gniazdka i włączniki światła. Szczególnie w pomieszczeniach, gdzie montuje się meble na stałe (kuchnie, łazienki), lokalizacja tych elementów nabiera ogromnego znaczenia. Zmieniając wystrój niejednokrotnie natrafiamy też na pozostałości wcześniejszych dekoracji w postaci dziur po gwoździach, śrubach czy kołkach. Wypełnijmy je odpowiednią zaprawą zanim przystąpimy do malowania.
Przeczytaj również: Jak stworzyć przytulne wnętrze?
REKLAMA:


Chemia budowlana -  Fot. Bolix
Fot. Bolix

3.Położenie


Materiały wykończeniowe powinny być dostosowane do specyfiki odnawianego miejsca. – Paroprzepuszczalność, odporność na szkodliwe działanie wilgoci, ścieranie i zmywanie niektórymi środkami chemicznymi, to właściwości, na które warto zwracać uwagę przy wyborze powłok malarskich do kuchni, łazienek czy jadalni – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – Dzięki nim, nawet wzmożona eksploatacja takich pomieszczeń nie grozi np. wystąpieniem mikrouszkodzeń na malowanej powierzchni lub zniszczeniem jej struktury w wyniku czyszczenia zabrudzeń. Pamiętajmy też, by zwracać uwagę na kolor i połysk farby. W dobrze naświetlonych pokojach zastosowanie powłoki o dużym połysku może skutkować powstawaniem refleksów podkreślających niedoskonałości podłoża.

Chemia budowlana -  Fot. Bolix
Fot. Bolix

4.Nie tylko farby


Coraz chętniej wychodzimy poza sferę klasycznych form zdobienia, stosując farby strukturalne, dodatki do preparatów, tynki dekoracyjne imitujące naturalne tworzywa, okładziny kamienne lub drewniane, panele, luksfery, boazerię, tapety. – Każdorazowo wymagają one zastosowania preparatów, przystosowanych do nakładania powłok o określonych właściwościach. Przykładowo, wybór kleju do płytek powinien uwzględniać ich rodzaj, wielkość, a także typ podłoża czy stopień eksploatacji samego pomieszczenia – dodaje Marek Zając z Bolix.

5.Pielęgnacja – O pomalowane lub obłożone ściany warto też dbać po zakończeniu remontu. Również w tym przypadku środki czyszczące i impregnujące powinny być dostosowane do powierzchni, na których będą używane. Nie można doprowadzić do sytuacji, gdy skutecznie myjący płyn równie skutecznie spowoduje niszczenie lub przebarwienia na drewnie czy kamieniu.

6.Na próbę


Jeżeli jest to możliwe, korzystajmy z dostępnych próbek produktów. To, co znakomicie prezentuje się w sklepie i na katalogowym zdjęciu, nie musi pasować do naszego domu. Sprawdzenie rzeczywistego efektu wizualnego na niewielkim, mało widocznym fragmencie ściany nie kosztuje wiele, a może zweryfikować nasze wstępne pomysły. Nie bójmy się poszukiwać idealnych dla nas rozwiązań.

Źródło: Bolix

Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Bolix
Nowości z firmy Bolix
Czytelnia firmy Bolix
Poradnik firmy Bolix
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt