chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak wykonać prace elewacyjne w upale - zaprawy tynkarskie

Jak wykonać prace elewacyjne w upale - zaprawy tynkarskie

09.07.2013
Letnie miesiące są najchętniej wykorzystywane do przeprowadzania remontów, jednak panujące często wówczas wysokie temperatury mogą niekorzystnie wpływać na proces wiązania i utwardzania zapraw mineralnych, które używane są tak przy realizacji nowych, jak renowacji zabytkowych obiektów. Pojawia się pytanie – w jakich temperaturach można mineralne produkty aplikować, by nie odbiło się to destrukcyjnie na właściwościach zaprawy.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
Większość producentów ustala wymagania temperaturowe w zakresie od +5 °C do +25 °C. Niestety, zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy rzadko stosują się do tego ograniczenia. Skutek – osłabienie wytrzymałości materiału, którego wynikiem jest m.in. kruszenie się i pękanie elewacji czy pojawianie się na niej plam i odprysków. Winą za te wady obarcza się najczęściej producentów materiałów, choć w rzeczywistości leży ona po stronie ekipy wykonującej prace i – często – też po stronie inwestora, który oczekuje, że zostaną one wykonane niezależnie od pogody.

Każdy produkt sprzedawany jest z kartą techniczną, która precyzyjnie określa warunki i zasady jego stosowania. Nie postępując zgodnie z nimi, narażamy się na ryzyko wystąpienia problemów z jakością elewacji. Aby rozrabiana wodą zaprawa mineralna była efektywna i spełniała swe zadanie, musi mieć w trakcie procesu wiązania i utwardzania dostęp do wilgoci. Tymczasem, jeśli jest aplikowana podczas temperatur wyższych niż maksymalne dopuszczane przez producenta, część wody zarobowej odparowuje, część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże. Niedostateczna ilość wilgoci, niezbędnej do odpowiedniego związania i utwardzenia się zaprawy, skutkuje tym, że nie osiąga ona oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych. Bardzo szybko może zacząć kruszyć się i sypać.
REKLAMA:


Jeśli z jakichś względów prace muszą być przeprowadzone mimo upałów, należy zadbać o możliwie najlepsze zabezpieczenie elewacji przed nagrzewaniem się. Służy temu m.in. stosowanie siatki rusztowaniowej, intensywne nawilżenie podłoża przed aplikacją tynków, systematyczne ich zwilżanie mgiełką wodną przez pierwszych kilkanaście dni wiązania i utwardzania. Regularne nawilżanie tynków mineralnych spowalnia ich wysychanie i chroni przed obkurczaniem i pękaniem.

Bardzo ważne jest zlecenie wykonania renowacji obiektu zabytkowego profesjonalnej firmie, która będzie znała zasady dobrego murowania i która wykona prace zgodnie ze sztuką. Jest to istotne zwłaszcza jeśli zamiast gotowego systemu wybierana jest mieszanka tynkarska wykonywana samodzielnie na budowie czy podczas renowacji obiektów zabytkowych. Warto zapytać producenta materiałów budowlanych – często szkolą oni wykonawców w zakresie wykonywania tynków i sztukaterii z gotowych, choć wykonywanych tradycyjnymi metodami, materiałów mineralnych.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt