chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak docieplić poddasze krok po kroku

Jak docieplić poddasze krok po kroku

29.07.2013
Nieużytkowe poddasza powoli trafiają do lamusa. Urządzenie gabinetu, pokoju dla gości czy salonu wypoczynkowego w miejscu strychu, który do niedawna przypominał targ staroci? W ten sposób zyskujemy dodatkowe metry kwadratowe i cenną przestrzeń mieszkalną. Takie rozwiązanie bywa jednak kłopotliwe – latem temperatura pod dachem potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dlatego zanim przystąpimy do aranżowania, powinniśmy odpowiednio przygotować pomieszczenie.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool
Istnieją sposoby na to, by zapobiec skrajnym temperaturom na poddaszu. Kluczem do komfortu jest właściwa izolacja dachu. Ważne, by była poprawnie zamontowana i wykonana z dobrych jakościowo, sprawdzonych materiałów. Takie zabezpieczenie nie pozwoli nam marznąć zimą, a w lecie uniemożliwi przegrzewanie się pomieszczenia. Termoizolacja to inwestycja na lata.

Chłodno, cicho i bezpiecznie


Jaki rodzaj materiału izolacyjnego wybrać? W przypadku poddaszy, najbardziej praktyczna okazuje się wełna skalna: poza skuteczną ochroną przed skokami temperatur, posiada również dodatkowe zalety. Dach pokryty warstwą wełny skalnej jest dobrze wytłumiony. Materiał jest barierą akustyczną, likwidując tym samym wszelkie hałasy dochodzące z zewnątrz (np. odgłosy gradu czy deszczu uderzające o dachówkę). – Warto także wspomnieć, że wełna skalna jest zaklasyfikowana do najwyższej klasy reakcji na ogień: A1. Oznacza to, że jest materiałem niepalnym, w przypadku pożaru nie powoduje więc rozprzestrzeniania się ognia ani niebezpieczeństwa powstawania trujących gazów – wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski z firmy ROCKWOOL.
REKLAMA:


Odpowiednio przygotowane poddasze umożliwia zaaranżowanie w domu pokoju, na który wcześniej nie było miejsca. Nawet niewielki, ciekawie urządzony metraż świetnie sprawdzi się np. jako miejsce pracy, relaksu, pokój dziecka czy małą siłownię – zgodnie z potrzebami domowników. Jeśli właściwie zadbamy o komfort w pomieszczeniu, z tak zacisznego miejsca trudno będzie nas przegonić.

Krok po kroku: izolujemy poddasze


Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

1. Krok

Pomiar rozstawu krokwi
Najpierw należy dokładnie zmierzyć rozstaw pomiędzy krokwiami. Pozwoli to przyciąć płyty wełny mineralnej do odpowiedniego wymiaru.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

2. Krok

Dopasowanie płyty z wełny mineralnej
Następnie z płyt odcinamy kawałki o 1,5 - 2 cm większe od odległości w świetle pomiędzy krokwiami. Pozostawienie dodatkowych centymetrów umożliwi lepsze wykorzystanie właściwości wełny mineralnej.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

3. Krok

Montaż płyty pomiędzy krokwiami
Ze względu na to, że standardowa wysokość krokwi wynosi 16 cm, a zalecana grubość izolacji w energooszczędnym poddaszu to 27-30 cm, izolację wykonuje się w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę izolacji z wełny mineralnej umieszczamy pomiędzy krokwiami, układając płyty na lekki wcisk.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

4. Krok

Pierwsza warstwa izolacji
Skalna wełna mineralna, po umieszczeniu między krokwiami, samoczynnie utrzymuje się pomiędzy elementami konstrukcji dachu. Widoczna na zdjęciu płyta TOPROCK SUPER nie wymaga dodatkowego mocowania sznurkiem czy drutem do krokwi. To ułatwia montaż i przyspiesza wykonanie izolacji. Im grubsza płyta oraz im mniejsza odległość między krokwiami, tym lepiej płyta utrzyma się na miejscu.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

5. Krok

Montaż wieszaków do poddaszy i montaż rusztu
Drugą warstwę izolacji należy umieścić w przestrzeni pomiędzy krokwiami a płytą gipsowo-kartonową. Przestrzeń taką uzyskamy decydując się na ruszt o lekkiej konstrukcji. Najlepiej do tego celu wykorzystać wieszaki do poddaszy o regulowanej wysokości w kształcie litery U i profile typu C. Mocujemy je prostopadle do krokwi. Druga warstwa izolacji pozwoli na zniwelowanie podłużnych mostków termicznych powstałych w miejscu styku krokwi z wełną.

6. Krok

Układanie izolacji w listwach rusztu i montaż listew rusztu
Przed założeniem rusztu należy wypełnić jego listwy resztkami wełny, które pozostały po docinaniu płyt. Zapewni to ciągłość izolacji termicznej. Wtedy listwy montujemy na wieszakach.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

7. Krok

Układanie drugiej warstwy izolacji
Dopiero pomiędzy tak przygotowany ruszt układamy drugą warstwę izolacji. Na zdjęciu montaż płyty SUPERROCK.
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

8. Krok

Montaż płyt kartonowo gipsowych
Jeżeli na poddaszu będziemy chcieli urządzić kuchnię lub łazienkę, czeka nas jeszcze przyklejenie folii paroizolacyjnej do stalowego rusztu. Wykonuje się to przy pomocy dwustronnej taśmy, pozostawiając 10- centymetrową zakładkę. Jeśli będzie to pomieszczenie suche, na przykład korytarz, sypialnia czy pokój, do rusztu przykręca się od razu warstwę wykończeniową: panele lub płyty kartonowo-gipsowe.

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Rockwool,
Nowości z firmy Rockwool,
Czytelnia firmy Rockwool,
Poradnik firmy Rockwool,
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt