chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak poprawnie zbudować taras

Jak poprawnie zbudować taras

27.08.2013
Wiele domów jednorodzinnych, zwłaszcza zbudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, jest teraz przerabianych i dostosowywanych do aktualnych potrzeb ich mieszkańców. Bardzo często decydują się oni na dobudowanie balkonu czy tarasu. Pozornie prace nie wydają się skomplikowane, jednak w rzeczywistości wymagają precyzji i niezwykłej dokładności. Błędy popełnione na etapie ich realizacji są nie tylko kosztowne i czasochłonne w naprawie, ale mogą też w skrajnych przypadkach zagrozić budynkowi i jego konstrukcji. Ale oprócz jakości prac, znaczenie ma też jakość wykorzystywanych do budowy materiałów.

Chemia budowlana - Fot. LAFARGE
Fot. LAFARGE

Budujemy balkon


Te konstrukcje w przypadku budynków już istniejących wykonuje się zasadniczo przy okazji rozbudowy lub przebudowy domu. W większości przypadków balkon to żelbetowa płyta wspornikowa o gr. powyżej 80 mm, zbrojna stalą zbrojeniową żebrowaną, połączona z wieńcem kondygnacji lub nadprożem górą i dołem za pomocą prętów. Odpowiednio nachylona w celu ułatwienia spływania wód opadowych płyta pełni funkcję podłoża posadzki. Aby zlikwidować mostki cieplne w miejscu zakotwiczenia płyty w wieńcu, niezbędne jest wykonanie izolacji termicznej i hydroizolacji płyty.

Chemia budowlana - Fot. LAFARGE
Fot. LAFARGE

Wygodny taras


Przymierzając się do jego budowy, należy przede wszystkim:
1. Dokonać oceny gruntu, na jakim miałby być zlokalizowany.
2. Zaznaczyć powierzchnię tarasu i usunąć z tego obszaru wierzchnią warstwę gruntu tzw. humus.
3. Wypełnić wykop przynajmniej ćwierćmetrową warstwą zagęszczonego piasku, czyli podbudową. Nie ma potrzeby zbrojenia płyty ani zabezpieczania jej przed wilgocią.
4. Wykonać dylatacje i tak wyprofilować powierzchnię, by miała spadek 1,5-2% umożliwiający swobodny spływ wody.
5. Opcjonalnie – ogrodzić powierzchnię tarasu ścianką betonową lub z bloczków. W tym przypadku podmurówka musi być posadowiona na lekkim fundamencie usytuowanym na głębokości do 1 m. W przypadku gruntów piaszczystych głębokość posadowienia może być zmniejszona do ok. 50 cm.
6. Wykonać powierzchnię tarasu – jeżeli w tym celu stosowany jest beton C25/30, jej grubość powinna oscylować wokół 10 cm. Wykonana z niego podłoga jest trwała, odporna i szczelna. Jeżeli posadzka ma być zbrojona, używamy przeciwprężnych siatek z drutu o średnicy do 5 mm.
7. Po przygotowaniu podłoża, płytę należy jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią np. tzw. płynną folią, na której można układać wierzchnią, dekoracyjną warstwę posadzki.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. LAFARGE
Fot. LAFARGE
Do budowy balkonów i tarasów świetnie sprawdza się cement portlandzki CEM I 42,5 R o wysokiej wytrzymałości wczesnej i końcowej, przeznaczony głównie do środowisk narażonych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Jego głównymi składnikami są klinkier portlandzki i regulator czasu wiązania. Pozwala on na uzyskanie trwałych i wytrzymałych zapraw oraz betonów na fundamenty, posadzki, elementy prefabrykowane, a także elementy konstrukcji narażone na działanie czynników atmosferyczny

Autor: Lafarge - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Lafarge
Nowości z firmy Lafarge
Czytelnia firmy Lafarge
Poradnik firmy Lafarge
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt