chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Łatwy w montażu system balkonowo-tarasowy

Łatwy w montażu system balkonowo-tarasowy

22.07.2014
Układanie płytek ceramicznych czy kamienia naturalnego na zewnątrz budynków nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga zastosowania materiałów, które będą w stanie sprostać obciążeniom wynikającym z wilgoci i zmiennych warunków pogodowych. Tylko właściwe współdziałanie poszczególnych elementów systemu i profesjonalne wykonawstwo gwarantują maksymalną wygodę, szczelność i bezproblemowe użytkowanie balkonu czy tarasu przez wiele lat.

Chemia budowlana - Fot. Uzin
Fot. Uzin
System codex Balkudrain-gwarancją trwałości balkonu
Dlatego stając przed zadaniem wykończenia balkonu czy tarasu eleganckimi płytkami ceramicznymi czy efektownym kamieniem naturalnym, należy sięgać po kompletne rozwiązania systemowe od sprawdzonych producentów i bezwzględnie przestrzegać ich zaleceń wykonawczych. Jeśli zależy nam na tym, aby szybko, łatwo, bez długich czasów schnięcia i przy niewielkiej wysokości konstrukcji (max. 20 mm) wykonać tego typu okładzinę na zewnątrz budynku, warto rozważyć system tarasowo-balkonowy codex Balkudrain od firmy Uzin, która już od ponad 100 lat wspiera inwestorów, architektów oraz wykonawców na całym świecie we wszelkich kwestiach związanych z układaniem i eksploatacją podłóg. Rozwiązanie oferowane przez niemieckiego producenta to kompletna gama specjalistycznych, idealnie dopasowanych do siebie produktów, które współdziałając ze sobą, wpływają na trwałość okładziny ceramicznej i jej bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Wysokiej jakości elementy systemu codex Balkudrain zabezpieczą płytę przed przesiąkaniem wody, wypłukiwaniem składników betonu oraz przed skutkami cykli zamarzania. System tworzy szczelną i elastyczną warstwę, działając jak swego rodzaju „amortyzator", przenoszący naprężenia między okładziną a podłożem. Gotowość do układania okładziny uzyskuje się już po 1-2 dniach. Na kompletny system tarasowo-balkonowy codex Balkudrain składają się: jastrych cementowy, wykończeniowy profil drenażowy, podkład stabilizujący, taśma uszczelniająca, piasek drenażowy, żywica epoksydowa będąca spoiwem warstwy drenażowej, zaprawa klejowa oraz zaprawa do spoinowania.

Chemia budowlana - Fot. Uzin
Fot. Uzin
Łatwy w montażu system balkonowo-tarasowy codex Balkudrain o właściwościach drenujących sprawdza się zarówno w przypadku nowej budowy, jak i remontu. Jego prostota minimalizuje ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Warunkiem jego zastosowania jest równe, stabilne podłoże o wyprofilowanym spadku 1-2 %, zdolne do rozkładu obciążenia. Te wymagania doskonale spełniają powierzchnie wykonane z użyciem szybkosprawnej zaprawy jastrychowej UZIN NC 190 lub UZIN NC 192. Oba materiały cechuje bardzo krótki czas wysychania, dzięki czemu doskonale sprawdzają się nawet przy bardzo napiętym harmonogramie robót budowlanych. W ramach przygotowania podłoża montuje się niezbędne profile krawędziowe, stanowiące estetyczne, odporne na korozję, wykończenie całkowitej powierzchni układanych płytek i pozwalające skutecznie odprowadzać wodę poza konstrukcję tarasową. Otwory drenażowe, w które wyposażone są profile ułatwiają dodatkowo wentylację układu podpłytkowego.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Uzin
Fot. Uzin
Po stwardnieniu przygotowanego podłoża jastrychowego kolejnym krokiem jest luźne rozłożenie elastycznego podkładu stabilizująco-uszczelniającego UZIN RR 185. Mata pokryta jest od spodu wypustkami z pianki lateksowej w formie niewielkich krzyżyków, które tworzą szczelinę o grubości 1 mm, umożliwiającą cyrkulację powietrza pomiędzy podkładem stabilizującym a podłożem. Dzięki wysokiej sztywności materiału wzmocnionego włóknem szklanym, podkład w pełni redukuje wszelkie naprężenia. Arkusze podkładu łączy się i mocuje za pomocą samoprzylepnej taśmy uszczelniającej codex BST 150. Trzecim krokiem jest wykonanie warstwy drenażowej, przez którą woda będzie odprowadzana poza konstrukcję balkonu czy tarasu do systemu odpływowego. Możemy ją łatwo wykonać za pomocą zaprawy uzyskanej z piasku kwarcowego codex DS 3/5 o ziarnistości 3,15 – 5 mm wymieszanego z lepiszczem na bazie żywicy reaktywnej codex ER 100. Po stwardnieniu warstwy drenażowej można przystąpić do mocowania materiału wykończeniowego. Optymalne pokrycie spodu płytek klejem w systemie codex Balkudrain gwarantuje zastosowanie rozpływnej, szybkowiążącej zaprawy klejowej codex Power Fluxx lub codex Power Fluxx Turbo. Obie można dodatkowo uszlachetnić poprzez dodanie dyspersji uelastyczniającej codex Power Mix, co pozwoli na uzyskanie zaprawy o szczególnie wysokiej elastyczności, przyczepności i odporności na odkształcenia. Ostatnim, ale bardzo ważnym etapem układania płytek jest spoinowanie. Na powierzchni tarasów i balkonów nieustannie powstają naprężenia, wywołane różną rozszerzalnością cieplną okładziny i podłoża. Trudnym warunkom eksploatacyjnym, z jakimi mamy do czynienia na otwartej przestrzeni, jest w stanie sprostać wodo- i mrozoodporna zaprawa elastyczna do spoin, taka jak codex Brillant Flex Basic.

Każdy element pełni w systemie tarasowo-balkonowym ściśle określoną rolę. Komponowanie autorskich rozwiązań, z produktów od różnych producentów, nie daje inwestorowi żadnej pewności, że taki system będzie prawidłowo funkcjonował. Najlepiej sprawdzają się kompletne rozwiązania od jednego producenta. Produkty wchodzące w skład takiego systemu są dobrane w taki sposób, aby ich parametry techniczne wzajemnie się uzupełniały, a optymalna współpraca gwarantowała trwałość wykonanej okładziny przez wiele lat.

Źródło: Uzin

(MZ)

Autor: Uzin - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Uzin
Nowości z firmy Uzin
Czytelnia firmy Uzin
Poradnik firmy Uzin
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt