chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak dobrze dobrać farbę elewacyjną

Jak dobrze dobrać farbę elewacyjną

16.05.2014
Elewacja domu podlega znacznie silniejszym oddziaływaniom niż powierzchnie wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. Zależy nam przy tym, by jak najdłużej pozostawała ona atrakcyjna wizualnie, pełniąc jednocześnie funkcje ochronne. Dlatego kolor, połysk czy faktura to jedynie fragment listy elementów, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując się do wymalowania ścian zewnętrznych.

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix
Największy wpływ na stan elewacji mają oczywiście warunki atmosferyczne. Wewnątrz domu temperatura i wilgotność powietrza utrzymują względnie stałe wartości, ale już za drzwiami sytuacja ulega ciągłym zmianom. Przy wyborze farby elewacyjnej sprawdźmy więc, jak będzie ona potem reagować na skoki temperatur, opady deszczu, wilgotność powietrza, promieniowanie UV. Warto też upewnić się, że mamy do czynienia z produktem paroprzepuszczalnym, który zapewni pokrywanej powierzchni możliwość „oddychania”. Bardzo praktycznym walorem jest też zdolność do samooczyszczenia. – Dzięki właściwościom perlącym farby, spadające na jej powierzchnię krople deszczu czy strumienie wody, skutecznie usuwają zalegający kurz i brud - podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych.

Poszukiwanie odpowiedniej farby często zaczynamy od wyboru między różnymi rodzajami dostępnych produktów. To one bowiem decydują o tych, bardziej już szczegółowych właściwościach, dzięki którym budynek będzie lepiej lub gorzej chroniony. Najprostsze i najtańsze są farby akrylowe. Są one jednak również najmniej odporne na zarodniki mchów i pleśni oraz na kurz, gdyż wykazują właściwości elektrostatyczne. Z drugiej jednak strony, są stosunkowo wytrzymałe na uszkodzenia, a przy tym dostępne w ciemniejszych kolorach. Farby krzemianowe charakteryzują się z kolei wysoką paroprzepuszczalnością, alkalicznością i bardziej zgaszonymi kolorami. Trzecią popularną grupę stanowią farby silikonowe, które mają nieco niższą alkaliczność i paroprzepuszczalność, za to są bardzo hydrofobowe. Oznacza to, że woda spływa swobodnie po elewacji, zabierając ze sobą cząsteczki brudu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, upewnijmy się dodatkowo, z jakim typem ściany mamy do czynienia oraz, czy producent przewidział zastosowanie konkretnego produktu do takiej powierzchni - ścian betonowych, płyt cementowych, murów ceglanych, różnego rodzaju tynków itp.
Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Pamiętajmy też, że jasne odcienie działają optycznie na korzyść budynku, a jednocześnie sprzyjają mniejszemu nagrzewaniu elewacji i zapewniają farbie dłuższą żywotność. Jeśli wyraziste kolory należą do naszych ulubionych, warto zostawić je na podkreślenie detali, które uwypuklą urokliwość domu. Własny, indywidualny akcent to w każdym przypadku nieoceniona wartość tak dla mieszkańców, jak i dla gości.

Źródło: Bolix

(G)
Przeczytaj również: Odświeżenie fasady
REKLAMA:


Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Bolix
Nowości z firmy Bolix
Czytelnia firmy Bolix
Poradnik firmy Bolix
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt