chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Pogoda w kratkę, czyli dogrzewanie latem i wietrzenie jesienią

Pogoda w kratkę, czyli dogrzewanie latem i wietrzenie jesienią

19.06.2013
Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, o czym dowiadujemy się już w szkole podstawowej. Obserwując pogodę na przestrzeni ostatnich lat można jednak odnieść wrażenie, że to czysto akademicka teoria. Bezśnieżna i łagodna zima, lodowata wiosna, kapryśne lato – każdy scenariusz jest prawdopodobny. Co zrobić, jeśli temperatura w naszym domu zmienia się równie dynamicznie, jak pogoda za oknem? Wpływ na to mają między innymi tzw. mostki termiczne.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Ciepło, cieplej, najzimniejW odróżnieniu od sytuacji na zewnątrz, temperatura w domu powinna być stabilna i przewidywalna. Odpowiednia izolacja zapewnia minimalną utratę ciepła. Niestety, podobnie jak w przypadku pogody, słuszne skądinąd założenie często mija się z praktyką. Problemem najczęściej nie jest sam materiał ociepleniowy, lecz jego niepoprawne zamontowanie oraz właściwa grubość. Błędy wykonawcze czy projektowe mogą bowiem prowadzić do powstawania miejsc ucieczki ciepła.
REKLAMA:


Mostek termiczny, czyli?
Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool
Mostki termiczne to inaczej miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, które mają gorszą izolacyjność termiczną niż sąsiadujące z nimi powierzchnie. W oparciu o prawa fizyki, stają się przez to miejscami, przez które tracimy więcej ciepła. Co więcej, mostki termiczne mogą powodować w swej okolicy zawilgocenie wnętrza domu czy tworzenie się pleśni. Mostki powstają przy braku szczelności w termoizolacji, wszelkich węzłach konstrukcyjnych, połączeniach płyt fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi, ścian z dachem, miejscach osadzania drzwi i okien czy na nieszczelnościach izolacji.

Złapany na gorącym (lub chłodnym) uczynku
Wskazówką co do lokalizacji mostków termicznych jest wykraplanie się w ich miejscach pary wodnej i rozwój wspomnianej pleśni. Jednak o wiele lepiej zadziałać wcześniej, nie czekając na pojawienie się tego rodzaju objawów. Sprawdzoną i profesjonalną metodą są zdjęcia termowizyjne elewacji. Temperatury są na nich przedstawione za pomocą kolorów: od ciemnoniebieskiego, przez odcienie czerwieni aż do białości. Jeśli na zdjęciu dostrzeżemy punkty na ścianach wyłamujące się kolorystycznie z tła, mamy wszelkie prawo podejrzewać, że właśnie w tym miejscu występują mostki. Termogramy najlepiej wykonywać w momencie największych różnic między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz budynku. Taka usługa jest jednorazowa i kosztuje zwykle do kilkuset złotych. Wydatek może się szybko zwrócić dzięki oszczędnościom – w zależności od pory i pogody - na ogrzewaniu lub klimatyzacji.

Druga warstwa izolacji
Mostki termiczne eliminuje się poprzez uzupełnienie ciągłości izolacji cieplnej budynku. Z pozoru łatwe zadanie potrafi jednak przysporzyć kłopotów, dlatego najlepiej zwrócić się w tej sprawie do profesjonalistów. – Jednym z najpopularniejszych sposobów usunięcia mostków termicznych jest położenie drugiej warstwy izolacji na pierwszej, zamontowanej wadliwie. Kilka dodatkowych centrymetrów znacznie poprawi efektywność energetyczną budynku, podnosząc komfort i obniżając przyszłe rachunki – wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL.

Nie mamy wpływu na pogodę. Możemy za to ograniczyć jej wpływ na wnętrze naszego domu i stan budżetu, a wszelkie anomalie zostawić tam, gdzie ich miejsce – za oknem.

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Rockwool,
Nowości z firmy Rockwool,
Czytelnia firmy Rockwool,
Poradnik firmy Rockwool,
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt